PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

MMM i MMJ


Kilka słów refleksji dotyczących zawodów MMM MMJ.

Mistrzostwa Międzywojewódzkie Młodzików grane były w trzy dni, pierwsza runda w piątek, trzy kolejne w sobotę i w niedzielę. Zakończenie odbyło się w niedzielę około godziny 18.30. Jeszcze tego samego dnia przeprowadzono odprawę kolejnych zawodów Mistrzostw Międzywojewódzkich Juniorów. MMJ rozpoczęły się już dziś i potrwają do niedzieli (7dni). Myślę, że warto poruszyć kwestię  łączenia zawodów MMM i MMJ.

Według moich wyliczeń 21 zawodników z 93 grających w MMM zdecydowało się kontynuować rywalizacje w eliminacjach strefowych do Mistrzostw Polski. Będzie to 10 dni z rzędu grania w szachy klasyczne dla dzieci 10 letnich. Jestem zdania, że to zdecydowanie za długo przy takim etapie wieku i zaawansowania. Jako sędzia widziałem dzieci po trzech dniach grania, mówiąc krótko miały już dosyć.

Częstym argumentem w rozmowach była sugerowanie, żeby dwa razy nie jeździć (tylko rozegrać to jednym ciągiem), szczególnie dotyczyło to sympatycznych gości z województwa zachodnio-pomorskiego. Okazuje się, że tylko jedna osoba z tego województwa zagrała w obu zawodach. Niektórzy wybrali ważniejsze rozgrywki MMJ, niektórzy przyjechali tylko na MMM.

Zaskoczyła mnie też frekwencja w MMJ. Dla przykładu w grupie 9-letnich dziewczynek, startuje tylko osiem zawodniczek, a sześć z nich uzyskuje awans do kolejnego etapu. Jakiś czas temu publikowałem wpis dotyczący otwartości rozgrywek MMJ. Spodziewałem się kilkuset grających, myliłem się, na zawody które są otwarte przyjeżdża niewiele osób. W 6 grupach MMJ w Gnieźnie gra tylko 85 zawodników. Może gdyby te zawody były rozdzielone frekwencja by wzrosła. Gołym okiem widać, że system się nie sprawdza, o wiele bardziej motywujący dla zawodników i rodziców był system premiujący awanse. Tego raczej nie da się zmienić na szybko, bo za tą reformę odpowiada Polski Związek Szachowy. Kwestia rozdzielenia tych zawodów leży w gestii WZSZACHów z Wielkopolski i Zachodnio-Pomorskiego.

Mam nadzieję, że propozycją rozdzielenia tych zawodów zajmie się zarząd WZSZACH na kolejnym posiedzeniu zarządu. Ciekaw jestem jakie jest zdanie rodziców, opiekunów, trenerów dotycząca łączenia tych zawodów oraz motywacji do gry w MMJ. Zachęcam do dyskusji …

Maciej Sroczyński
Wrzesień 19, 2016, 23:58

Jedna odpowiedź do “MMM i MMJ”

  1. Anna Jędraszek napisał(a):

    Zdecydowanie popieram rozdzielenie tych Mistrzostw. Nasz Pawełek wrócił w niedzielę szczęśliwy z wygranej, ale bardzo zmęczony i jednocześnie smutny, że nie będzie walczył o awans do Mistrzostw Polski. Na pytanie, czy chciałby zostać w Gnieźnie, stwierdził, że mimo wszystko nie, to za długo…
    Jestem jak najbardziej zdania, że do tych Mistrzostw powinny być eliminacje. Przy tak niskiej frekwencji (na którą zapewne duży wpływ ma fakt, łączenia MMM i MMJ)na miano finalistów Mistrzostw Polski niejednokrotnie zasługują przypadkowi zawodnicy, czasami mający po prostu farta…Etapowość eliminacji z pewnością wyłania tych, którzy na to miano zasługują, a rozdzielenie tak ważnych i wyczerpujących zawodów na pewno wyeliminuje czynnik zmęczenia u tych 10 letnich dzieci.

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy