PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

Mistrzostwa Polski Programów Szachowych

W dniach 1-2 grudnia w Łodzi odbędą się Mistrzostwa Polski Programów Szachowych. Będzie to już jedenasta edycja tego turnieju. Na obecną chwilę swój udział potwierdziło 7 zawodników, w tym 1 z Ukrainy (od roku 2007 turniej ma charakter międzynarodowy i dopuszcza udział programów zagranicznych). Weźmie w nich udział także mistrz Polski z 2009 roku, kaliszanin Piotr Cichy ze swoim programem nanoSzachy. Zapisy trwają do 28 listopada, więc lista startowa może się jeszcze zmienić. Sędzią zawodów będzie Krzysztof Derecki z Kalisza.

Strona turnieju: http://mpps.org.pl/
Więcej ciekawostek szachowo-programistycznych w „czytaj więcej”

Turnieje pomiędzy programami szachowymi mają już dosyć długą historię. Pierwsze mistrzostwa świata pomiędzy programami szachowymi odbyły się w 1974 roku w Sztokholmie (wygrał je radziecki program Kaissa). Sama historia programów szachowych jest jednak jeszcze dłuższa, za jej początki można uznać pracę Claude Shannona z 1949 roku p.t. „Programming a Computer for Playing Chess”.Początkowo programy szachowe grały na bardzo niskim poziomie, nawet szachista-amator był w stanie z nimi bez problemu wygrać. Jednak rozwój sprzętu komputerowego oraz przede wszystkim algorytmów sztucznej inteligencji sprawił, iż grały one coraz lepiej.
W 1997 roku skonstruowany przez IBM superkomputer Deep Blue pokonał ówczesnego mistrza świata Gary’ego Kasparova. Obecnie najsilniejsze programy grają znacznie lepiej nawet od mistrza świata a do jego pokonania nie potrzeba już superkomputera, wystarczy przeciętny laptop.Ostatnie lata to bardzo dynamiczny rozwój programów szachowych. O tym jak wielki postęp dokonał się w tej dziedzinie niech świadczy fakt, że niedawno rozegrano składający się ze 100 partii mecz pomiędzy najsilniejszym obecnie programem (Houdini 3) a najsilniejszym programem sprzed 10 lat (Shredder 7). Oba programy grały na takim samym komputerze. Wynik meczu to 99.5 : 0.5 pkt !!!

Porównując rankingi różnych programów można szacować, że siła programów szachowych rośnie około 50 ELO rocznie, przy czym jest to przyrost związany wyłącznie z ulepszeniem zawartych w nich algorytmów. Jeśli do tego dodamy ciągły wzrost mocy obliczeniowej komputerów, dostaniemy kolejne 25 ELO.

Maciej Sroczyński
Listopad 27, 2012, 00:06

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy