PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

III i IV liga juniorów zakończona!

Przez dwa ostatnie weekendy rozgrywaliśmy w Kaliszu III i IV ligę juniorów w szachach. Na starcie stanęło 26 drużyn z całej Wielkopolski. Organizatorem zawodów było KTS-W Kalisz na zlecenie Wielkopolskiego Związku Szachowego. Nad całością zadania czuwał Prezes KTS-W Kalisz – Adam Wojcieszak. Dziękujemy za pomoc (… i pyszne ciasto) Jolancie Mikołajczyk. Obsada sędziowska zawodów: Waldemar Kopydłowski (sędzia główny III ligi), Magdalena Judek (sędzia główny IV ligi) oraz Krzysztof Derecki, Jędrzej Adamczewski (rundowi – IV liga) i Maciej Sroczyński (rundowy III liga).

Komfortowe warunki do przeprowadzenia zawodów zapewniła hala sportowa „Olimpia” przy Zespole Szkół nr 2 w Kaliszu. Możliwość gry w tej sali dofinansowano z budżetu miasta Kalisza. Miło było nam również gościć na rozpoczęciu i zakończeniu rozgrywek wiceprezydenta miasta Kalisza – Dariusza Grodzińskiego.

Turniej dał możliwość gry aż … 38 zawodnikom KTS-W Kalisz (36 zawodników podstawowych i dwóch rezerwowych). Wystawiliśmy 6 drużyn, regulaminową jedną w III lidze i pięć w IV lidze. Przed turniejem zakładaliśmy, jedno, góra dwa miejsca na podium, przy czym większe szanse upatrywane były w III lidze.

Przebieg turnieju miło nas zaskoczył. Od drugiego dnia objęliśmy prowadzenie zarówno w III (KTS-W II Kalisz) jak i IV lidze (KTS-W IV Kalisz). Na drugim miejscu w IV lidze plasowała się nasza trzecia drużyna.

O końcowej kolejności zadecydowała ostatnia runda. W IV lidze po 8 rundach prowadziła nasza „czwórka” i w ostatniej rundzie spotkała się z kolejną naszą drużyną KTS-W VI Kalisz. Drużyna KTS-W III Kalisz  i LKS Chrobry II Gniezno miały tyle samo dużych i małych punktów. W 9 rundzie trwał korespondencyjny pojedynek. Graliśmy ze Ślesinem, Gniezno z Rawiczem. Mecze był zacięte choć wynik na to nie wskazuje, wygraliśmy 4,5-1,5, a nasi rywale do drugiego miejsca wygrali 4-2. Ostatecznie zajęliśmy dwa pierwsze miejsca w IV lidze. Jeżeli dodamy do tego jeszcze szóste miejsce KTS-W V Kalisz, można być w pełni zadowolonym.

Tej pełni szczęścia zabrakło w III lidze drużynie KTS-W II Kalisz. W porannej rundzie polegliśmy zdecydowanie z MKS Wicher Zbąszyń 1,5-4,5 i niestety spadliśmy na III miejsce. Ostatnia runda i pojedynek z RUKS Koroną Rawbud Rawicz, która była bardzo zainteresowana awansem, bowiem nie tak dawno występowała w II lidze juniorów. Nam remis w tym meczu nic nie dawał. Musieliśmy wygrać minimum 3,5-2,5, aby utrzymać się na podium. Zaczęło się dobrze, prowadzenie 3-1. Rawicz gonił i było 3-2. Została ostatnia partia meczu i w zasadzie całego turnieju. Wianuszek kibiców otoczył Tomka Bażanta (KTS-W II Kalisz) oraz Bartosza Godylę (Korona Rawbud Rawicz). Tomek miał jakość więcej i trochę lepszy czas. Przeciwnik za to aktywne figury, wolnego piona i groźby w mocno eksponowanego króla. Mając poniżej 5 minut, rozpoczęła się nerwówka z obu stron, chociaż bardziej przejęty był chyba Tomek. Na wiszących chorągiewkach wygrał Bartosz Godyla, co wyrównało wynik meczu na 3-3. Korona Rawbud Rawicz zajęła tym samym II miejsce, a nas zepchnęło to poza podium. Dawno nie widziałem tak rozentuzjazmowanego tłumu szachistów. Świadczy o tym chociażby poniższe nagranie, w którym udało mi się uchwycić samą końcówkę partii i gromkie brawa dla obu zawodników. W naszych szeregach pozostał spory niedosyt.

III ligę wygrało UMKS Na Pięterku II Poznań, jednak z uwagi na fakt posiadania drużyny w II lidze awans uzyskał właśnie Rawicz. Gratulujemy Panom Włodzimierzowi i Piotrowi Markowskim, którzy solidnie przygotowali swoją drużynę. Duże szansę na awans ma również MKS Wicher Zbąszyń z III miejsca, uwarunkowane jest to jednak odpowiednią liczbą drużyn z Wielkopolski utrzymujących się w II lidze.

Ciekawostką jest  fakt, że mając zdecydowanie najwięcej małych punktów ze wszystkich drużyn w III lidze oraz medale na wszystkich sześciu szachownicach, drużyna  KTS-W II Kalisz nie zajęła miejsca na podium. Pierwszy raz spotykam się z taką sytuacją. Jak widać trzeba się bardziej koncentrować w najważniejszych meczach.

Padło wiele norm na wyższe kategorie szachowe. Jesteśmy bardzo zadowoleni z występu Gabrysi Pieczewskiej wypożyczonej z OTSz Ostrów Wielkopolski, która swoim udanym występem uzyskała normę na „dwójkę”. Wyższe normy z KTS-W Kalisz zdobyli:

Mieliśmy też sukcesy indywidualne na szachownicach:

III liga
1 szachownica:
1. Kwiatkowski Wiktor (UKS Kiłebaska Kościelec)
2. Ziąbek Patryk (KTS-W II Kalisz)
3. Kałużny Tomasz (AZS Politechnika Poznańska)
2 szachownica:
1. Niedbała Wojciech (UMKS Na Pięterku Poznań)
2. Godyla Bartosz (RUKS Korona Rawbud Rawicz)
3. Bażant Tomasz (KTS-W II Kalisz)
3 szachownica
1. Marciniak Michał (KTS-W II Kalisz)
2. Zywert Kacper (UKS Smecz II Konin)
3. Kałużny Jan (AZS Politechnika Poznańska)
4 szachownica
1. Ciesielski Kacper (RUKS Korona Rawbud Rawicz)
2. Skurniak Szymon (KTS-W II Kalisz)
3. Włodarek Mikołaj (MKS Wicher Zbąszyń)
5 szachownica
1. Jarecka Monika (KTS-W II Kalisz)
2. Koperska Nina (UMKS Na Pięterku II Poznań)
3. Królak Nikola (MGOK Gambit Ślesin)
6 szachownica
1. Stochniałek Dominika (UMKS Na Pięterku II Poznań)
2. Kubasik Aleksandra (KTS-W II Kalisz)
3. Rożek Gabriela (MKS Wicher Zbąszyń)
IV liga
1 szachownica:
1. Brodziński Eryk (MGOK Gambit II Ślesin)
2. Milewski Antoni (KTS-W III Kalisz)
3. Tomaszewski Kacper (JKSW Jarocin)
2 szachownica
1. Grala Dorian (KTS-W IV Kalisz)
2. Cieślak Łukasz (MGOK Gambit II Ślesin)
3. Żurawski Kamil (LKS Chrobry II Gniezno)
3 szachownica
1. Romański Dawid (LKS Chrobry II Gniezno)
2. Dixa Oskar (KTS-W III Kalisz)
3. Śnieżek Kacper (JKSW Jarocin)
4 szachownica
1. Kamiński Antoni (LKS Chrobry II Gniezno)
2. Dixa Wiktor (KTS-W III Kalisz)
3. Rosiński Filip (KTS-W IV Kalisz)

5 szachownica

1. Marucha Zuzanna (KTS-W V Kalisz)
2. Godyla Kinga (RUKS Korona Rawbud II Rawicz)
3. Wojciechowska Martyna (UMKS Na Pięterku III Poznań)

6 szachownica
1. Pieczewska Gabriela (KTS-W IV Kalisz)
2. Matecka Natalia (MMKS Wieniawa II Leszno)
3. Roszkiewicz Anna (MUKS Na Pięterku III Poznań)

Uważam nasz start w III i IV lidze za duży sukces sportowy. Myślę, że poprawiliśmy też organizacyjnie wiele uchybień z poprzedniego roku. Graliśmy w następujących składach:

KTS-W II Kalisz – rozgrywki III WLJ

1. Ziąbek Patryk, II+, 1773 ELO, ur. 1996
2. Bażant Tomasz, II, 1601 ELO, ur. 1997
3. Marciniak Michał, II, 1476 ELO, ur.1999
4. Skurniak Szymon, II, ur. 2004r
5. Jarecka Monika, II, 1473 ELO, ur. 1996
6. Kubasik Aleksandra, III, ur. 2003

 

KTS-W III Kalisz – rozgrywki IV WLJ

1. Milewski Antoni, III
2. Piotrowski Maciej, III, 1522 ELO, ur.2000
3. Dixa Oskar, II, ur. 2003
4. Dixa Wiktor, III, ur. 2001
5. Bartosik Aleksandra, III, ur. 2003
6. Wawrzyniak Weronika, III, ur. 2004

 

KTS-W IV Kalisz – rozgrywki IV WLJ

1. Dembny Mateusz, III, ur. 1998
2. Grala Dorian, II, ur. 2003
3. Matuszewski Bartosz, III, ur. 2003
4. Rosiński Filip, III, ur. 2005
5. Tarczyńska Aleksandra, III, ur. 2001
6. Pieczewska Gabriela, III, ur. 2004 – wypożyczona z OTSz Ostrów Wlkp.

 

KTS-W V Kalisz – rozgrywki IV WLJ

1. Kliber Filip, III, ur. 1995
2. Wroczyński Kasper, III, ur. 2003
3. Ochędzan Tymon, IV, ur.2005
4. Zachara Jakub, IV, ur. 2004
5. Marucha Zuzanna, IV, ur.1998
6. Grala, Nelly, V, ur. 2006
7.  Paweł Piekielny III, ur. 2003

 

KTS-W VI Kalisz – rozgrywki IV WLJ

1. Matłoka Miłosz, III, ur. 2003
2. Klaska Szymon, III, ur. 2004
3. Sukiennik Bartosz, IV, ur.2003
4. Grzegorski Michał, IV, ur.2003
5. Kubczak Natalia, bk, ur.2001
6. Jędrzejewska Zuzanna, bk, ur. 2007
7. Jaszkiewicz Klaudiusz, IV, ur. 2005

KTS-W VII Kalisz – rozgrywki IV WLJ

1. Markiewicz Krzysztof, III, ur. 2003
2. Wroczyński Tymoteusz, IV, ur. 2000
3. Tarczyński Wojciech, bk, ur.2005
4. Jarczewski Krzysztof, IV, ur.2005
5. Kołodziej Kinga, V, ur.2003
6. Opiła Ada, V, ur. 2003

W sposób szczególny dziękuję wszystkim rodzicom, którzy pomogli nam w organizacji sali przed i po zakończeniu rozgrywek:
 • rodzicom Krzysia Jarczewskiego,
 • rodzicom Weroniki i Karolka Wawrzyniaków,
 • rodzicom Szymon Skurniaka,
 • rodzicom Oskara i Wiktora Dixa,
 • pani Karinie Zacharze,
 • pani Annie Grzegorskiej,
 • panu Arturowi Wroczyńskiemu,
 • panu Grzegorzowi Jaszkiewiczowi,
 • panu Marcinowi Tarczyńskiemu,
 • tacie Aleksandry Kubasik,
 • tacie Zuzanny Jędrzejewskiej,
 • tacie Natalii Kubczak,
 • oraz wszystkim tym, których mogłem pominąć.
Maciej Sroczyński
Luty 17, 2013, 21:36

2 odpowiedzi na “III i IV liga juniorów zakończona!”

 1. T.Agaciński napisał(a):

  Bardzo fajna impreza .Szkoda , że mogłem wpaść tylko na godzinkę .

 2. Paweł napisał(a):

  Graliśmy po raz pierwszy, więc nie mamy porównania, ale uważam, że liga była bardzo dobrze zorganizowana. Przy tak wielkiej liczbie grających drużyn i zawodników najważniejsza jest sala. A ta była duża, przestronna, wygodna. Wróciliśmy z bardzo pozytywnymi wrażeniami!

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy