PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

Mistrzostwa Polski Młodzików 2016 – podsumowanie


Jastrzębia Góra trzeci rok z rzędu była gospodarzem Mistrzostw Polski Młodzików. Pomorski Związek Szachowy wraz z dyrektorem zawodów Anną Mrozińską kolejny raz bardzo serdecznie ugościli szachistów. Nie mieliśmy żadnych powodów do narzekań, była dobra pogoda, smaczne wyżywienie, bardzo dobre warunki gry, dodatkowe atrakcje dla dzieci. Pozostało tylko dobrze grać w szachy …

Klub szachowy KTS Kalisz reprezentowało czterech młodzików: Zuzanna Jędrzejewska, Ewa Barwińska, Karol Wawrzyniak oraz Paweł Jędraszek. Nasi zawodnicy z pewnością czują spory niedosyt (a ja podwójny!), ponieważ wyniki sportowe nie odzwierciedliły pracy, którą włożyliśmy w ten turniej. Z pewnością pozytywne było przestawienie się z szachów szybkich, błyskawicznych na długie klasyczne partie. Każda partia zawodników KTS Kalisz trwała bardzo długo, nawet do czterech godzin, najkrócej schodziliśmy z ringu po 90 minutach.

kts

Niestety zbyt często obserwowałem niesamowite zwroty akcji: z wygranej partii, na przegraną która kończyła się remisem. Proste podstawki, zadziwiające przeoczenia jedno ruchowych matów, czy zgadzanie się na remis w wygranej pozycji. Nagminnie traciliśmy pewne punkty, prezentów przeciwnicy nie za bardzo chcieli rozdawać. Każdy z zawodników rozegrał przynajmniej jedną bardzo dobrą partię. Nie udało się jednak tak wysokiego poziomu utrzymać przez cały turniej.

 
 
 
 

Najrówniej z naszych zawodników zagrała Ewa. Po 6 rundach Ewa (która miała 19 numer startowy!) samodzielnie prowadziła w grupie dziewczynek. Według mojej opinii najważniejsza była 7 runda z Alicją Białek (AZS Politechnika Śląska Gliwice). Ewa w grze środkowej zdobyła pionka, parę gońców i … podstawiła figurę. Przeciwniczka dowiozła przewagę do samego końca. W kolejnej rundzie Ewa grała o wszystko z przyszłą Mistrzynią Polski – Magdaleną Pawicką (KSz Polonia Wrocław). Mimo bardzo ambitnej gry, to wrocławianka była w tym pojedynku zdecydowanie dokładniejsza. Ostatnia runda miała również swój wymiar. Nie było już szans na medal, ale wysokie miejsce mogło dać prawo ubieganie się o start w Mistrzostwach Europy Juniorów 2016 – Praga. Ewa zremisowała z Anną Dallemurą (MUKS Stoczek 45 Białystok) i zajęła ostatecznie 7 miejsce. Z pewnością sporym sukcesem jest pierwsza normą na I kategorię szachową oraz 5 miejsce w Polsce w roczniku 2006 i zapewniona gry w przyszłorocznych finałach Mistrzostw Polski.

Wszyscy nasi zawodnicy starali się grać jak najlepiej. Podobała mi się solidna gra Pawła, który zdecydowanie zasłużył na wyższe miejsce w tabeli. Musi jednak przełamać dążenie do spokojnego zakończenia partii. Karol i Zuzia podstawiali zdecydowanie zbyt dużo pionków i figur, aby być w czubie tabeli. Uważam, że w przypadku Zuzi przełomowa była runda 5 z Natalią Malinowką (MUKS Stoczek 45 Białystok), w której w wygranej pozycji nasza zawodniczka przeoczyła szacha i musiała oddać dwie figury. Zuzia ma jeszcze szanse poprawić swój wynik w przyszłym roku ponieważ była młodszą z rocznika. Gratuluję wszystkim bardzo ambitnej postawy, dla wszystkich było to siedem bardzo wyczerpujących dni.

Niezależnie od wyników turniej pokazał, że jeszcze wiele jest to poprawy. Sukcesy na lokalnym czy regionalnym podwórku nie muszą mieć wcale przełożenia w krajowym czempionacie. W tym roku Wielkopolska wypadła bardzo blado, tylko dwa miejsca w pierwszej dziesiątce (Jan Wojdak Raszyn Poznań również 7 miejsce).

W Mistrzostwach Polski Młodzików zwyciężyli zasłużenie Bartosz Fiszer (UKS SP 321 Warszawa – Bemowo) oraz Magdalena Pawicka (KSz Polonia Wrocław). Srebrne medale: Aleks Bancerewicz (MDK Białystok) i Martyna Starosta (UKS Ognisko Rydułtowy), brąz  dla  Zuzanny Rejniak (Szachowy Uniwersytet Warszawa) oraz Jakuba Chyży (KSz Stilon Gorzów Wlkp.).

Zakwaterowanie, wyżywienie oraz wpisowe młodzików KTS Kalisz jest w całości sfinansowane ze środków budżetowych miasta Kalisza na rok 2016. Wyjazd i pobyt trenera w całości finansuje klub KTS Kalisz.  Klub również dofinansowuje ze swoich środków dojazd dzieci, trenera i rodziców na MP 10. Zawodnicy jadący na MP 10 to przedstawiciele Kaliskiej Szachowej Kadry Młodzika KTS Kalisz.

Maciej Sroczyński
Marzec 7, 2016, 21:54

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy