PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

Mistrzostwa Wielkopolski Juniorów i Seniorów w szachach szybkich

tymon_ochedzan

fot. Grzegorz Huchwajda

W Poznaniu rozegrano Mistrzostwa Wielkopolski Juniorów i Seniorów w szachach szybkich. Tegorocznym zwycięzcą został Mikołaj Tomczak (MMKS Wieniawa Leszno), przed Dawidem Niekrasiem (UKS KSM Tęcza Kościan) i Mikołajem Nowakiem (UKS Smecz Konin). W zawodach wzięło udział aż 153 zawodników. Najwyżej z KTS Kalisza został sklasyfikowany Maciej Adamczewski (14 miejsce). Pozostałe miejsca kaliszan: Tymon Ochędzan (54 miejsce), Robert Ochędzan (58 miejsce), Paweł Jędraszek (88 miejsce), Michał Jędraszek (131 miejsce).

Tym razem nasi juniorzy nie zdobyli żadnego medalu juniorskiego, największe szanse mieli Maciej (4 miejsce do lat 18) i Paweł (6 miejsce do lat 10). Uważam, że obecna formuła nie jest do końca dobra. Wszyscy zawodnicy zostali wrzuceni do jednej grupy,  daje to szanse zagrania juniorom z dobrymi zawodnikami (na plus).  Z drugiej strony jeżeli rozdajemy medale juniorom to dzieci nie powinny rywalizować z dorosłymi. Bywały przypadki, że juniorzy nie zagrali, ani razu z zawodnikami ze swojej grupy wiekowej. Do przemyślenia dla władz WZSzachu.

Maciej Sroczyński
Grudzień 6, 2016, 09:13

2 odpowiedzi na “Mistrzostwa Wielkopolski Juniorów i Seniorów w szachach szybkich”

  1. Anna Jędraszek pisze:

    Osobiście uważam, że te Mistrzostwa to było jedno wielkie NIEPOROZUMIENIE. Owszem, doświadczenie zdobyte, fakt, ale jeśli te Mistrzostwa miały wyłonić Mistrzów Wielkopolski w danych kategoriach wiekowych, to dzieci powinny grać z dziećmi, a nie z dorosłymi! Efekt był taki, że Pawełek(i inne całkiem mocne dzieci) grał z bardzo mocnymi zawodnikami i nawet wygrywał, ale po całym dniu wyczerpującej gry (kiedy jak to on wszystkie rundy grał do końca, podczas, gdy Ci, którzy lepiej od niego wypadli, biegali po sali po lżejszych partiach) przy ostatniej rundzie granej natychmiast po skończeniu przedostatniej, po prostu zmęczenie dało górę…Wystarczy spojrzeć, kto z kim grał i jakie są ostateczne wyniki. Zawodnicy, którzy naprawdę dobrze grają ostatecznie pozajmowali niemedalowe miejsca…Na tych Mistrzostwach skorzystali głównie dorośli. Kosztem dzieci, z którymi grali, zgarnęli główne nagrody! Tak się nie robi!!! Czujemy się oszukani. W zeszłym roku był podział na grupy. W tym roku jedno wielkie nieporozumienie!

  2. walkowska pisze:

    Podobne odczucia. Szkoda, że nie znalazł się klub w Wielkopolsce, który wzorem Kostrzyna z lat ubiegłych zorganizowałby turniej dla juniorów. Poprzednio każdy maluch wracał z upominkiem.
    Wśród moich zawodników kojarzenie ostatniej rundy w podobny sposób przetasowały listę końcową. Na uwagę zasługuje jeszcze fakt, że w ubiegłym roku frekwencja samych juniorów na mistrzostwach była bliska 200 zawodników. Do Poznania w tym roku, ze względu na grę z dorosłymi, część nie przyjechała. I odwrotnie – frekwencja dorosłych też nie była duża. Nie każdy mistrz chce grać z dziećmi. Z tego co pamiętam w ubiegłym roku (synowie grali) seniorskie mistrzostwa były liczniejsze. Jeszcze zaciekawiła mnie opcja OPEN. Nie wiem, ale wydaje mi się, że jeśli Mistrzostwa Wielkopolski to powinni grać tylko zawodnicy z Wielkopolski. Tak jest np. na MMM – bez licencji, przynależności nie można startować. Najmłodszy syn w ostatnim kojarzeniu trafił pechowo na wysokie elo i…. mimo wysokiej lokaty po przedostatniej rundzie wylądował za dziećmi, które grały na dołach, trafiły na łatwiejszego przeciwnika w ostatniej rundzie i wygrały.
    Turniej OPEN towarzyskie można tak grać, ale nie na Mistrzostwach Wielkopolski Juniorów. Uważam ,że wystarczyło w osobnej sali lub na osobnych stołach rozegrać turniej dla dzieci.

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy