PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

dGCS & JKF 2013 – relacja

Tagi:

21 września w Ostrowie Wielkopolskim rozegrano dGCS & JKF Open 2013 – Międzynarodowy Puchar Polski Przedsiębiorców w szachach.

Szachowe turnieje przedsiębiorców to zawody wyjątkowe. Przy szachownicach spotykają się osoby prowadzące działalność gospodarczą, właściciele, dyrektorzy, członkowie zarządu firm. Mistrzostwa umożliwiają też start wszystkich pasjonatom królewskiej gry. Wysokie nagrody finansowe przyciągają też profesjonalnych szachistów – arcymistrzów z Polski, a nawet Europy. Warto podkreślić, że w dotychczasowej historii zawodów przynajmniej raz w Ostrowie Wielkopolskim zagrało 318 szachistów z 6 krajów: Ukrainy, Rosji, Litwy, Białorusi, Meksyku oraz Polski. Pojedynki toczyli wszyscy najlepsi polscy arcymistrzowie, co tylko podkreśla rangę zawodów.

Piąta edycja mistrzostw wyłoniła również reprezentacje przedsiębiorców na mecz z politykami. Pierwszy taki mecz odbył się w Sejmie w 2009 roku, wówczas przedsiębiorcy byli górą wygrywając 13 do 7. Drugie takie spotkanie ma odbyć się we Warszawie jeszcze w 2013 roku. … (czytaj więcej)

Tegoroczny jubileuszowy turniej dGCS & JKF Open 2013 rozegrany był pod hasłem „Przedsiębiorcy – mistrzowie strategii”- „chcemy wzbogacać proces kształcenia liderów propagując wiedzę praktyczną związaną z metodyką zarządzania, a szachy doskonale rozwijają umiejętność strategicznego myślenia, tak przydatną w prowadzeniu firm” – uzasadniał Dariusz Puchalski – Prezes Zarządu dGCS S.A.

Patronat honorowy nad Międzynarodowym Pucharem Przedsiębiorców objęli:

 • Dariusz Puchalski – Prezes Zarządu dGCS Spółka Akcyjna,
 • Jan Krzysztof Fedorowicz – Prezes Zarządu JKF sp. z o.o.,
 • Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego,
 • Leszek Aleksandrzak – Poseł na Sejm RP,
 • Andrzej Dera – Poseł na Sejm RP,
 • Krzysztof Nosal – Starosta Kaliski,
 • Paweł Rajski – Starosta Ostrowski,
 • Janusz Pęcherz – Prezydent Miasta Kalisza,
 • Jarosław Urbaniak – Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego,
 • Tomasz Delega – Prezes Polskiego Związku Szachowego,
 • Łukasz Dębowiak – Prezes Wielkopolskiego Związku Szachowego,

Doskonałe warunki gry zapewniło Gimnazjum nr 4 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrowie Wielkopolskim. Nieoceniona była pomoc Andrzej Knopińskiego – dyrektora szkoły oraz jego pracowników.

 

Wystartowało 106 zawodników z całej Polski, w tym 39 przedsiębiorców. Od samego początku ton rywalizacji nadawał Kamil Mitoń. Arcymistrz z Niepołomic był rozstawiony z numerem jeden. Za czasów juniorskich medalista Mistrzostw Europy i Świata. Kiedy wszedł już w wiek seniora również odnosił sukcesy, był brązowym medalistą Mistrzostw Polski oraz czterokrotnie reprezentował Polskę na Olimpiadzie Szachowej. W piątej rundzie turnieju w Ostrowie Wielkopolskim musiał uznać wyższość mistrza międzynarodowego Zbigniewa Paklezy z Gliwic. Pakleza wygrał również 6 rundę z arcymistrzem Marcinem Tazbirem z Krakowa. Niespodziewanie przegrał jednak 7 pojedynek z utalentowanym juniorem Kacprem Drozdowskim (Grudziądz) – multimedalistą Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Po 7 rundach mieliśmy 4 liderów: Zbigniew Pakleza, Kacper Drozdowski, Kamil Mitoń i Jacek Tomczak (Poznań). W 8 pojedynku Mitoń zremisował z Tomczakiem. Na prowadzenie wyszedł ponownie Zbigniew Pakleza i nie oddał go już do samego końca.

Zbigniew Pakleza został zwycięzcą turnieju, wygrał również klasyfikacje przedsiębiorców. Zdarzyło się to po raz pierwszy w historii zawodów.

Warto podkreślić, że ostrowski turniej grany jest systemem 3-1, zawodnik który wygrywał partie otrzymywał trzy punkty, przy remisie tylko jeden. Rywalizacja była zacięta, a w ostatniej rundzie pośród 53 pojedynków tylko 4 zakończyły się podziałem punktów. Ciekawym obrazkiem były partie gdzie zawodnikowi upłynął czas, a drugiemu wygranemu zostawała tylko jedna sekunda na zegarze.

Klasyfikacja ogólna:
1. Zbigniew Pakleza – Gliwice
2. Jacek Tomczak – Poznań
3. Kacper Drozdowski – Grudziądz
4. Jan Musiałkiewicz – Poznań
5. Kamil Mitoń – Niepołomice
6. Wojciech Moranda – Gorzów Wlkp.
7. Barłomiej Heberla – Żnin
8. Zbigniew Jaśnikowski – Wrocław
9. Paweł Dudziński – Ostrów Wlkp.
10. Marcin Sieciechowicz – Legnica

Klasyfikacja przedsiębiorców:
1. Zbigniew Pakleza – Gliwice
2. Kamil Mitoń – Niepołomice
3. Paweł Dudziński – Ostrów Wlkp.
4. Marek Matlak – Zielona Góra
5. Dominik Pędzich – Stęszew
6. Rafał Tomczak – Poznań
7. Jarosław Hemmerling – Poznań
8. Paweł Kołosowski – Piaseczno
9. Rafał Tymrakiewicz – Rybnik
10. Waldemar Męczyński – Poznań

Klasyfikacja drużynowa przedsiębiorstw:
1. Akademia Sukcesu Nowy Dwór Mazowiecki
2. FH Oliwex Poznań
3. dGCS S.A Kalisz

Prowadzono też liczne dodatkowe klasyfikacje:
Najlepsza kobieta: Grażyna Szmacińska z Łodzi
Najlepszy zawodnik z Ostrowa Wlkp.: Paweł Dudziński
Najlepszy zawodnik z Kalisza: Maciej Adamczewski

Sponsorzy tytularni zawodów:

 • dGCS Spółka Akcyjna Kalisz,
 • JKF Sp. z o.o,

Sponsorzy:

 • Techland,
 • Kancelaria Brokerska, Ubezpieczeniowa i Reasekuracyjna IRCA ,
 • Mercedes-Benz AutoPartner J. I A. Garcarek Sp. j,
 • Salon Fryzur Laurent,
 • Zielny Dworek Czempisz,
 • Magazyn Szachista,

Organizatorzy zawodów:

 • Kaliskie Towarzystwo Szachowo-Warcabowe,
 • Szkoła szachowa SzachMistrz z Kalisza,
 • OTSz Ostrów Wlkp.,

Obsadę sędziowską stanowili:

 • Michał Wejsig – sędzia główny klasy FIDE,
 • Krzysztof Derecki – sędzia rundowy,
 • Malwina Olenderek, sędzia rundowy,

Za całość organizacyjną zawodów odpowiadali:

 • Maciej Sroczyński – kierownik zawodów,
 • Joanna Trzcinska – kierownik zawodów d.s. marketingu,
 • Adam Wojcieszak – Prezes KTS-W Kalisz,

Z szachowym pozdrowieniem
Maciej Sroczyński
Kierownik zawodów dGCS & JKF Open 2013
V Międzynarodowy Puchar Polski Przedsiębiorców

Maciej Sroczyński
Wrzesień 23, 2013, 20:12

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy