PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

KTS Kalisz na 4 miejscu Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach Kudowa 1 liga. KTS II Kalisz na II lidze w Szczyrku.

Drużyny KTS Kalisz zakończyły rywalizacje w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów w szachach. Na 25-lecie klubu szachowego KTS Kalisz po raz pierwszy wystąpiliśmy w I szachowej lidze juniorów.  Po raz pierwszy mieliśmy również dwie drużyny w ligach centralnych, nasza druga drużyna zagrała jednocześnie w II lidze juniorów. Udział drużyn KTS Kalisz w Kudowie Zdroju i Szczyrku dofinansowany był ze środków budżetowych miasta Kalisza na 2018 rok.

Warto podkreślić, że kolejny rok graliśmy tylko i wyłącznie swoimi zawodnikami. Prawie wszyscy nasi szachiści grający w Kudowie oraz Szczyrku to nasi wychowankowie, którym szachowa przygoda rozpoczęła się w przedszkolu. Wiele klubów wzmacniało się wypożyczeniami lub kupowało zawodników z innych klubów.

Zapraszam do przeczytania relacji …

Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów – Kudowa Zdrój 1 liga

Zanim rozgrywki się rozpoczęły otrzymaliśmy nieprzyjemną informacje, że brakło dla nas zakwaterowania ?! Informacja dość szokująca, bowiem wysłana dzień przed rozpoczęciem ligi i z informacją, że będziemy zakwaterowani w … schronisku. Z związku z naszym sprzeciwem organizator stanął na wysokości zadania i znalazł hotel o podobnym standardzie w czeskim Nachodzie. Niedogodnością były dojazdy na miejsce gry, ale rekompensowały to piękne widoki (mieszkaliśmy na samej starówce) i bardzo przyjemny klimat czeskiego miasteczka. Po dwóch dniach wróciliśmy do Kudowy i zostaliśmy zakwaterowani w miejscu rozgrywek.

Nachod (Czechy) widok z hotelu

W Kudowie mieszkaliśmy w hotelu St.George, oddalonym około 5 km od centrum Kudowy Zdroju. Problemem tego miejsca były słaby sygnał Internet, dlatego czasem trzeba było kombinować, aby zobaczyć transmisje, czy ściągnąć aktualne partie. Z uśmiechem na twarzy oglądaliśmy jak jeden z juniorów z innego klubu szukał z laptopem w ręku sygnału przy krętej drodze kilkaset metrów poniżej ośrodka. Były takie miejsca gdzie Internet działał, a kilka metrów dalej już nie. Pomimo pewnych mankamentów sam hotel oceniam pozytywnie, wyżywienie było dobre, a sala gry odpowiednia (choć mogła być lepiej doświetlona). Organizator zapewnił ognisko dla uczestników, spotkanie opiekunów, turniej bilarda oraz wycieczki z przewodnikiem.

Ogród przy zamku w Nachodzie

1 szachownica Filip Janiszewski

2 szachownica Oskar Dixa

3 szachownica Tymon Ochędzan

4 szachownica Szymon Skurniak

5 szachownica Weronika Wawrzyniak

6 szachownica Ewa Barwińska

KTS Kalisz do boju!

 • 1 runda KTS Kalisz 4-2 LKS Chrobry Gniezno
 • 2 runda KTS Kalisz 1-5 KSz STILON Gorzów Wlkp.
 • 3 runda KTS Kalisz 4,5-1,5 KSz Miedź Legnica
 • 4 runda KTS Kalisz 2-4 UKS „Ognisko” Rydułtowy
 • 5 runda KTS Kalisz 3-3 UKS Pionier Jastrzębie-Zdrój
 • 6 runda KTS Kalisz 4-2 MKS MOS Wieliczka
 • 7 runda KTS Kalisz 3,5-2,5 MAT Myślenice
 • 8 runda KTS Kalisz 3-3 ŻKSz Żary
 • 9 runda KTS Kalisz 2-4 UKS Czternastka Warszawa

Turniej rozpoczęliśmy od zwycięstwa nad LKS Chrobry Gniezno, z którym jak się później okazało rywalizowaliśmy o podium. W drugiej rundzie otrzymaliśmy srogą lekcje od zwycięzców ligi KSz STILON Gorzów Wlkp. Przegraliśmy 1-5, choć mogliśmy nawet powalczyć o remis. Kolejne rundy to pewna wygrana z KSz Miedź Legnica (wszyscy nasi zawodnicy punktują) oraz porażka z UKS „Ognisko” Rydułtowy. Środek turnieju był dla nas najlepszy, bowiem wygrywamy z Wieliczką i Myślenicami oraz remisujemy z Jastrzębiem Zdrój. Po 7 rundach osiągnęliśmy nasz plan minimum, bowiem zapewniliśmy sobie utrzymanie w 1 lidze. W dwóch ostatnich rundach walczyliśmy już tylko o jak najwyższe miejsce. W przedostatniej gramy z niebezpieczną drużyną z Żar i tak jak przeczuwałem ten mecz nie będzie należał do najłatwiejszych. Remis w tym meczu był sprawiedliwym wynikiem. W ostatniej rundzie bardzo ważny mecz dla nas jak i dla rywali. Jeżeli byśmy wygrali to przy korzystnych wynikach wskakiwaliśmy na trzecie miejsce. „Czternastka” Warszawa grała z kolei o utrzymanie w lidze. Niestety tego dnia szachiści ze stolicy byli dla nas za mocni i to on wyszli z tego pojedynku zwycięsko.

Ostatecznie zajęliśmy 4 miejsce, co na debiutanta w lidze należy uznać za bardzo dobry wynik. Podziękowania dla zawodników za ambitną postawę.

Gratulujemy naszym kolegom z LKS Chrobry Gniezno, którzy stanęli na najniższym stopniu podium. Do Ekstraligi awansowały drużyny Stilonu Gorzów i Ognisko Rydułtowy.

Trenerem klubowym KTS Kalisz podczas wyjazdu był Maciej Sroczyński, a opiekunem klubowym Adam Wojcieszak.

Tuż przed kolejną rundą!

Przygotowanie do rundy

Podczas turnieju panowała znakomita słoneczna pogoda. Czas po rundzie wykorzystywaliśmy bardzo aktywnie. Zawodnicy wraz z opiekunami byli na szczycie Szczelińca (najwżyszy szczyt Gór Stołowych), górskim labiryncie Błędnych Skał, na łowisku w Pstrążnej  oraz centrum uzdrowiskowych w Kudowie Zdroju. Wieczorem przygotowywaliśmy się do kolejnej rundy.

Filip Janiszewski w tym roku już 18 lat. Dziękujemy na godne reprezentowanie klubu KTS Kalisz od przedszkolaka do wieku seniorskiego. Na zdjęciu z Adamem Wojcieszakiem.

Punkt widokowy na Szczelińcu

Syzyfowe prace w drodze na Szczeliniec

Błędne skały, szczupli mieli łatwiej :)

Łowisko w Kudowie Pstrążna, pierwsze ryby złowione w życiu przez szachistów KTS Kalisz. Co ciekawe ryby były łapane już po kilku sekundach

„Miejscowy Golum” w Kudowie Zdroju

Widok na Nove Mesto nad Metui (Czechy)

 

Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów – Szczyrk 2 liga

 • 1 runda KTS Kalisz 1-5 UKS TSz Zieloni Zielonka
 • 2 runda KTS Kalisz 2,5-3,5 UKS MDK Gdynia
 • 3 runda KTS Kalisz 4,5-1,5 UKS Gekon Nysa
 • 4 runda KTS Kalisz 1,5-4,5 UKS Caissa Warszawa
 • 5 runda KTS Kalisz 3-3 RzKSz Rzeszów
 • 6 runda KTS Kalisz 4,5-1,5 KS Korona Zakrzewo
 • 7 runda KTS Kalisz 5-1 Krakowski Klub Szachistów 1893 II
 • 8 runda KTS Kalisz 1-5 UKS SP 321 Warszawa – Bemowo
 • 9 runda KTS Kalisz 3-3 KSz Gambit Przeworsk
 • 10 runda KTS Kalisz 1,5-4,5 MKSz II Rybnik
 • 11 runda KTS Kalisz 2-4 MUKS SZS Cieszyn

Nasza druga drużyna zagrała na Drużynowych Mistrzostwach Polski – II liga dzięki zwycięstwu w Wielkopolskiej Lidze Juniorów. Zagraliśmy bardzo młodym składem (średnia wieku 13 lat). Na szachownicy starszego juniora zagrał Paweł Jędraszek młodszy junior, który pokazał, że nie wiek tylko umiejętności mają decydujące znaczenie. Do faworytów rozgrywek nie należeliśmy (33 numer startowy), do Szczyrku nasi zawodnicy przyjechali głównie po doświadczenie.

Drużyna rozpoczęła od falstartu przegrane mecze z Zielonką i Gdynią. W trzeciej rundzie cenne zwycięstwo z Nysą. Dalej mecze przeplatana przegraną, remisem i wygraną. Urwaliśmy punkty wyżej notowanym szachistom z Rzeszowa. Bardzo wysoko wygrana z Zakrzewem oraz Krakowem. Po 7 rundach zajmowaliśmy 19 miejsce. Kolejne rundy pokazały, że brakło trochę sił i pewnie jeszcze szachowego obycia na ogólnopolskich ligach. W 9 rundzie remis z Przeworskiem daje nam jeszcze bezpieczne miejsce w tabeli. W 10 rundzie przegrana z bardzo wyrównaną drużyną szachistów z Rybnika.  W ostatniej rundzie decydujący mecz o utrzymaniu. Kojarzenie z Cieszynem wydawało się dobre, ale już od samego początku to spotkanie nie ułożyło się po naszej myśli. Przegrana oznaczała spadek z II ligi.

Utrzymanie było bardzo blisko, a zawodnicy uzyskali wiele cennych indywidualnych zwycięstw. Nasze rezerwy KTS Kalisz powalczą o II ligę w wielkopolskich rozgrywkach. Opiekę trenerską sprawował Jędrzej Adamczewski. Podziękowania dla wszystkich rodziców za opiekę nad dziećmi.

1 szachownica Michał Grzegorski

2 szachownica Paweł Jędraszek

3 szachownica Filip Rosiński

4 szachownica Karol Wawrzyniak

5 szachownica Florentyna Piotrowska i 6 szachownica Zuzanna Jędrzejewska

 

 

Maciej Sroczyński
Lipiec 30, 2018, 18:12

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy