PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

Jakie szachy kupić dziecku?

Tagi:

Scenka w przedszkolu. Dzieci chwalą się kto ma jakie szachy.
(Dziecko) – Proszę Pana, proszę pana, a ja też mam w domu szachy
(Dziecko) – Tylko na nich nie gram
(Ja) – Dlaczego nie grasz na tych szachach?
(Dziecko) – Bo są szklane i rodzice mi nie pozwalają.

Wybór szachownic i bierek (figurek szachowych) może się wydawać trudny, ponieważ oferta szachów jest jeszcze bardziej bogatsza niż w przypadku wcześniej omawianych zegarów.

Komplet szachów składa się:
– zegar szachowy
– bierki szachowe (figurki)
– szachownica (plansza)

Dla mnie wybór jest prosty i najlepszych zakupem według mnie jest zakup jak najbardziej praktycznych szachów. Im bardziej fikuśne i orientalne szachy tym gorzej. Szachy dla dziecka muszą służyć do grania, a nie do ozdoby, dlatego w omawianej wyżej scence z dzieckiem, takie szklane szachy można jedynie postawić na półeczce, żeby ładnie wyglądały.

Jakich bierek szachowych nie kupować?
szklanych (w rękach dziecka dużo nie trzeba – zbiją się)
plastikowych (ja osobiście nie mam przyjemności gry na szachach plastikowych)
małych, tu miniaturyzacja jest złym pomysłem, granie na małych szachach wg mnie nie uczy takiego przestrzennego myślenia jak gra na dużej desce. Dlatego nie ma, co szukać mniejszych egzemplarzy, trzeba dobrać szachownice i bierki takie jak dla dorosłych.
„Bajkowych” – była kiedyś wydawana taka seria gazet gdzie Harry Potter uczył grać w szachy. To każdego wydania dodawana była figurka, po zakupie wszystkich egzemplarzy gazety otrzymywaliśmy przepiękny komplet szachów. Sam jestem pod wrażeniem wykonania tych pięknych szachowych postaci. Jedno, ale na takich szachach dziecko długo nie pogra, gra może zamienić się w taką zabawę, że figurki zaczną chodzić gdzie chcą. Goniec pójdzie do przodu, wieża pójdzie po ukosie. Takie zabawy w przedszkolu szczególnie wśród maluszków – 5latków to częsty obrazek. Myślę, że można osiągnąć to samo używając prawdziwych profesjonalnych szachów, a takie bajkowe postaci wymyślać i mówiąc dziecku, że np.: że skoczek to rycerski rumak, który chodzi tylko w określony sposób.

Widziałem tez inne komplety szachów „Szachy Lego”, „Szachy Simpson”, znając obecne przedszkolne trendy pewnie niedługo dla chłopców powstaną „Szachy-Ben10”, a dla dziewczynek „Szachy – Hello Kitty”. Zdecydowanie odradzam! Szachy uczą logicznego myślenia, dlatego figury muszą być stonowane i jednolite.

————————————————————–
BIERKI SZACHOWE (figurki) – około 42 zł za podany niżej typ figur

Najlepiej jest kiedy na treningu oraz w domu są takie same lub podobne szachy. Najlepszym wyborem (bierek szachowych) figurek są STAUNTON nr 5. Najważniejszy ich atut – są z drewna, a pod sobą mają sukno, które nie rysuje szachownicy. Jest wiele innych pięknie zdobionych szachów, aczkolwiek na turniejach w Polsce w ogromnej większości gra się na popularnych stauntonach. Wysokość króla w komplecie szachów STAUNTON nr 5 wynosi: 93 mm. Można też spotkać rozmiary staunton mniejsze (nr 4) lub większe (nr 6). Powszechnie używany rozmiar w Polsce to właśnie nr 5.

Figury szachowe typy STAUNTON

————————————————————–
SZACHOWNICA (plansza)

Wybory są tutaj dwa:
– szachownica tekturowa koszt około 15 zł – na takich szachownicach dzieci grają na zajęciach szachowych w Kaliszu. Składana jest na pół, jest cienka i bardzo lekka. Pola celowo są wykonane w kolorach brąz i żółty. Wydawać by się mogło, że lepszą kombinacja kolorów jest biały i czarny. Nic bardziej mylnego – długie granie na biało czarnej szachownicy może być męczące dla oczu. Wymiary szachownicy 49 x 49 cm, wymiary pola 5,5 cm, waga 0,4 kg

 

– szachownica drewniana STAUNTON nr 5 koszt około 59 zł, najlepiej kolor machoń lub orzech (ciemne pola). Kolor pól czarno-biały podobnie nie wskazany jak w przypadku szachownic tekturowych. Szachownice bardzo solidne, niezniszczalne :) Zdecydowanie cięższe od tekturowych, i mnie poręczne z uwagi na swoje gabaryty. Dlatego osobiście używam wersji drewnianej na treningach indywidualnych z uwagi, ze nie muszę jej nigdzie chować i cały czas leży na stoliku. Wersja bardziej mobilna to oczywiście szachownice tekturowe, składane na pół. Osoby praktyczne mogą poszukać w ofertach sklepów internetowych szachownic drewnianych składanych na pół. Wymiary szachownicy 48 cm x 48 cm x 1,4 cm, wymiary pól 5 cm x 5 cm waga – 2,5 kg.

 

————————————
Podsumowując:

Wersja tańsza: ok 57 zł – STAUNTON nr 5 + szachownica tekturowa
Wersja droższa ok 100 zł – STAUNTON nr 5 + szachownica drewniana

Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji handlowych. Osoba kupuje produkty na własną odpowiedzialność, autor strony nie odpowiada za jakość produktów. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Maciej Sroczyński
Czerwiec 4, 2010, 20:10

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy