PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

3 medale, 5 awansów, KTS Kalisz ponownie najlepsze na Mistrzostwach Międzywojewódzkich. Rekordowy rok dla Kalisza!


DSC_0510

Cieszymy się z kolejnych sukcesów zawodników KTS Kalisz. Tym razem 7 osobowa grupa kaliszan wróciła z Mistrzostw Międzywojewódzkich Juniorów, które zostały rozegrane w Łazach. Pięciu z nich wywalczyło awanse do Mistrzostw Polski 2016: Tymon Ochędzan, Paweł Jędraszek, Oskar Dixa, Karol Wawrzyniak i Weronika Wawrzyniak. Złoty medal w C11 zdobył Tymon Ochędzan, brąz w C9 – Paweł Jędraszek i brąz C13 Oskar Dixa

Kosz zakwaterowanie i wyżywienie oraz wpisowe zawodników było częściowo pokrywane przez klub szachowy KTS Kalisz, ze środków budżetowych Miasta Kalisza na 2015 rok.

DSC_0713

DSC_0717

Jestem kompletnie zaskoczony tak słabą frekwencją na MMJ. Spodziewałem się tłumów, a przyjechało tylko trochę ponad 70 zawodników. Widać naocznie, że awans „wywalczony” jest o wiele bardziej motywujący dla zawodników i rodziców. Dla przykładu w grupie D9 zagrało zaledwie 8 dziewczynek, w tym 6 uzyskało awans!. W Żerkowie na MWJ w D9 grały 22 dziewczynki. Podobnie sytuacja miała się w pozostałych grupach D11 – 9 zawodniczek, D13 – 7 zawodniczek. Wśród chłopców tfrekwencja była tradycyjnie lepsza: C9 – 21 zawodników, C11 – 18 zawodników, C13 – 11 zawodników.

Poziom grup był wyrównany, byli jednak liderzy, którzy od początku do końca prowadzili i wygrali swoje grupy Jan Wojdak (AZS Poznań), Tymon Ochędzan (KTS Kalisz), Jagoda Bieńko (AKSz Hetman Politechnika-Koszalińska) , Zofia Roszkiewicz (UMKS Na Pięterku Poznań), Anna Roszkiewicz (UMKS Na Pięterku Poznań). Najbardziej zacięta rywalizacja odbywała się w grupie C13, gdzie na finiszu trzech zawodników miało 5 pkt, najlepsze wartościowanie miał Miłosz Rogala (GKSz Solny Grzybowo), przed Janem Kukorowskim (LKS Chrobry Gniezno) i naszym Oskarem Dixa (KTS Kalisz).

Wynik sportowy naszych zawodników cieszy nas niezmiernie. Mamy już ośmiu finalistów Mistrzostw Polski na 2016 rok!

   • Pawel Jędraszek (C10)
   • Karol Wawrzyniak (C10)
   • Ewa Barwińska (D10)
   • Zuzanna Jędrzejewska (D10)
   • Weronika Wawrzyniak (D12)
   • Tymon Ochędzan (C12)
   • Szymon Skurniak (C12)
   • Oskar Dixa (C14)

2015 rok jest również dla nas najlepszym w historii pod względem współzawodnictwa sportowego. Widać, że nasi juniorzy progresują i regularnie osiągają medale na imprezach rangi mistrzowskich. Zawodnicy, którzy uzyskali awans to członkowie Kaliskiej Szachowej Kadry Młodzika i Juniora KTS Kalisz.

——————————–

Warto podsumować grę naszych zawodników w Łazach. Opiekę trenerską w Łazach nad naszymi zawodnikami sprawowała arcymistrzyni Klaudia Kulon. Dlatego swoją oceną będę posiłkował się partiami, które widziałem online.

Najrówniejszą formę zaprezentował Tymon Ochędzan, które zasłużenie zwyciężył w C11. Grał bardzo dojrzałe i przemyślane szachy. Moim zdaniem rozegrał też życiową partie z Mateuszem Żurawskim z Gniezna. Po partii dłonie same składały się do braw. Jak to z dziećmi bywa potrafił rozegrać partie genialną, by w kolejnej rundzie nie wygrać z przewagą figury za dwa pionki. Tymon uzyskał pierwszą normę na I kategorię szachową. Gratulujemy!

Pozostali nasi zawodnicy grali bardzo nierówno przeplatali dobre partie ze słabymi. Mieliśmy dwa awanse z grupy C9. Paweł Jędraszek cały czas walczył na czołowych szachownicach i spalił się w równych pojedynkach ze złotym i srebrnym medalistą, Karol Wawrzyniak dobił do czołówki w końcówce turnieju. Porażka w ostatniej rundzie na szczęście nie zepchnęła go z miejsca premiowanego awansem. Najwięcej szczęścia miała Weronika Wawrzyniak, która mimo dobrego początku złapała dwie porażki z rzędu. Losu awansu Weroniki były w wyniku partii Gabrysia Pieczewska – Nikola Jacek. Mimo, że dla obu zawodniczek remis był korzystny, skończyło się zwycięstwem wyżej notowanej Nikoli. Tylko taki wynik premiował Weronikę awansem. Nasza zawodniczka grała z pierwszym numerem startowym, dlatego jej gra była dużo poniżej oczekiwań. Oskar Dixa również grał niepewnie i widać było zbyt lekką wakacyjną formę. Zarówno dla Oskara jak i Weroniki jest to ostrzeżenie przed przyszłorocznymi mistrzostwami. Nie udało się awansować Michałkowi Jędraszkowi i Oli Kubasik. Michał zagrał na miarę swoich możliwości, Ola ma do nadrobienia spore szachowe zaległości, jeżeli chce jeszcze raz zagrać w Finałach Mistrzostw Polski.

DSC_0516

Kilka przykładów:

Oskar1
Oskar Dixa – Jan Kukorowski (C13)
Zremisować tą pozycje białymi to jak wygrać szóstkę w lotka. Oskar bez piona i bez króla, który nie ma ruchu!

1. b5 a5 2.c3 Ke7 3.f4 Kd6 4.g4 g6 5.g5 Kc5 6. h4 d4 7. f5

Oskar2

Teraz czarne wygrywają w 3 ruchach d3, d2, d1-H(G).
7… g:f5 8.g6 fg6 9.h5 nadal jest wygrana czarnych np.: po g5, Kd5, i na c:d3 samemu zagrać c3 9…d3?? 10.h6 z nieuchronnym patem, czarne zapomniały o białym królu

——————-

Weronika
Jagoda Bieńko – Weronika Wawrzyniak (D13)
Ważny jest kontekst tej partii. Weronika zajmowała miejsce poza awansem, w przed ostatniej rundzie gra z liderką Jagodą Bieńko i ma kompletnie wygraną pozycje. Przy zwycięstwie weszłaby na miejsce premiowane awansem i zwycięstwo w ostatniej rundzie dawałoby awans bez względu na pozostałe wyniki.

1. g5 ostatnia szansa przeciwniczki, tak jak w powyższym przykładzie jedynie pat może uratować
Weronika mając ponad 30 minut na zegarze gra …
1. h:g5?? nie wiele wysiłku trzeba, aby policzyć że wariant Kb3 wygrywa bardzo szybko
2. h6 g:h6 remis
Dzięki korzystnym wynikom w ostatniej rundzie Weronika wchodzi do finału.

——————-

Pawel
Dawid Olszewski – Paweł Jędraszek (C9)
Czarne nie miały większych problemów w debiucie
1.Ge3?? S:b3 2.c:b3 d4 ze zdobyciem figury i późniejszą łatwą wygraną

——————-

Ola
Aleksandra Kubasik – Julia Nowicka (D13)
Bardzo ważna partia dla naszej zawodniczki, z bezpośrednią rywalką do awansu. Tym bardziej bolą tak proste taktyczne wpadki.
1.Hd2?! Hg6
2. Kh1? H:e4
3.f4 Sg4
4.Gd3?? H:e3
i partie można poddać

——————-

kar
Tymoteusz Lesień – Karol Wawrzyniak (C9)
Ostatnia runda walka o medale MMJ i awanse do finału
1.Hf3! z dwiema groźbami bicia na f6 i Wb7
1… Sh7?? przegrywa od razu, jedyne dobre było Sg4 z groźbami na h2
2.S:h7 K:h7
3.Wb7 Hd6
4.Hf7+ Kh6
5.Hg7+ Kg5
6.We5+ Kg4
7.H:g6+ Kf4
8.Hg5#

——————-

DSC_0490

DSC_0472

Maciej Sroczyński
Październik 5, 2015, 22:11

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy