PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

Nie masz pomysłu na weekend? Jedź do Torunia!

Od dłuższego czasu na celowniku naszych podróży był Toruń. Średniowieczna część miasta Torunia została wpisana w 1997 roku na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jako jeden z najwartościowszych w Polsce kompleksów architektoniczno-urbanistycznych uznany został w 1994 roku Pomnikiem Historii. Sprawdziliśmy na własne oczy, Toruń przepiękne miasto! Zadbano o podkreślenie bogatej historii, zaskoczyły nas dwa rynki (staromiejski i nowomiejski), ogromnym atutem jest zwarta budowa miasta, wszystko blisko siebie (jak w Krakowie!), urokliwe uliczki nadają smaku całej kompozycji. Hasłem promocyjnym miasta jest „Toruń gotyk na dotyk”. Fantastyczne miejsce, tylko dwie i pół godziny drogi od Kalisza.

Toruń to nie tylko pierniki i Kopernik. Warto tu przyjechać na Skyway – międzynarodowy festiwal światła. Przez tydzień czasu miasto po zmroku zamienia się w jedną wielką iluminacje świetlną. Na budynkach wyświetlane są pokazy, w samym centrum pojawiają się świetlne dzieła sztuki. Tegorocznym tematem był „Płynny wszechświat”.

W Toruniu mieszka około 200 tysięcy mieszkańców, jednak na festiwal światła przyjeżdża dodatkowo około pół miliona widzów. Kiedy tłumy gapiów przemierzały toruńskie ulice (a natłok ludzi był ogromny, że wprowadzano nawet dla pieszych ruch jednokierunkowy na głównym deptaku) przechodząc z jednej iluminacji do drugiej, troje zapaleńców szachowych nie zważając na nic rozgrywało właśnie partyjkę szachową. Bardzo zaskakujący i sympatyczny widok.

1

W dalszej części newsa nagrania ze Skyway 2017 oraz wrażenia (szachowe i nie tylko) z Torunia. Świetny pokaz na szachownicy dała również grupa Urban Dance School

0c

Jednym z charakterystycznych miejsc Torunia jest Krzywa Wieża odchylona od pionu o 140 cm.

Według toruńskiej legendy Wisła zaczęła podmywać mury starej baszty. Baszta nie mogła już dalej wytrzymać naporu fal, przekrzywiła się i zaczęła krzyczeć: „Proszę cię Wisło nie rób tego, bo runę” , „to ruń” odpowiedziała jej Wisła. Słowa Wisły zostały usłyszane przez dwóch przechodzących tamtędy wędrowców, którzy to miasto zaznaczyli usłyszanymi słowami na mapie. Właśnie stąd miała się wziąć nazwa miasta Toruń  www.travelek24.pl

0a

W Łodzi imponują murale, w Toruniu na murach zamkowych i w oknach można spotkać różne historyczne postacie.

0b

0d

W centrum miasta swoją siedzibę ma klub szachowy UKS OPP Toruń, którego wychowanką jest między innymi Alicja Śliwicka – medalistka mistrzostw Polski i Europy w szachach. Klub powiązany jest z ogniskiem pracy szkolnej „Dom Harcerza”, które aktywnie działa w „Piernikowym miasteczku”. Tam znajdziemy duże szachy ogrodowe oraz stoliki do gry w szachy.

0f

0e

Blisko zamku krzyżackiego również stoły do gry w szachy, ale mocno zdewastowane.

DSC02525

7 8

2

Na rynku staromiejskim góruje pomnik Mikołaja Kopernika. Kopernik urodził się w Toruniu i do 18 roku życia żył w tym mieście. Poniżej pierwsze wydanie jego dzieła „O obrotach ciał niebieskich”.

DSC02024 DSC02029

3 4

Fasada Teatru Baj Pomorski. Bajkowe wejście, podświetlane wieczorem.

5 6

Dwór Artusa – aktualnie siedziba centrum kultury

9

Zegar na wieży ratuszowej

DSC01991

Zegar Digitus Dei na wieży katedralnej

DSC02189

Skwer Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej

DSC02269

Malowniczo usytuowane boisko sportowe.

Do Torunia warto przyjechać w środę. Wówczas można bezpłatnie wejść aż do 6 muzeów:

DSC01855

Pięknie zdobione drzwi z motywami szachownicy. Ratusz Staromiejski

DSC01817 DSC01822 DSC01825

Najbardziej znany obraz na którym widnieje Mikołaj Kopernik. W Ratuszu Staromiejskim znajdują się też ciekawe zbiory polskich malarzy: Matejko, Kossak, Witkiewicz, Wyczółkowski.

DSC01881

DSC01882

DSC01847

Jan Matejki „Św. Ludwik” 1876r. Ratusz Staromiejski

DSC01890 DSC01900 DSC01901

 

DSC01970

Zdjęcie z wystawy „Kultowe osiedla. Historia Rubinkowa i osiedla na skarpie”. Dom Eskenów

DSC02069

W szachy można pograć również w Muzeum Sztuki Współczesnej. Poniżej kilka zdjęć ze sklepowych wystaw. Ciekawe szachy na których widnieją królowie Polski.

DSC01639 DSC02049 DSC02282 DSC02482

DSC02263

W jednej z księgarni książka z podstawami gry w szachy autorstwa Michała Wodzyńskiego z Torunia.

DSC02400

Pierniki w Toruniu punkt obowiązkowy. Muzeum Toruńskiego Piernika warto odwiedzić wraz z warsztatami.

DSC02405

DSC02403

DSC02450

W Toruniu w 1969  roku nagrywano zdjęcia do filmu Rejs. Idąc Bulwarem Filadelfijskim znajdziemy znane cytaty z tego filmu.

DSC02203 DSC02204 DSC02349

Napotkana reklama w kształcie hełmu strażackiego. Firma KZPT z Kalisza.

DSC02353 DSC02564 DSC02566 DSC02567 DSC02629

Został ostatni tydzień wakacji, może komuś uda się jeszcze zwiedzić malowniczy Toruń. Wyjechaliśmy oczarowani, odważę się stwierdzić, że TOP 3 miast Polski. Mocna rekomendacja w kierunku Torunia!

Maciej Sroczyński
Sierpień 27, 2017, 11:24

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy