PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

Czarna seria w drugiej Bundeslidze szachowej


Zakończyliśmy sezon 2015/2016 w 2 Bundeslidze szachowej (strefa Nord). Byliśmy drużyną wyjątkową, myślę że na skalę światową. Wszystkie pojedynki dla drużyny niemieckiej Rudersdorf rozegrali Polacy …

Sezon nie był tragiczny jakby mógł wskazywać na to tytuł. Udało mi się w drugiej rundzie przekroczyć ranking 2300 ELO i uzyskać tytuł Mistrza FIDE. Mieliśmy też ciekawą przygodę i nocleg na statku w Bremie. W środku sezonu zajmowaliśmy pewne drugie miejsce w rozgrywkach. Przyszły jednak słabsze mecze przegraliśmy z SK Zehlendorf oraz SSC Rostock. W ostatniej rundzie przyszło nam mierzyć się w Berlinie z drużyną Rotation Pankow. Przy naszej porażce i splocie złych wyników mogliśmy nawet spaść z ligi. Zagraliśmy pierwszym składem i dosyć pewnie wygraliśmy 5-3.  Dzięki temu zajęliśmy wysokie III miejsce w rozgrywkach 2 Bundesligi Nord. Nasze rozgrywki zdominowali szachiści SK König Tegel, którzy po rocznej przerwie wracają do Bundesligi – najmocniejszej szachowej lidze na świecie.

Skąd więc ten „czarny” tytuł? Otóż rzadko się zdarza zagrać w turnieju 3 razy z rzędu tym samym kolorem. Miałem w tym sezonie okazje zagrać … siedem razy z rzędu zagrać czarnym kolorem. Taki sam los przypadł również Pawłowi Dudzińskiemu. Tak to czasami w rozgrywkach drużynowych bywa, czasem ktoś nie przyjedzie i czarne kolory się przesuwają na inną deskę. Doświadczeni szachiści wiedzą, że zdecydowanie łatwiej gra się białym kolorem.  Wynik był taki, że zostałem królem remisów tego sezonu (7 remisów 1 wygrana 1 porażka). Okazja to poprawienia rezultatywności swoich wyników pojawiła się w ostatniej rundzie.

Stephan Bruchmann (2318) – Sroczyński Maciej (2276)

diag

Kluczowy moment partii. Mimo, że graliśmy długim tempem do namysłu (100 minut na 40 ruchów i 30 sekund na dokończenie) to słabo dysponowałem tego dnia czasem. Zostało mi jakieś 7 minut na wykonanie  15 ruchów. Czułem, że przeciwnik zagra 26.Hd2 miałem jednak przygotowaną bardzo dobrą odpowiedź 26…e:f4 (po 26…g:f4 27.g:f4 bałem się ze strony białych f5 i Hh6).

Tak też się stało 27.g:f4 Sh5! tu komputer jest ze mną zgodny czarne stoją przyjemniej, w przypadku f:g5 He5+ czarne wywalczą doskonałe pole e5 dla swojego hetmana

diag1

28.Se2 g:f4 (lepsze Kh8 i białe nie za bardzo mają co grać) 29.S:f4 He5 30.Ge2

diag2

Czas się powoli kończył miałem jakieś 3 minuty na zegarze. Widziałem, że po 30…S:f4 31.H:f4 pozycje jest równa, a że prowadziliśmy w meczu i przeciwnik miał na dodatek przewagę czasową to wrzuciłem remis. Z punktu psychologicznego to była bardzo dobra decyzja, przeciwnik zagrał na wygraną, ale kompletnie nielogiczne  31.W:f4?. pakuje się pod związanie, a hetman na e5 jest „wieczny” i nie do ruszenia. 31…Kh8 32.Wef1 teraz to przeciwnik zaproponował remis, odrzuciłem bo tylko ja mogę wygrać tą pozycje 32…Wg8 33.He3 Wg6 34. Kh1 Wbg8 35.W4f3

diag3

Czarne mają wygraną pozycje. Należało grać 35…Wg2 36. Wf4 Hg5! (z groźbą Wh2 K:h2 Hg2#) 37.Gg4 G:g4 38.K:g2 Gf3+! 39.K:f3 Hg2 lub pokazane w analizie po partii 35…Wg2 36. Wf4 W8g3 37.W1f3 H:f4! 38.H:f4 Wg1 39.Kh2 W3g2#.

Mając mało czasu do namysłu nawet nie pomyślałem o ruchu wieża g2. Zagrałem 35… Wg3 co prowadzi tylko do remisu 36.W:g3 W:g3 37.Wf3 Wg5 38.Hf4

diag4

W powyżej pozycji przeciwnik zaproponował remis, w emocjach i z minutą do namysłu przystałem na niego. Oboje nie widzieliśmy 38…G:h3! z lepszymi szansami dla czarnych. Ciekawa partia z wieloma zwrotami akcji.

 

Podsumowując sezon 2015/2016 bardzo dobrze w naszej drużynie spisał się Marcel Kanarek oraz debiutujący w lidze Marcin Steczek. Reszta zawodników (w tym autor podsumowania ligi)  liczyła na zdecydowanie lepszy wynik indywidualny.

IM Marcel Kanarek (AKSz Hetman Politechnika Koszalińska) 5/7

GM Wojciech Moranda (Polonia Wrocław) 4,5/7

FM Piotr Dudziński (OTSz Ostrów Wlkp.) 3,5/8

FM Dawid Janaszak (OTSz Ostrów Wlkp.) 3,5/7

FM Marcin Steczek (TS-R Hetman Konin) 6,5/9

FM Maciej Sroczyński (KTS Kalisz) 4,5/9

FM Oskar Włodarczyk (OTSz Ostrów Wlkp.) 4,5/9

FM Paweł Dudziński (OTSz Ostrów Wlkp.) 3,5/8

Rafał Szyszyło (Śmiały Police) 3/5

Kamil Szadkowski (UKS Smecz Konin) 1,5/3

 

———————————————————–

 

Zakończyły się też rozgrywki Bundesligi. Warto wspomnieć o przełamaniu 10 letniej hegemonii szachistów Baden-Baden. W tym roku mistrzem zostali szachiści Solingen. Niesamowity wynik uzyskał Kacper Piorun (11,5/13), który wywalczył najwięcej punktów w całej lidze!

Więcej szczegółów w moim wpisie na stronie PZSzach

Maciej Sroczyński
Kwiecień 25, 2016, 22:41

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy