Nowy nabór zajęcia szachowe 2017/18

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Od września 2017 r. jesteśmy w nowej siedzibie SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Książka NOWOŚĆ 2017! "Drugi krok do szachowego mistrzostwa"

Druga część książki to nauka matowania w dwóch ruchach. Od bardzo prostych przykładów, po arcymistrzowskie idee mistrzów świata. Uzupełnieniem książki są zadania typu "zdobądź": pionka, skoczka, gońca, wieżę lub hetmana. Poziom książki 1200-2000. Będziesz grał lepiej w szachy!

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

Jaki zegar szachowy kupić dziecku?

Tagi:

Spora grupa rodziców chce sprawić prezent swoim dzieciom kupując im zegar szachowy. Jednocześnie pojawia się pytanie, który zegar szachowy najlepiej kupić?. Wybór jest naprawdę duży, dlatego niniejszy post jest porównaniem większości zegarów z jakimi miałem do czynienia. Zegary oceniane były przeze mnie pod względem ceny, jakości/wyglądu, funkcjonalności oraz dodatkowych parametrów.

Zegary dzielimy na:
- mechaniczne
- elektroniczne

Dla dzieci początkujących (przedszkolaków i dzieci do lat 10) polecam na początek zakup zegara mechanicznego. Użytkowanie takiego zegara przy okazji nauczy dziecko korzystania z zegarka naręcznego oraz jednocześnie uświadomi go jak długo można pomyśleć mając 5, 10 czy 30 minut do końca gry. Zaawansowany szachista grając na zegarze mechanicznym tylko spojrzy na zegar i już wie ile mniej więcej ma do końca gry. Nauka gry na zegarze to żaden trudny wyczyn, jednak dzieci z reguły robią wielkie wooooooowwwww i pytają, a co to jest?. Po wyjaśnieniu podstawowej zasady, że gramy do póki wskazówka nie opadnie, z chęcią uczą się gry na nowym urządzeniu.

Dlaczego jeszcze warto grać na czas?

1. Gra w domowym zaciszu dziecka z mamą, tatą czy dziadkiem w partii towarzyskiej jest niezwykle przyjemna. Może jednak powodować pewną niesprawiedliwość, gdyż jedna ze stron może myśleć dłużej przez co wykonywać będzie dokładniejsze ruchy. Nie ma weryfikatora czasu i tak naprawdę szansę obu stron są nierówne. Mając zegar szachowy, są z góry ustalone zasady, po ile czasu mają obie strony do namysłu.

2. Kiedy dzieci nie grają na czas, nagminne staje się mówienie “No twój ruch idź gdzieś, rusz się!”. Kiedy gramy na zegar szanse są równe, a poganianie drugiego zawodnika nie jest na miejscu. Można w końcu korzystać ze swojego czasu i myśleć tak długo do póki wskazówka nie opadnie.

3. Trzeci atut gry na czas – edukacyjny. Poniższe rzeczy powinien wiedzieć każdy szachista. Partię można wygrać na kilka sposobów:
– dając szach mat przeciwnikowi,
– poprzez poddanie się przeciwnika,
– poprzez trzy nieprawidłowe ruchy przeciwnika,
wygrywając na czas!,

Opcja wygrania na czas występuje jednak po uwzględnieniu dwóch warunków:
przeciwnikowi opadła chorągiewka, a nam nie (w przypadku opadnięcia dwóch – jest remis)
– drugi warunek to musimy mieć tzw. siłę matującą (uogólniając musi być możliwość ustawienia mata przez stronę, której wskazówka nie opadła)

———————————————————–

ZEGARY MECHANICZNE:

Zegar szachowy Hetman – MERA POLTIK
13/18 pkt

Cena - 5/6 Cena 109zł, producentem jest polska firma MERA-POLTIK
Wygląd/Jakość - 5/6 Najpowszechniej używany zegar szachowy w Polsce. Jest mały, lekki. Podobnie jak kolejny model ARADORA ma plastikową szybkę, której jeszcze nigdy (odpukać) nie udało się zbić. Z tyłu zegara tak jak w innych zegarach mechanicznych, zainstalowano na stałe jedno pokrętło do regulacji czasu oraz drugie pokrętło do nakręcania zegara (czasami zdarza się, że zegar staje – wówczas trzeba go nakręcić). Z uwagi na średnie gabaryt zegara, dzieci czasami naciskając ręką zegar – przewracają go. Bardziej doświadczonym zawodnikom to się nie zdarza.
Funkcjonalność - 3/6 Standardowa dla zegarów mechanicznych, czyli ustawianie temp od 1 do 60 minut. Dodatkowo na podziałce ostatnie 2 minut widać na czerwonej podziałce, co jest sporym atutem, w szczególności przy partiach błyskawicznych. Dźwignia przełączania zegara jest duża, jej użycie jest minimalnie cięższe niż w przypadku Aradory.

Zegar szachowy ARADORA – mechaniczny
Ocena końcowa – 13/18 pkt

Cena - 6/6 Bardzo tani i korzystny zakup, cena to około 89 zł.
Wygląd/Jakość - 4/6 Zegar może i nie zachwyca swoją pięknością, ale za to jest bardzo solidny. Zegar jest duży, z plastikową szybką, przez którą widać wskazówki oraz podziałkę godzinową. Jak dla mnie jest trochę ciężkawy. Dla dzieci może być w sam raz, gdyż przez swoją wagę będzie stabilny i nie da się przewrócić.
Funkcjonalność - 3/6 Funkcjonalność zegarów mechanicznych jest oczywiście ograniczona. Bez ingerencji w kontrolę czasową można ustawić dowolne tempo gry, nie większe niż godzinę (np. 5,10,15,30 60 minut na zawodnika). Dla dzieci na początek to w zupełności wystarczy, gdyż z reguły ich partie są kończone szybko. Ostatnie 5 minut (podziałka minutowa) w ARADORZE jest wytłuszczone, ale nie jest ona tak dobrze widoczne jak w modelu MERA- POLTIK – HETMAN. Dużą zaletą jest przycisk przełączania ruchu, nie potrzeba dużej siły, a dźwignie można przełączyć nawet małe dziecko jednym palcem.

Zegar szachowy drewniany mały
Ocena 9/18 pkt

Cena - 4/6 Zegar kosztuje około 130zł
Wygląd/Jakość - 3/6 Solidnie wykonany, ale zupełnie nie przypadł mi do gustu jest po prostu za mały (wymiary zegara to zaledwie – 15 cm x 8 cm). Jak dla mnie źle się na nim gra, wskazania zegara są niedokładne (trzeba się zastanawiać i dobrze patrzeć z boku ile się ma czasu), co dyskwalifikuje go podczas partii błyskawicznych (na 5 minut)
Funkcjonalność - 2/6 Standardowe tempa gry dla zegarów mechanicznych. Przycisk przełączania zegara typu “szpilka”, trzeba się wcelować, aby przełączyć zegar lub jak niektórzy to robią uderzyć przycisk całą dłonią, któryś z palców na pewno trafi i przełączy zegar :)

Zegar szachowy drewniany GARDE – duży
Ocena – 9/18 pkt

Cena - 3/6 Najdroższy z mechanicznych 164 zł
Wygląd/Jakość - 4/6 Bardzo dobre niemieckie wykonanie. Ten zegar to szachowa legenda wśród zegarów, na turniejach szachowych gra się na nim od kilkudziesięciu lat. Obecnie wypierany przez zegary elektroniczne. Bardzo estetyczny zegar, dodając do niego szachownice i bierki typu Stauton, mamy idealny komplet szachów. Zegar obudowany drewnem i niestety przedzielony szklaną szybką, która niejednokrotnie się zbija. Nie polecam dla dzieci. Jest to ciekawy i reprezentacyjny model dla osób dorosłych.
Funkcjonalność - 2/6 Podobnie jak z mniejszym drewnianym modelem – przycisk typu “szpilka”. Zdarzało się nawet, że pod wpływem długotrwałego użytkowania lub popularnego uderzania w zegary wierzch szpilki odpadał.

—————————————————————-

ZEGARY ELEKTRONICZNE:

DGT Easy Plus – zegar elektroniczny

Ocena – 15/18 pkt

Cena - 4/6 Około 130 zł
Wygląd/Jakość - 6/6 Młodszy brat modelu DGT 2010, posiada wszystkie jego zalety. Zegar jest średniej wielkości, posiada duży wyraźny wyświetlacz. Waga to tylko 400g. Zegar bardzo stabilny nie będzie się przewracał.
Funkcjonalność - 5/6 Można ustawić dowolne tempo gry łącznie z czasem dodawanym. Producent załącza polską instrukcje. Z małych wad, posiada dość małe przyciski menu i mało intuicyjna obsługa trzeba zajrzeć w instrukcje obsługi, aby nauczyć się jego obsługi.

DGT 2010 – zegar elektroniczny

Ocena – 15/18 pkt

Cena - 3/6 Cena za ten zegar to koszt 209 zł, drogi zegar ale bardzo funkcjonalny, oficjalnie używany przez międzynarodową organizacje FIDE
Wygląd/Jakość - 6/6 Bardzo dobre wykonanie, duży wyraźny wyświetlacz, jak dla mnie bardzo intuicyjne menu. Jest to zegar bardzo funkcjonalny i przeznaczony dla osób zaawansowanych. Sama przyjemność na nim grać. Zakup tego zegara dla dziecka jest jednak kupowaniem na wyrost, gdyż i tak połowa funkcji nie zostanie w nim wykorzystana.
Funkcjonalność - 6/6 Bardzo bogata, trybów ustawień tempa gry jest dużo, można ustawić klasyczne tempa gry np.: 5,10,15,30 czy 60 lub 90 minut na osobę. Jak również tempa z dodawanym czasem czyli 3 minuty + 2 sekundy za ruch oraz dowolne tempo gry w funkcji manualnej. Tak naprawdę korzysta się tylko z kilku opcji czasowych. Rewelacyjne rozwiązana jest dźwignia zegara, którą przełącza się używając siły w sposób bardzo minimalny, przy tym przełączanie jest bardzo ciche odgłos ten został w pewnym stopniu wytłumiony. Na profesjonalnych turniejach używa się też jeszcze nowszych zegarów DGT XL, które umożliwiają przesyłanie danych z szachownicy i transmisję partii w internecie.

Schach Timer SILVER

Ocena – 13/18 pkt

Cena - 3/6 Cena około 179 zł
Wygląd/Jakość - 5/6 Solidne niemieckie wykonanie, miałem okazji grać na nim na turniejach w Niemczech. Jest większy i cięższy od DGT 2010. Nie jest tak estetyczny jak DGT 2010.
Funkcjonalność - 5/6 Nie miałem okazji sprawdzać jego temp gry, robili to za nas sędziowie. Jednakże z tego co wyczytałem jest w pełni dostosowany do FIDE. Posiada duży wyraźny wyświetlacz, na którym dokładnie widać kto jest na ruchu (obracająca się gwiazdeczka, a także świeci się specjalna dioda na czerwono). Przycisk przełączania ruchu jest dość duży, ale nie aż tak jak w przypadku DGT 2010. Podsumowując trochę gorszy wygląd + mniejsza dźwignia za ok. 15% mniejszą cenę w stosunku do DGT.

DGT 960 – miniaturowy zegar szachowy

Ocena – 14/18 pkt

Cena - 5/6 109 zł za zegar elektroniczny to mało, myślę że jak się dobrze poszuka to na allegro lub w internetowych sklepach szachowych, można ten zegar znaleźć jeszcze taniej
Wygląd/Jakość - 5/6 Nowoczesne i nowatorskie wykonanie holenderskiej firmy DGT. Zegar jest miniaturowy i waży tylko 200g. Jak na swoje rozmiary to wyświetlacz jest pokaźny (1/3 całej wielkości). Estetyczny, ładnie wkomponowane przyciski przełączania zegara mają inny kolor. Wygląd DGT 960 przypomina większy telefon komórkowy (składany na pół jak komórki typu V).
Funkcjonalność - 4/6 Można ustawić dowolne tempo gry. Dodatkowo można rozlosować 960 pozycji wyjściowych szachów Fischera. Zegar idealnie nadaje się do gier podczas podróży samochodem czy pociągiem. Na turniejach w Polsce nie spotkałem się jeszcze by grano na takich zegarach. Z uwagi na swoje bardzo małe gabaryty mógł być uważany za mniej solidnego, choć wedle mojej opinii taki nie jest.

—————————————————

Zwycięzcą porównania zegarów zostały następujące zegary:

Mechaniczne:
Najwyżej oceniłem HETMAN firmy MERA-POLTIK oraz ARADORĘ – po 13 pkt. Osobiście stawiam jednak na rodzimą produkcje, czyli zegary HETMAN. Większość polskich turniejów obsługiwana jest właśnie na tych zegarach. Dlatego pewnym zaskoczeniem byłoby, gdyby dziecko trenowało w domu na jednym zegarze, a poszło na turniej i grało na innym. Kupując Hetmana zaskoczenie na pewno będzie zminimalizowane, gdyż mało kto używa innych zegarów mechanicznych. ARADORA to też dobry wybór, ale ten zegar ze zrozumiałych względów nie jest w Polsce tak upowszechniony.

Elektroniczne:
Wygrały DGT EASY Plus oraz DGT 2010 zdobywając 15/18 pkt. Dla zaawansowanych polecam ten drugi model czyli DGT 2010 jest rewelacyjny. Dla dzieci dobrym zegarem elektronicznym będzie tańszy – DGT Easy Plus.

Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji handlowych. Osoba kupuje produkty na własną odpowiedzialność, autor strony nie odpowiada za jakość produktów. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Maciej Sroczyński
Czerwiec 3, 2010, 20:09

3 odpowiedzi na „“Jaki zegar szachowy kupić dziecku?””

 1. Anna pisze:

  Jakie zegary używane są na turniejach dla dzieci?
  Chcę zakupić zegar, dla 7latka, który uczy się dopiero ,,odczytywania” godziny. Widziałam jednak na turniejach dla dzieci zegary elektroniczne.
  Na nic nasze nauki na mechanicznym, skoro dziecko zastanie na turnieju wyświetlacz cyfrowy.
  Jaki więc zegar poleciłby Pan?

 2. HollyPirat pisze:

  Nie trzeba wydawać na zegar szachowy ani grosza,pod warunkiem,że posiadamy telefon typu SmartPhone. Wtedy za darmo można ściągnąć sobie program jako zegar szachowy. Najlepszy i najbardziej czytelny w mojej ocenie to “Real Chess Clock”. Nie dość,że za darmo,to jeszcze posiada wszystkie funkcje zegarów profesjonalnych. Jeżeli dziecko polubi grę na czas to w domu w zupełności wystarczy właśnie taki zegar na system android. Do wyboru jest jednak kilkadziesiąt innych zegarów na telefon i to tyko kwestia gustu jaki wybierzemy.

 3. Zegary pisze:

  Bardzo ciekawy, rzeczowy artykuł. Zegary mechaniczne wprowadzają inny klimat

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Nasi partnerzy