PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

Festiwal Szkoły szachowej SzachMistrz 2012 – relacja

Festiwal Szkoły szachowej SzachMistrz pobił wszelkie dotychczasowe rekordy frekwencji na organizowanych przez nas turniejach szachowych. W czterech grupach wystartowało 155 zawodników, z trzech województw: łódzkiego, dolnośląskiego oraz wielkopolski. Turniej miał rangę Mistrzostw Kalisza Przedszkolaków oraz Mistrzostw Kalisza w szachach szybkich. Frekwencja i wypełnione po brzegi trybuny rodziców, świadczą o tym, że takie imprezy szachowe są w Kaliszu potrzebne. Patronat nad turniejem objął Pan Prezydent Miasta Kalisza Janusz Pęcherz….

W poprzednich latach naszym stałym kalendarzowym punktem była organizacja Mistrzostw Wielkopolski Przedszkolaków. W tym roku imprezę tą przejął Wielkopolski Związek Szachowy, który planuje rozegranie tego turnieju dopiero po wakacjach. Według mnie jest to chybiony pomysł. Mimo iż przedszkolacy rocznikowo przedszkolakami będą, to jednak we wrześniu duża większość (rocznik 2005 obowiązkowo) będzie już chodzić do szkoły. To nie będzie już „to”.

Dlatego wzorem lat ubiegłych zaplanowałem imprezę dla przedszkolaków, do której zostały dołączone dwie grupy do lat 12 oraz OPEN. Ogólnopolski Festiwal szkoły szachowej miał więc cztery kategorie:

 •  Mistrzostwa Kalisza Przedszkolaków Dziewczynki (22 zawodników)
 • Mistrzostwa Kalisza Przedszkolaków Chłopcy (59 zawodników)
 • Mistrzostwa Kalisza w szachach szybkich do lat 12 (41 zawodników)
 • Mistrzostwa Kalisza w szachach szybkich OPEN (33 zawodników)

 

 

Ponad połowę turnieju stanowili przedszkolacy, dla większości z nich był to pierwszy szachowy turniej w życiu. Młodzi szachiści byli mocno przejęci swoim debiutem. Odwaga śmiałków oraz przygotowania poczynione przed turniejem pozwoliły im rozegrać tego dnia aż 8 pojedynków. Muszę przyznać, że poziom rozgrywek przedszkolaków był bardzo wysoki i z roku na rok juniorzy mogą poszczycić się coraz większą wiedzą i umiejętnościami. Jestem przekonany, że ma na to wpływ rozpoczęcie dosyć wcześnie nauki gry w szachy. Górna granica wieku w grupie przedszkolnej to 7 lat, dlatego w turnieju mogły zagrać dzieci urodzone w 2005 roku. Zagrali też zdecydowanie młodsi szachiści. Najmłodszymi byli 4 latkowie – Maksymilian Zakrocki (2008) (KTSz-W Kalisz) oraz Weronika Dudzińska (OTSz Ostrów Wlkp.). Turniej pokazał więc, że w szachy może grać każdy i nawet przedszkolak jest w stanie wykonać szacha-mata na szachownicy.

Sebastian Półtorak (UMKS Na Pięterku Poznań) – Mistrz Kalisza Przedszkolaków

Najlepszy przedszkolak z Kalisza Wiktor Dembny

 

Mistrzem Kalisza Przedszkolaków okazał się Sebastian Półtorak (UMKS Na Pięterku Poznań), drugi był Michał Strugarek (MUKS MDK Śródmieście Wrocław), a trzeci Piotr Franc (DPA PSP Poznań). Pięknie zaprezentowali się również uczniowie  Szkoły szachowej SzachMistrz oraz KTSz-W Kalisz, którzy przez ostatni rok trenowali do tej imprezy. Kolejne miejsca zajęli reprezentanci Kalisza:

 •  IV miejsce – Wiktor Dembny (KTSz-W Kalisz/ SP 17 Kalisz),
 • V miejsce –  Filip Rosiński (KTSz-W Kalisz / Przedszkole Mały Nazaret Kalisz),
 • VI miejsce – Tymon Ochędzan (KTSz-W Kalisz / Przedszkole nr 11 Kalisz),
 • VII miejsce – Jan Kobyłka, (Szkoła SzachMistrz oraz Niepubliczne Przedszkole im. M.Konopnickiej w Kaliszu)
 • VIII miejsce – Krzysztof Jarczewski (Szkoła SzachMistrz oraz Niepubliczne Przedszkole im. M.Konopnickiej w Kaliszu)
 • IX miejsce – Szymon Kopeć  (Szkoła SzachMistrz i PP 30 w Kaliszu).

 

Jagna Smolińska (UKS Goniec Kostrzyn) – Mistrzyni Kalisza Przedszkolaków

 

Martyna Kryszak – wicemistrzyni Kalisza Przedszkolaków (KTS-W Kalisz)

 

Mistrzynią Kalisza Przedszkolaków wśród dziewczynek została Jagna Smolińska (UKS Goniec Kostrzyn). Kolejne miejsca zajmowały uczennice Szkoły szachowej SzachMistrz z Kalisza.

 • II miejsce – Martyna Kryszak (Przedszkole nr 11 Kalisz),
 • III miejsce – Adrianna Nowak (Przedszkole Mały Nazaret Kalisz),
 • IV miejsce – Anastazja Talbierz (Przedszkole nr 30 Kalisz)
 • V miejsce – Weronika Baranowska (Przedszkole nr 30 Kalisz)
 • VI miejsce – Neli Grala
 • VII miejsce – Fryś Zosia (Niepubliczne Przedszkole im. M.Konopnickiej w Kaliszu)
 • VIII miejsce – Ewa Barwińska (Przedszkole nr 14 Kalisz)
 • IX miejsce – Zuzanna Jędrzejewska (Przedszkole nr 29 Kalisz)
 • X miejsce – Martyna Rębowiecka (Przedszkole nr 11 Kalisz)

Klasyfikacji Drużynowa Mistrzostw Kalisza Przedszkoli:

 • I miejsce – Niepubliczne Przedszkole im. M.Konopnickiej w Kaliszu
 •  II miejsce – Przedszkole nr 11 w Kaliszu
 • III miejsce – Przedszkole Mały Nazaret w Kaliszu
 •  IV miejsce – Przedszkole nr 30 w Kaliszu
 • V miejsce – Przedszkole nr 29 w Kaliszu
 • VI miejsce – Przedszkole nr 25 w Kaliszu
 • VII miejsce – Przedszkole nr 14 w Kaliszu
 •  VIII miejsce – Przedszkole nr 18 w Kaliszu

 

 

W grupach CD 12 oraz OPEN obyło się bez niespodzianek. Wygrywali doświadczeni faworyci grup. Należy jednak podkreślić, że chętnych do wygrania grup było wielu. Do lat 12 Mistrzem Kalisza został Maciej Piotrowski (KTS-W Kalisz), który lepszą dodatkową punktacją wyprzedził Kacpra Śnieżka (JKSz-W Jarocin), trzeci był Antoni Milewski (KTS-W Kalisz).

Mistrzynią Kalisza dziewczynek do lat 12 została Joanna Dixa (KTS-W Kalisz), druga była Natalia Guzik (UKS Piątka Wieluń), a trzecia Gabrysia Pieczewska (OTSz Ostrów Wlkp.). Nieoczekiwanie w tej grupie, poza podium znalazła się Marta Tomczak ubiegłoroczna Mistrzyni Europy do lat 8.

 

 

 

zwycięzcy grupy OPEN – Paweł Dudziński, Piotr Dudzinski oraz Maciej Chmielarz

Mistrzyni Kalisza do lat 12 w szachach szybkich – Joanna Dixa

W grupie OPEN dominowali zawodnicy pierwszoligowego OTSz Ostrów Wielkopolski. Zwyciężył specjalista od zwycięstw w turniejach szachów szybkich – Piotr Dudziński. Na początku turnieju mocno namieszał kaliszanin Piotr Majas, który pokonał właśnie Piotra Dudzińskiego oraz zremisował z Oskarem Włodarczykiem. Piotr Dudziński dogonił czołówkę pokonując brata Pawła Dudzińskiego i w ostatniej 8 rundzie przypieczętował zwycięstwo w turnieju wygrywając z Oskarem Włodarczykiem. Ostateczna kolejność: 1 miejsce Piotr Dudziński, 2 miejsce Paweł Dudziński, 3 miejsce Maciej Chmielarz (zwyciężył też w C15), 4 miejsce Oskar Włodarczyk (wszyscy OTSz Ostrów Wlkp.). Wysoko byli też nasi juniorzy grający w grupie OPEN. Najwyżej z kaliszan – Patryk Ziąbek (5 miejsce oraz zwycięstwo w grupie C18). Siódmy był Piotr Majas, ósmy Jędrzej Adamczewski, a dziewiąty Filip Janiszewski. Grupę D15 oraz najlepszą kobietą okazała się Anna Glapa (MMKS Wieniawa Leszno).

 

Najlepsi chłopcy Mistrzostwa Kalisza C12. Zwyciężył Maciej Piotrowski.

Najlepsze dziewczynki grupy Mistrzostw Kalisza D12

Dziękuję wszystkim za udział! Mam nadzieję, że spędzili Państwo u nas przyjemne chwile. Turniej ten był dla nas sporym wyzwaniem organizacyjnym. Chciałbym podziękować osobiście wszystkim tym, którzy mieli swój wkład w organizacje turnieju. Najwięcej pracy podczas turnieju mieli oczywiście sędziowie rundowi, którzy co chwile musieli interweniować w najmłodszych grupach. Nie należy jednak zapominać o wszystkich, którzy dorzucili do turnieju swoją cegiełkę. Podziękowania dla:

sponsora

firma AMED – www.amed.net.pl

obsady sędziowskiej

– Marcina Orzechowskiego

– Krzysztofa Dereckiego

– Darii Bieniek

– Malwiny Olenderek

– Jacka Wegnera

osób od organizacji i spraw technicznych

– Tadeusz Żychlewicz

– Agnieszka Dixa

– Jolanta Dixa

tradycyjnie za zdjęcia z turnieju

– Sebastian Jarczewski

– Karina Zachara

 

Nieoceniona była również pomoc przed, w trakcie i po zakończeniu Adama Wojcieszaka (Prezesa KTS-W Kalisz oraz wiceprezesa WZSzach). Bardzo dziękuję również Panu Stefanowi Wierzchowskiemu, kierownikowi hali na Długosza w Kaliszu, który podjął temat wspólnej realizacji turnieju i zadbał o wszystkie najważniejsze szczegóły naszej imprezy.

Organizacja tak dużej imprezy nie byłaby możliwa gdyby nie pomoc i zaangażowanie pozostałych pracowników hali sportowej oraz obsługi technicznej przy ulicy Długosza w Kaliszu. Jesteśmy również bardzo zadowoleni z użyczonej nam sali, która idealnie nadaje się do przeprowadzania masowych imprez szachowych. Mamy nadzieję, że w tym miejscu będą w przyszłości rozgrywane kolejne turnieje szachowe, które przyczynią się do popularyzacji tej strategicznej gry.

 

Z szachowym pozdrowieniem

Sędzia główny oraz dyrektor

Festiwalu Szkoły szachowej szachMistrz

Maciej Sroczyński

Maciej Sroczyński
Czerwiec 5, 2012, 21:56

3 odpowiedzi na “Festiwal Szkoły szachowej SzachMistrz 2012 – relacja”

 1. pim54 napisał(a):

  gratuluję wyśmienitej i sprawnej organizacji !

  pozdrawiam
  Piotr Maśliński

 2. J.Adamczewska napisał(a):

  Zgadzam się z opinią, że sala przy ul:Długosza świetnie nadaję się do gry dla zawodników , wygodna jest również dla opiekunów i kibiców.Przed budynkiem plac zabaw dla dzieci i boisko.Jest się gdzie odprężyć między kolejnymi rundami. To ważne. Miło jest spędzić czas w takich warunkach. I jeszcze „5 ” za sprawne przeprowadzenie turnieju.:)
  SZACHY JAK BRYLANTY, BŁYSZCZĄ W PIĘKNEJ OPRAWIE.

 3. Zbigniew Pietrzak napisał(a):

  Impreza wspaniała, mam nadzieję, że w przyszłym roku, weźmie w niej udział więcej szachistów z regionu sieradzkiego.
  Pozdrawiam – http://www.stsz.cba.pl

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy