PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

Historyczny sukces juniorów KTS Kalisz. Wygrywamy II ligę Drużynowe Mistrzostwa Polski Szczyrk 2017

0

Historyczny sukces odnieśli juniorzy klubu szachowego KTS Kalisz wygrywając II ligę Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach! Po raz pierwszy w historii kaliskich szachów drużyna awansowała do szachowej I ligi.

W zawodach startowały 32 drużyny z całej Polski. Podium premiującym awansem wywalczyły drużyny: KTS Kalisz, MAT Myślenice i KSz Miedź Legnica.

KTS Kalisz zagrał w składzie: Maciej Adamczewski, Filip Janiszewski, Tymon Ochędzan, Oskar Dixa, Aleksandra Kubasik i Weronika Wawrzyniak. Opiekę trenerską sprawował Maciej Sroczyński. Sukces cieszy niezmiernie, ponieważ wszyscy nasi reprezentanci to wychowankowie klubu, a swoją przygodę z szachami rozpoczęli w wieku przedszkolnym.

Relacja w dalszej części newsa …

2

tabela

Turniej składał się z 11 rund. Graliśmy tempem klasycznym 90 minut na zawodnika oraz 30 sekund dodatkowo za każdy ruch. Odnieśliśmy 7 zwycięstw, 3 remisy i raz musieliśmy schodzić z rundy jako pokonani.

1 runda KTS Kalisz 4,5-1,5 UKS MDK Gdynia
2 runda KTS Kalisz 3-3 SSz Strzybniczanka Tarnowskie Góry
3 runda KTS Kalisz 3,5-2,5 MKS MOS Wieliczka
4 runda KTS Kalisz 2-4 KSz Miedź Legnica
5 runda KTS Kalisz 3,5-2,5 UKS Czternastka II Warszawa
6 runda KTS Kalisz 6-0 RzKSz Rzeszów
7 runda KTS Kalisz 3-3 MAT Myślenice
8 runda KTS Kalisz 4-2 Akademia Szachowa Gliwice
9 runda KTS Kalisz 3-3 KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice
10 runda KTS Kalisz 4-2 KS Laura II Chylice
11 runda KTS Kalisz 3,5-2,5 MKSz II Rybnik

Początek turnieju to planowane zwycięstwo z UKS MDK Gdynia i potknięcie z niżej notowaną Strzybniczanką Tarnowskie Góry. Bardzo ważne chociażby z psychologicznego punktu widzenia było wygranie z numerem jeden listy startowej MKS MOS Wieliczka 3,5-2,5. Koszmar podwójnych rund z ubiegłych lat się powtórzył i po południu ulegamy praktycznie bez walki drużynie KSz Miedź Legnica. Pierwszy raz w historii udaje nam się wygrać mecz „do zera”. 6-0 z RzKsz Rzeszów podbudowuje morale oraz konto naszych małych punktów, co jak się okazało było decydujące. W 8 rundzie graliśmy z bardzo perspektywiczną drużyną Akademii Szachowej Gliwice (na juniorach młodszych dwoje zawodników rocznik 2009!). Wygrywamy doświadczeniem, ale mogę stwierdzić, że w kolejnych latach drużyna Akademii będzie bardzo liczącą się drużyną w walce o I ligę. O ile we wcześniejszy meczu z MATem Myślenicem mogliśmy myśleć o zwycięstwie, a zremisowaliśmy, to w pojedynku z Politechniką Gliwice było na odwrót. Cenny remis drużynowy uratowała Weronika.

Ciekawostką jest fakt, że mimo iż graliśmy z całą czołówką zawodów, to ani razu nie zagraliśmy na pierwszej szachownicy. Praktycznie przez większą część turnieju na prowadzeniu była drużyna MATa Myślenice. Kluczowe były jednak dla nas dwa ostatnie mecze z Laurą II Chylice i MKSz II Rybnik. O wiele bardziej dramatyczny był mecz z ostatniej rundy z Rybnikiem. Co prawda zajmowaliśmy w tabeli drugie miejsce, ale w przypadku porażki spadaliśmy na czwartą pozycje lub nawet dalej. Celem ostatniej rundy był wynikiem minimum 3-3, który zapewniał nam pozostanie na podium i awans do I ligi.

Rozpoczęło się od wyniku 2-0, swoje partie wygrali Oskar Dixa i Maciej Adamczewski. Niestety Tymon Ochędzan dostał po debiucie przegraną pozycje i zrobiło się 2-1.

Rewelacyjną partie rozgrywała Ola Kubasik (1263 I), która miała wygraną z Wiktorią Cieślak (1995 k++) notowaną więcej o ponad 700 punktów rankingowych.

ola_kubasik

Białe zaczynają i po He6! mielibyśmy już awans (podwójne uderzenie na Wg8 i Wh3). Nastąpiło a3 i Ola na słabym czasie zaczęła grać niepewnie. Przeciwniczka odrzuciła nawet remis w dużo gorszej pozycji. Ostatnim fragmentem partii była poniższa pozycja w której Ola miała około 30 sekund.

ola_kubasik1

Ola złapała króla, a ja dostałem prawie palpitacji serce. Po Kc1 Whc2+ Kd1 Gh5+ przegrywa, po Ka1 Wa2+ Kb1 Whb2+ Kc1 Wc2+ Kb1 remisuje. Na szczęście poszła w dobrą stronę i zawodniczki podpisały remis.

Filip nieoczekiwanie przegrał, ale nie miało to już większego znaczenia, bo Weronika matowała na szóstej szachownicy. Zwycięstwo 3,5-2,5 i przy potknięciu Myślenic wskoczyliśmy na I miejsce. Emocje sięgnęły zenitu, a euforia była jeszcze większa. Wygrywamy mecz, wygrywamy ligę, fantastycznie!

Chociaż w zawodach drużynowych wynik zespołu jest najważniejszy, a indywidualne zasługują na drugi plan to warto wspomnieć o rewelacyjnym turnieju Oskara Dixa. Wynik 10,5/11 zapewnił Oskarowi normę kandydata na mistrza, awans do mistrzostw Polski, spory zysk rankingowy oraz nagrodę finansową. Tylko raz w historii kaliska szachista osiągnęła lepszy wynik 11/11 Anny Gadzinowskiej na 6 szachownicy w Sielpii. Oskar swoim wynikiem mocno pomógł drużynie, a na domiar złego w środku turnieju dopadły go kłopoty żołądkowe i przez dwa dni praktycznie nic nie jadł. Jak to określił Maciej Janiszewski na facebooku „Oskar killer!”.

10

Oskar Dixa (z prawej) zwycięzca IV szachownicy

 

3

1 szachownica Maciej Adamczewski

4

2 szachownica Filip Janiszewski

8

3 szachownica Tymon Ochędzan

5

4 szachownica Oskar Dixa

7

5 szachownica Aleksandra Kubasik

6

6 szachownica Weronika Wawrzyniak

9

Trener Maciej Sroczyński

 

11

Karol Wawrzyniak wziął udział w turnieju Szczyrk OPEN zajmując II miejsce w klasyfikacji juniorskiej

12

Aleksandra Kubasik wraz z rodzicami i siostrą

13

od lewej Oskar, Tymon, Filip Ochędzan, Robert Ochędzan, Algnieszka Dixa oraz Joanna Dixa

14

Maciej Adamczewski z maskotką drużyny Filipkiem Ochędzanem

15

Jak dwie krople wody Lesław i Wiktor Dixa

16

17

DSC00488

Dyrektor zawodów II ligi – Łukasz Turlej

Warto też napisać o organizacji tegorocznej lig. Organizatorem ekstraligi juniorów i I ligi był MKSz Rybnik, z kolei II ligi UKS Pałac Młodzieży Katowice

Po pierwsze pomysł połączenia wszystkich lig i rozgrywania ich w jednym miejscu to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Mniejsze koszty dla drużyn, większa integracja, łatwiejsza logistyka, możliwość podpatrzenia najlepszych.

Po drugie (i najważniejsze!) świetna lokalizacja, komfortowe warunki gry i wszystko zlokalizowane w jednym miejscu (rewelacja!). Graliśmy w kompleksie Orle Gniazdo i co ciekawe trzeci etap Tour de Pologne będzie miał finisz właśnie przy tym ośrodku na wysokości około 600 m.n.p.m.

Po trzecie chęci, inicjatywa, bardzo dobra organizacja!

Można tylko bić brawa Łukaszowi Turlejowi i jego organizacyjnej drużynie II ligi. Widać, że można takie zawody przeprowadzić dobrze, z uśmiechem na twarzy, wychodząc ku potrzebom uczestników. Każdego dnia coś się działo: spotkanie z arcymistrzem Kacprem Piorunem, turniej szachów błyskawicznych na 200 osób, turniej szachów ogrodowych, spotkanie ze srebrnymi medalistkami olimpijskimi Moniką Soćko i Kariną Szczepkowską, prelekcje trenerskie oraz sędziowskie. Wisienką na torcie był przelot śmigłowcem dla najlepszych zawodników turnieju szachów błyskawicznych, jednym ze zwycięzców tej pomysłowej i atrakcyjnej nagrody był Kamil Szadkowski (trener UKS Smecz Konin). Najwięcej nagród udało się zgarnąć jednak Tomkowi Warakomskiemu (trener Akademii Szachowej Gliwice): zwycięzcy turniejów szachów błyskawicznych, ogrodowych oraz turnieju piłki nożnej.

Nie ma nawet co porównywać z II ligą w Iwoniczu. UKS Pałac Młodzieży Katowice i MKSz Rybnik postawili bardzo wysoko poprzeczkę organizacyjną. Życzę wszystkim szachistom, żeby kolejna liga 2018 odbyła się w podobnej formule.

Uważam, że była to zdecydowanie najlepiej zorganizowana liga w jakiej miałem okazje uczestniczyć. Gratulacje!

 

21

Turniej szachów ogrodowych parami

19

Widok na Szczyrk ze śmigłowca. Po lewej stronie Tomek Warakomski

20

Kamil Szadkowski rozważa czy w przyszłości nie zostać pilotem :)

18

Szczyrk to również bogata baza ścieżek turystycznych. Skrzyczne, Klimczok, Błatnia oraz wiele innych.

22

Drużynowi Mistrzowie Polski 2017 VOTUM Polonia Wrocław

23

Zwycięzcy I ligi juniorów LKSz GCKiP Czarna

 

24

Dziękujemy wszystkim rodzicom i kibicom za wsparcie!

Podziękowania dla Marleny Wawrzyniak, Joanny i Roberta Ochędzanów oraz Lesława Dixa za opiekę nad zawodnikami, dobrą zabawę, sympatyczną atmosferę, które z pewnością wpłynęły na bardzo dobry wynik drużynowy.

Zakwaterowanie i wyżywienie zawodników KTS Kalisz zostało dofinansowane ze środków budżetowych miasta Kalisza na 2017 rok. Wszyscy zawodnicy, którzy reprezentowali nas w Szczyrku są przedstawicielami Kaliskiej Szachowej Kadry Juniora KTS Kalisz.

logo_strona

 

Maciej Sroczyński
Lipiec 31, 2017, 16:58

2 odpowiedzi na “Historyczny sukces juniorów KTS Kalisz. Wygrywamy II ligę Drużynowe Mistrzostwa Polski Szczyrk 2017”

  1. PW pisze:

    Brawo! Gratulacje zarówno dla zwycięzców jak i organizatorów (po to Cię Kacper daliśmy do Rybnika, żebyś nauczył Ślązaków dobrej organizacji, no nie ;)! Wspaniały sukces. Oby udało się osiągnąć jak najlepszy wynik w przyszłym roku na I lidze!

  2. Krzysztof Derecki pisze:

    Wielkie brawa dla zawodników, gratulacje Maciej, piękny historyczny sukces KTS Kalisz!

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy