PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

Drużynowe Mistrzostwa Polski – podsumowanie występu KTS Kalisz w Szczyrku

Zawodnicy KTS Kalisz zakończyli zmagania w Drużynowych Mistrzostwach Polski w szachach. W tym roku II liga juniorów ponownie rozegrana została w Szczyrku. Wzięła udział rekordowa liczba 46 drużyn, zagrali młodzi szachiści z całej Polski. Zapraszam do przeczytania podsumowania z tych zawodów …


Jadąc na II ligę juniorów wiedziałem że bardzo ciężko będzie powtórzyć sukces z 2013 roku, kiedy to kaliszanie wywalczyli 6 miejsce. W tym roku nie mogło zagrać troje naszych doświadczonych zawodników: Jędrzej Adamczewski, Maciej Adamczewski oraz Anna Sokołowska. W związku z tym nasz skład był całkowicie odmieniony i wystąpiło 5 debiutantów: Tomasz Bażant (17 lat), Oskar Dixa (11 lat), Szymon Skurniak (10 lat), Weronika Wawrzyniak (10 lat) i Anna Gudełajtis (17 lat). Ania została wypożyczona z drużyny UKS Rodło Opole, za co podziękowanie Mikołajowi Korolczukowi (trenerowi Rodła) oraz Waldemarowi Taboła (Prezesowi UKS Rodło Opole). Najtrudniejsze zadanie czekało przed naszymi najmłodszymi zawodnikami, bowiem Oskar, Szymon oraz Weronika musieli potykać się na szachownicach z zawodnikami do 14 lat. Szachownice nr 1, nr 2, nr 5 – grają na nich zawodnicy do lat 18, z kolei na szachownicach nr 3, nr 4, nr 6 grają szachiści do lat 14.

Mieliśmy jeszcze jednego asa w rękawie, bowiem Filip Janiszewski mógł grać zarówno na 2 i na 3 szachownicy. Dlatego w tym roku zabraliśmy zawodnika rezerwowego Tomka Bażanta i w zależności od układu szachownic naszych przeciwników ustalałem skład na kolejne mecze. Taka szachowa taktyka sprawdziła się przynajmniej kilka razy. Ważny był element zaskoczenia składem dla naszych przeciwników oraz chwila oddechu dla podstawowych graczy KTS Kalisz. Warto podkreślić, że turniej miał aż 11 rund i rozgrywany był przez 9 dni.

Mistrzostwa rozpoczął się bardzo pomyślnie, pokonaliśmy drużyny z Archon II Myślenice oraz Rodło II Opole. Smaczku meczu z Opolem dodawał fakt, że Ania wypożyczona była właśnie z Rodła i na dodatek ze swoją przeciwniczką Pauliną Kopicą … nocowała razem w pokoju. Duch rywalizacji fair-play zwyciężył, nie było żadnych podtekstów i to właśnie Ania jako ostatnia dała nam pół punktu, które ostatecznie pozwoliło zwyciężyć w meczu. Pierwsza połowa turnieju była dla nasz kapitalna. Wygraliśmy z KKSz II Kraków, następnie mecz derbowy z UKS Smecz Konin oraz Uranią Krosno. Dopiero trzy ostatnie mecze pokazały, że jeszcze brakuje naszym zawodnikom doświadczenia i szachowego szczęścia.

Mieliśmy bardzo wymagające kojarzenia, graliśmy praktycznie z całą pierwszą dziesiątką listy startowej. W tym ze wszystkimi drużynami, które awansowały do I ligi: UKS Ognisko Rydułtowy, MKS MOS Wieliczka oraz UKS przy SP 8 Chrzanów.

KTS Kalisz 5:1 MLKSz Archon+ II Myślenice
KTS Kalisz 3,5:2,5 UKS Rodło II Opole
KTS Kalisz 2:4 UKS przy SP 8 Chrzanów
KTS Kalisz 4,5:1,5 KKSz II Kraków
KTS Kalisz 4:2 UKS Smecz Konin
KTS Kalisz 3:3 MKS MOS Wieliczka
KTS Kalisz 1,5:4,5 UKS Ognisko Rydułtowy
KTS Kalisz 3,5:2,5 KKSz Urania MOSiR Krosno
KTS Kalisz 1:5 UKS SP 11 Skoczek Tczew
KTS Kalisz 2,5:3,5 TS Wisła Kraków
KTS Kalisz 3:3 MUKS MDK Śródmieście II Wrocław

Opiekunami zawodników byli: Agnieszka Dixa, Michał Kołodziejski, Maciej Sroczyński i Marlena Wawrzyniak. Opiekę trenerską sprawował Maciej Sroczyński. Organizatorzy zapewnili szereg atrakcji: turniej błyskawiczny, turniej szachów szybkich, turniej szachów ogrodowych, turniej kloca szachów ogrodowych, zawody solvingove. Z uwagi na bardzo napięty harmonogram zawodów oraz liczne analizy i przygotowania do kolejnych rund, nie skorzystaliśmy z tych dodatkowych turniejów. Popularnością cieszył się za to basen w ośrodku Orle Gniazdo, choć w tym roku pogoda nas nie rozpieściła. Mieliśmy liczne spacery do miasta oraz oglądaliśmy skoczków narciarskich podczas międzynarodowego konkursu na skoczni Skalite (wystartowali m.in.: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Simon Ammann). Podczas naszego pobytu odbywał się również tydzień kultury Beskidzkiej, podziwialiśmy przemarsz przez Szczyrk barwnie ubranych ludzi z różnych zakątków świata (Meksyk, Turcja, Ukraina, Chorwacja).

Oczywiście w Szczyrku nie mogło zabraknąć pieszych wycieczek. Niezmierni miło było nam spotkać się w Szczyrku z Adamem Wojcieszakiem, który akurat w tym samym czasie przebywał z rodziną na wczasach. Na zdobywanie okolicznych szczytów Beskidu Śląskiego (np.: Klimczok, Skrzyczne) zdobyło się wielu szachistów.

Funkcje kapitana drużyny pełnił Patryk Ziąbek. W sposób szczególny chciałbym wyróżnić „Patryczka” , bowiem był to ostatni jego drużynowy występ w barwach juniorów KTS Kalisz. Podejście Patryka do przygotowania partii oraz jej późniejszej analizy mogą być wzorem do naśladowania dla młodszych kolegów. Bardzo podobała mi się również postawa Ani, Tomka, Patryka i Filipa wobec młodszych kolegów, wspierali ich motywowali do gry. Indywidualnie bardzo dobre zawody zagrali: Oskar Dixa oraz Weronika Wawrzyniak. Bez ich cennych punktów musielibyśmy walczyć o utrzymanie w lidze.

Najważniejszy na zawodach był jednak wynik całej naszej drużyny KTS Kalisz. Uważam, że kaliscy zawodnicy zagrali bardzo dobre mistrzostwa. Apetyt rósł w miarę jedzenia, ale chyba nikt przed turniejem nie przypuszczał, że aż do 8 rundy będziemy cały czas w czubie tabeli. Gratuluję dzielnej postawy wszystkim zawodnikom KTS Kalisz!

Wyjazd na zawody finansowany był ze środków budżetowych miasta Kalisza na 2014 rok.

Z szachowym pozdrowieniem
Maciej Sroczyński
Trener KTS Kalisz

Maciej Sroczyński
Sierpień 4, 2014, 15:02

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy