PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

Książki szachowe na wakacje


Zachęcam do zakupu szachowych książek na wakacje. Książki o bardzo podobnym tytule, ale różnych autorów i zupełnie innej tematyce.

„Pierwszy, drugi, trzeci krok do szachowego mistrzostwa” autorstwa Macieja Sroczyńskiego to zestaw ponad 2000 zadań szachowych do samodzielnego rozwiązania, dzięki którym poprawią się umiejętności taktyczne szachisty. Zobacz więcej na temat książek. Rozwiązuj zadania szachowego będziesz grał lepiej w szachy! Zestaw książek kosztuje 65zł.

Polecamy również książki „Droga do mistrzostwa szachowego” cz.1-6 autorstwa Marka Matlaka, w którym znajdą Państwo wiele ciekawych partii z komentarzem, sposoby ataku na króla, autorskie wykłady, oryginalne zadania szachowe, przykłady pomyłek arcymistrzów, szlifowanie końcówek szachowych. Każda z część książki kosztuje 29zł. Szczegółowy spis treści w dalszej części newsa …

Zamówienia proszę składać na maila maciej@szachmistrz.pl – zostały ostatnie sztuki!

 

„Droga do mistrzostwa szachowego”  Marek Matlak, Jacek Matlak

Część 1:

Łodygowice 2014 r.wyd., 64 str., miękka oprawa, język polski + symbole szachowe

Jak dojść do mistrzostwa szachowego? Jest to marzenie wielu szachistów. Ta pozycja ma na celu pomóc w tym ambitnym dążeniu. Materiał opracowany jest w formie wykładów,ale zawiera dużo zadań do samodzielnego rozwiązywania. Autorzy starali się zachować różnorodność tematów i stopnia trudności zagadnień. Książka jest przeznaczona dla średnio zaawansowanych szachistów o poziomie rankingowym w przedziale 1600-2200,ale praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie.

Część 2:

W poprzednim tomie omówiliśmy kilka tematów, które mamy nadzieję pomogły Czytelnikowi w doskonaleniu do mistrzostwa szachowego. Zdajemy sobie sprawę, że droga do tego celu jest niezwykle daleka i trwa wiele lat. Mamy nadzieję, że kolejny nasz tom pomoże w tym ambitnym dążeniu. Materiał opracowany jest w formie wykładów, ale zawiera ponad 130 zadań do samodzielnego rozwiązywania. Większość pozycji rozegrano w roku 2015 lub wybrano spośród partii klasycznych.

Książka zawiera 110 stron
Wewnątrz znajdują się kolorowe strony ze zdjęciami
Oprawa miękka

Część 3:
Marek Matlak, Jacek Matlak „Droga do mistrzostwa szachowego. Srebrny medal olimpijski w Baku” – część III
Książka w całości poświęcona jest historycznemu sukcesowi polskich szachistek.
W pierwszym rozdziale omówiony został przebieg Olimpiady Szachowej Kobiet w Baku. Zamieszczono wszystkie partie Polek z komentarzem zawodniczek oraz trenera reprezentacji, przedstawiono prognozy przedolimpijskie, ocenę występu, zamieszczono kilka krótkich wywiadów i wypowiedzi. Całość uzupełniono szczegółowymi zestawieniami i statystykami.
W dalszej części – drugim i trzecim rozdziale – zapraszamy Czytelnika do zmierzenia swoich sił z Olimpijczykami. Postarajmy się rozwiązać 30 pięknych kombinacji olimpijskich, głównie z turnieju open (męskiego) oraz spróbujmy pokonać znakomitych arcymistrzów o rankingach powyżej 2400, 2500, 2600, a nawet 2700.
Książka przeznaczona jest dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych szachistów, o poziomie rankingowym w przedziale 1600 – 2400, ale praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie.
Pozycja jest również przydatna dla szkoleniowców i historyków szachów.
Wewnątrz znajdują się kolorowe strony ze zdjęciami – 31 zdjęć
Ilość stron: 116 stron,
Oprawa: miękka

Część 4:

Książka zawiera 124 strony
Wewnątrz znajdują się kolorowe strony ze zdjęciami
Oprawa miękka

Marek Matlak, Jacek Matlak „Droga do mistrzostwa szachowego. Doskonalimy się w końcówkach” – część IV
To już czwarty tom naszej serii, która z założenia ma przybliżyć Was do mistrzostwa szachowego. Tym razem główny nacisk położyliśmy na grę końcową.
Z uwagi na przyspieszenie tempa gry, w ostatnich latach znacznie wzrosło znaczenie umiejętnego rozgrywania końcówek. W procesie walki prowadzonej na szachownicy następują wymiany i pozycja upraszcza się. W rezultacie partia przechodzi w decydujące stadium, czyli w końcówkę. Znajomość końcówek jest ogromnie ważna. Trudno grać debiut i grę środkową, jeśli nie wiemy, do czego dążyć w dalszej fazie partii. Z drugiej strony, jeśli znamy typowe pozycje w końcówkach i sposoby ich rozgrywania, znacznie łatwiej nam grać we wcześniejszych fazach partii i lepiej możemy wówczas gospodarować czasem do namysłu. Nie przypadkiem mistrz świata Capablanca radził początkującym rozpoczynać naukę gry w szachy od studiowania końcówek.
Naszą przygodę w doskonaleniu gry końcowej rozpoczynamy od analizy złożonych końcówek wielofigurowych, po czym zaznajomimy się z niektórymi końcówkami praktycznymi. W kolejnym rozdziale poćwiczymy taktykę i liczenie wariantów w grze końcowej. Następnie potrenujemy końcówki pionowe, zobaczymy partie wirtuoza końcówek wieżowych – Akiby Rubinsteina oraz sprawdzimy się ze znajomości tych końcówek. Na deser będzie coś z szachowej fantazji i humoru, czyli zadania nietypowe.
Podobnie jak w poprzednich częściach staraliśmy się zachować różnorodność tematów i stopnia trudności zagadnień. Książka przeznaczona jest dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych szachistów o poziomie rankingowym w przedziale 1700 – 2400, ale praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie.
Pozycja jest również przydatna dla szkoleniowców.
Wewnątrz znajdują się kolorowe strony ze zdjęciami – 12 zdjęć

Spis treści
6. Oznaczenia w komentarzach partii
7. Złożone końcówki wielofigurowe
33. Analiza niektórych końcówek praktycznych
51. Motywy taktyczne w grze końcowej
75. Pokonaj mistrza w końcówce pionowej
81. Końcówki wieżowe Akiby Rubinsteina
91. Jak gram końcówki wieżowe?
115. Zadania nietypowe

 

Część 5:

Książka zawiera 156 strony
Wewnątrz znajdują się kolorowe strony ze zdjęciami
Oprawa miękka

Jest to V część cyklu książek, które mogą przybliżyć Czytelnika do osiągnięcia mistrzostwa szachowego.

Tym razem w drodze do mistrzostwa szachowego Czytelnik ma okazję sprawdzić
swoją wiedzę poprzez rozwiązywanie 320 ciekawych zadań. Opracowanie zawiera
zestaw 20 testów z taktyki, strategii, końcówek i fantazji szachowej, z których każdy
liczy 16 diagramów.

Publikacja przeznaczona jest zarówno dla średnio-zaawansowanych jak i dla
zaawansowanych szachistów o poziomie rankingowym 1500 – 2400 punktów. Jak to
możliwe? Otóż w testach pod diagramem znajduje się krótkie polecenie (najczęściej
„ruch białych” lub „ruch czarnych”), więc Czytelnik poszukuje najlepszego posunięcia
i optymalnych wariantów dla obydwu stron. Jeśli zadanie okaże się zbyt trudne, może
skorzystać z zamieszczonej wskazówki w rozdziale „Podpowiedzi”.

Pozycja jest również przydatna dla trenerów i instruktorów, gdyż stanowi wartościowe
narzędzie w pracy szkoleniowej.

Na końcu znajduje się wkładka z kolorowymi zdjęciami – 9 zdjęć, a wewnątrz
dodatkowo 5 zdjęć czarno-białych.

 

Część 6:
Jest to VI część cyklu szkoleniowego. Tym razem główną problematyką są metody ataku na króla.

Od autorów:

„W 2018 roku wydaliśmy dwie kolejne pozycje w naszej serii „Droga do mistrzostwa szachowego”.
W sierpniu ukazała się część V, napisana wspólnie z wybitnym trenerem Ryszardem Bernardem, a już w listopadzie oddajemy do Państwa dyspozycji część VI.
Tematem najnowszego tomu są tajniki ataku na króla, którego precyzyjne przeprowadzenie jest bardzo trudną sztuką.

W skład książki wchodzi osiem tematycznych wykładów zawierających wiele kształcących zadań.
W dziewiątym rozdziale zostały zebrane przykłady ataku pochodzące głównie z partii arcymistrzów rozegranych podczas zakończonej miesiąc temu Olimpiady Szachowej w Batumi.
Dwa ostatnie rozdziały to zadania do samodzielnego rozwiązania – studia z atakiem matowym oraz kombinacje.
Opracowanie obejmuje blisko 250 pouczających pozycji, w tym prawie połowę do samodzielnego rozwiązania.

Książka przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców: zawodników reprezentujących poziom rankingowy 1600 – 2400 punktów oraz trenerów i instruktorów.

Zachęcamy do szlifowania umiejętności ataku na króla oraz zapoznania się z typowymi schematami matowymi.”

Spis treści:
Wprowadzenie nowych sił
Atak na słaby punkt
Atak przy różnopolowych gońcach
Atak „do tyłu”
Profilaktyka w ataku
Skomplikowane pozycje – atak intuicyjny
Strategia ataku (przygotowanie ataku)
Jak atakowano na Olimpiadzie w Batumi
Studia z atakiem matowym
Zadania do samodzielnego rozwiązania
oraz blisko 30 zdjęć

Maciej Sroczyński
Czerwiec 10, 2019, 23:31

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy