PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

MTM Cup III Ogólnopolski Turniej Szachów Rodzinnych w Kaliszu – relacja

Tagi:

Myślę, że śmiało mogę stwierdzić, że Turniej Rodzinny MTM Cup jest szachową wizytówką Kalisza. Cieszymy się, że po raz trzeci tak liczne grono szachistów zawitało do grodu nad Prosną. Niezmiernie nam miło, że szachowe duety wracają do nas po rocznej przerwie. Niektórzy grali nawet we wszystkich trzech dotychczasowych edycjach zawodów. W tym roku gościliśmy reprezentantów z tak odległych ośrodków jak: Opole, Tarnowskie Góry, Bytom, Częstochowa, Wałcz. Wystartowało wielu Wielkopolan, w tym oczywiście kaliszanie. Zagrało 168 szachistów!

Sponsorem zawodów była firma MTM Industres, specjalizująca się w kosmetykach samochodowych. Organizatorzy zawodów: KTS-W Kalisz, Szkoła szachowa SzachMistrz, OSiR Kalisz oraz miasto Kalisz. Dzięki współpracy z miastem, imprezę udało się przeprowadzić w hali ARENA największym obiekcie sportowo-rekreacyjnym w Kaliszu. Uważam, że jeszcze bardziej podniosło to prestiż i komfort rozgrywania zawodów.

Zapraszam do przeczytania mojej relacji i przemyśleń z zawodów …

Co przyciąga tylu szachistów do Kalisza?. Myślę, że przede wszystkim ciekawa formuła turnieju, która mobilizuje do gry członków rodzin na co dzień nie uczestniczących w turniejach. Mieliśmy pełen przekrój wiekowy i posiadanych umiejętności. Najmłodszym zawodnikiem był 6 letni Wiktor Goździewicz z Kalisza, najstarszym 68 letni Józef Pędzich ze Stęszewa. Na sali gry zagrali rodzice ze swoimi dziećmi, babcie i dziadkowie z wnukami, rodzeństwa, kuzyni. Wyniki sportowe zeszły na drugi plan. Postawa fair-play oraz uśmiechy uczestników były najczęściej oglądane na szachowym parkiecie.

Zawody otworzył Maciej Skurniak – pomysłodawca turnieju u Prezes MTM Cup. Obecni byli również przedstawiciele Wielkopolskiego Związku Szachowego – Prezes Łukasz Dębowiak i v-ce Prezes Adam Wojcieszak. Głos zabrał również Witold Bielewicz – menadżer hali Arena Kalisz. Podkreślił, że na parkiecie hali Arena po raz pierwszy grają szachiści. Życzył zawodnikom dobrych pojedynków.

Turniej grany był parami. Każda drużyna zagrała 8 pojedynków z różnymi rodzinami. Po 4 rundach nastąpiła przerwa i na salę wjechał 30 kilogramowy tort, dzieło Justyny Pokrzywy z Kalisza. Tort oczywiście szachowy, z szachownicą i ze słodkimi figurkami. Uczestnicy dość szybko sobie z nim poradzili.

Mieliśmy też mały klubowy jubileusz i podziękowanie za 10 letnią pracę na rzecz klubu KTS-W Kalisz dla Prezesa Adama Wojcieszaka, który żegnał się z funkcją Prezesa. Wszyscy zawodnicy odśpiewali Prezesowi „100 lat”. Adam nie krył wzruszeń. Dziękujemy Ci za wszystko!

 

Zawodnicy przystąpili do drugiej części zawodów. Rundy od 5 do 8 miały rozstrzygnąć o końcowym sukcesie. Wszyscy zadawali sobie jedno pytanie, czy Włodarczykowie z Kalisza po raz trzeci wygrają zawody MTM Cup?. Pomimo dalszego rozstawienia byli głównymi faworytami turnieju. Pogubili jednak punkty na początku zawodów i musieli gonić czołówkę. Bardzo skutecznie grała z rodzina Nawrockich z Gniezna. Paweł i Karol wygrali pierwsze pięć pojedynków. W 6 rundzie zanotowali pierwszy remis z parą Miętkiewicz Jacek – Czajka Iwo ze Słupcy. W czołówce cały czas były duety Ciesińskich z Wałcza oraz Majasów z Iwanowic.

W ostatniej rundzie doszło do najważniejszego pojedynku Włodarczykowie spotkali się z Nawrockimi. Wygrana Włodarczyków dawała im zwycięstwo w całym turnieju. Po emocjonujących pojedynkach, mecz zakończył się remisem  i to zawodnicy z Gniezna triumfowali w MTM Cup 2013. Trzecie miejsce dla Dominika i Józefa Pędzichów ze Stęszewa.

Dla zawodników motywujące były atrakcyjne nagrody rzeczowe i upominki ufundowane przez firmę MTM. Każda druzyna z Kalisza wyjechała z medalami, upominkiem i dyplomem, na najlepszych czekały puchary.

MTM Cup 2013 – wyniki

1 Nawrocki Paweł, Nawrocki Karol (Gniezno)
2 Włodarczyk Oskar, Włodarczyk Marcin (Kalisz)
3 Pędzich Dominik, Pędzich Józef (Stęszew)
4 Majas Piotr, Majas Michał (Iwanowice)
5 Stróżyk Tomasz, Appelt Paweł (Poznań)
6 Ciesiński Andrzej, Ciesińska Weronika (Wałcz)
7 Magnucka Arleta, Magnucki Robert (Ostrów Wielkopolski)
8 Miętkiewicz Jacek, Czajka Iwo (Słupca)
9 Kukorowski Jan, Kukorowski Wojciech (Węgorzewo)
10 Kwiatkowski Wiktor, Kwiatkowski Zbigniew (Kościelec)

Na ceremonii zakończenia MTM Cup 2013 – III Ogólnopolski Turniej Szachów Rodzinnych obecny był Mieczysław Marciniak – zastępca naczelnika Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki w Kaliszu.

Dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział, mamy nadzieję że wszyscy dobrze bawili się na naszym turnieju. Do zobaczenia za rok!

Dziękuję również wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji zawodów MTM Cup!

Maciej Sroczyński
Październik 28, 2013, 23:53

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy