PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

Matowanie gońcem i skoczkiem. Klasyka znana czy nie znana?

 

Przez kilkanaście lat mojej praktyki szachowej nie miałem jeszcze okazji wykazać się znajomością matowania gońcem i skoczkiem. Taką końcówkę rozgrywa się raz na kilka tysięcy partii. Nie mniej jednak trzeba wiedzieć jak ją rozgrywać, żeby zmieścić się w 50 limitowych ruchach, które dane nam są do zamatowania przeciwnika. Juniorzy omijają tą końcówkę szerokim łukiem. Niektórzy nie chcą się jej uczyć, uzasadniając że faktyczna szansa, że się ona trafi jest bliska zeru. Dla ciekawostki podam, że jeden z instruktorów uczył tej trudnej końcówki początkujących juniorów na jednych z pierwszych zajęć. Podejrzewam, że długo do niego nie pochodzili, bo końcówka jest trudna nawet dla zawodników z II kategorią szachową.

Zdarzały się też kompromitujące wpadki arcymistrzów, którzy nie poradzili sobie w matowaniu gońcem i skoczkiem. Do tej pory najpopularniejsze było mi znane rozstrzygnięcie Władimira Jepiszyna (Rosja) z Robertem Kempińskim (Polska). Jepiszyn nie dał rady zamatować naszego rodaka. Partia ta rozgrywana była w 2001 roku w niemieckiej szachowej Bundeslidze.

Dzisiaj szachowym światem zatrzęsła kolejna szokująca końcówka. Obecna Mistrzyni Świata – Ukrainka Anna Ushenina, nie potrafiła zamatować gońcem i skoczkiem Rosjanki Olgi Giryi w Grand Prix FIDE w Genewie. Jak widać, końcówka ta wcale nie jest taka prosta i potrafi sprawić kłopoty nawet na najwyższym poziomie. Partię można zobaczyć powyżej.

Jak matować gońcem i skoczkiem? Końcową fazę można się nauczyć z nagrania z dalszej części newsa…

Maciej Sroczyński
Maj 6, 2013, 22:44

Jedna odpowiedź do “Matowanie gońcem i skoczkiem. Klasyka znana czy nie znana?”

  1. Artur Chowaniec napisał(a):

    Ta końcówka zdarzyła mi się tylko raz w życiu. Niestety jak na ironie losu w ważnym momencie. Co prawda turniej niszowy, ale dla mnie ważny. Ostatnia runda turnieju P’15, trafiłem na przeciwnika z mojej kategori wiekowej. Do 6. miejsca w grupie były nagrody (ja kilkukrotnie byłem 7.). Mając króla, skoczka i gońca przeciwko królowi zremisowałem. Przeciwnik zajął 5. miejsce w grupie, ja 7. mieliśmy tyle samo punktów. Końcówka rzadka, realnie widzę to tak, że jak dochodzi do końcówki K+S+G + piony vs K+S+G + piony i jeden zawodnik coś źle zagra to przeciwnik może wymienić S+G+piony za piony i dojdzie do takiej końcówki. Właśnie zamierzam się nauczyć, bo 2 gońcami to już klasyka, ostatnio na blitzu mając niecałe 2 minuty (zegar mechaniczny) w końcówce K+2p vs K dorobiłem 2 gońce i wygrałem, w końcówce KSG-K pewnie nie dałbym rady.

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy