PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

5-metrowy szachowy król w Madrycie

szachy_madryt18

Tym razem ferie zimowe wykorzystaliśmy na zwiedzanie stolicy Hiszpanii – Madrytu. Powiedzenie „życie jak w Madrycie” nie jest gołosłowne, miasto ma to „coś” w sobie, co przyciąga miliony turystów. Odniosłem wrażenie, że zachowało swój tradycyjny hiszpański charakter i jest mniej komercyjne niż wieczny konkurent – Barcelona. Całkowicie niespodziewanie wskoczyło to mojego osobistego TOP 3 ulubionych miast Europy.

Posiada jeszcze dwie bardzo pozytywne cechy, które nie uszczuplą waszego portfela. Przy bardzo dobrych okazjach znajdziecie bilety lotnicze z Polski i z powrotem za mniej niż 250zł od osoby. Poza tym coś co nas kompletnie zaskoczyło. Przy odpowiednim rozplanowaniu dni, wszystkie główne atrakcje możesz zobaczyć nie wydając ani jednego euro. W taki sposób udało nam się zwiedzić aż 8 muzeum, w tym słynne Muzeum Prado, Muzeum Thyssen-Bornemisza, Pałac Królewski czy też Muzeum Narodowe Królowej Zofii. Do zobaczenia zostało znacznie więcej, ale skupiliśmy się na rzeczach, które nas interesowały.

Jeżeli planujesz podróże po Europie, koniecznie przeczytaj mój artykuł „Szachista-turysta, tanie zwiedzanie z szachami w tle”. Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania lub wybierasz się do Madrytu, napisz do mnie maila maciej@szachmistrz.pl, postaram się coś podpowiedzieć.

W Madrycie nie brakowało też akcentów szachowych …

szachy_madryt28
W Muzeum Historii Pieniądza znaleźliśmy powyższą grafikę pochodzącą z Niemiec. Były też polskie eksponaty, na przykład stare polskie banknoty (szczerbce) lub kolekcje hiszpańskich znaczków z m.in.: z Janem Pawłem II.

madryt1

szachy_madryt1

W Muzeum Thyssena-Bornemisza natknęliśmy się na rycerza w stroju szachownicy. Niestety nie zanotowałem kto jest autorem obrazu.

la casa

Rzadko spotykany widok – sklep szachowy z pełnym asortymentem. Podobny widziałem tylko w Berlinie. La casa del Ajezdrez to sklep szachowy w samym centrum Madrytu. Wiele najnowszych książek m.in.: wydawnictwa Gambit, Quality Chess, czy oprogramowanie ChessBase. Bardzo ładne szachowe bierki, aż nie chciało się wychodzić.

szachy_madryt3 szachy_madryt4 szachy_madryt5 szachy_madryt7 szachy_madryt8 szachy_madryt9 szachy_madryt10 szachy_madryt11  szachy_madryt13 szachy_madryt14 szachy_madryt15 szachy_madryt16

I na koniec gwóźdź programu. Gigantyczne szachy w Parku Pablo Sorazabal w Madrycie. Najmniejszy pionek miał „tylko” 2 metry i 80 centymetrów. Największy król mógł pochwalić się wysokością 5 metrów i 10 centymetrów.

madryt5 madryt6

szachy_madryt21 szachy_madryt22

madryt4 szachy_madryt17 szachy_madryt19 szachy_madryt27

Niestety w tym czasie, w którym byliśmy nie znalazłem w Madrycie żadnego turnieju szachowego . Podobnie jak w Polsce szachiści w Hiszpanii grają głównie weekendy. Pisałem również do klubów szachowych z Madrytu, ale i tam niczego mi nie podpowiedziano. Jednym z Hiszpanów, który mi odpowiedział był David Llada, który specjalizuje się w fotografii … szachistów. Jego portfolio można zobaczyć na http://davidllada.com/chess_photography.html

Strony szachowe (organizacje i kluby z Madrytu)

Maciej Sroczyński
Luty 6, 2017, 16:20

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy