PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

Monika Soćko pokonała Mistrzynię Świata Hou Yifan

W dniu dzisiejszym byliśmy świadkiem pięknych chwil dla polskich szachów. Najlepsza Polka – GM Monika Soćko (2445 ELO, 42 na świecie pod względem rankingu) pokonała Mistrzynię Świata – Chinkę Hou Yifan (2606 ELO, 3 ranking świata). Bardzo ciekawy jest też podtekst tej partii…

Panie spotkały się na etapie 1/16 Mistrzostw Świata kobiet. Wcześniej Monika Soćko, mając dużo szczęścia pokonała Almirę Skripchenko. W kolejnej rundzie trafiła właśnie na Mistrzynię Świata – Hou Yifan. Chinka to damski „szachowy terminator”. Pokazała to chociażby na ostatnim Międzynarodowym Festiwalu w Gibraltarze, wygrywając cały 150 osobowy turniej z wieloma arcymistrzami z rankingiem powyżej 2700.

Mecz w 1/16 finału to dwie partie odmiennymi kolorami. W pierwszej z nich Chinka czarnym kolorem zdeklasowała Polkę. Dziś nastąpił rewanż. Soćko czarnym kolorem stanęła pod murem. Chcąc grać dalej musiała wspiąć się na wyżyny możliwości i wygrać dzisiejszą grę. Tak też się stało! Chinka grała dość asekuracyjnie wykonując sporo niedokładnych ruchów. Polka wygrała i wyrównała stan meczu na 1-1. Jutro czeka nas dogrywka! Wszystko może się zdarzyć, tym bardziej  że morale Mistrzyni Świata zostały dziś mocno naruszone. Trzymam kciuki!

Patrząc na dzisiejszą grę, dochodzę do wniosku, że człowiek zdolny jest do wielkich czynów kiedy postawiony zostanie pod samą ścianą. Takie arcytrudne zadanie miała dziś Polka. Tylko wygrana z tak mocną i utytułowaną rywalką pozwalała jej pozostać w grze. Człowiek bez możliwości bezpiecznego rozwiązania, często wykorzystuje swoje ostatnie resztki sił oraz pokłady adrenaliny. Przebieg dzisiejszej historycznej gry w załączeniu.

Tak mi się skojarzyło, z nadludzkimi wyczynami ludzi w sytuacji zagrożenia. W załączeniu zamieszam również jeden z odcinków „O krok od śmierci”. Serialu dokumentalnego z Discovery Channel opartego na prawdziwym historiach. Tam również bohaterowie postawieni w obliczu walki o swoje … życie. Polecam wszystkie odcinki, które można znaleźć w serwisie Youtube. Poniżej historia dwóch alpinistów, którzy przeżywali chwilę grozy przez 7 dni we francuskich Alpach.

Maciej Sroczyński
Listopad 15, 2012, 20:30

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy