PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

Okiem sędziego – Mistrzostwa Polski Leśników 2012


 • Strona Mistrzostw Polski Leśników 2012
 • Wyniki końcowe – indywidualne
 • Wyniki końcowe – drużynowe
 • Galeria zdjęćXX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Leśników w szachach odbyły się w tym roku w Wielkopolsce. Turniej rozegrany został na malowniczych, zielonych terenach w Gołuchowie. Organizatorem zawodów był Ośrodek Kultury w Gołuchowie, na zlecenie Związku Leśników Polskich. Kierownikiem zawodów był Pan Jerzy Adamczewski (OKL Gołuchów), sędziowanie zawodów zapewniła Szkoła szachowa SzachMistrzMaciej Sroczyński (sędzia główny).

  Zawodnicy mieli doskonałe warunki do gry. Turniej rozgrywany był w budynku zwanym „oborą”, z uwagi na historyczne dzieje tego miejsca. Nie mniej jednak była to bardzo nowoczesna obora ;). Przestrzenna sala, dobrze oświetlona, zapewniała komfortowe rozgrywanie szachowych bojów. Graliśmy w sali multimedialnej, dlatego bez problemu mogłem podpiąć się pod projektor, na którym wyświetlane były kojarzenia, tabele i zdjęcia. Oprócz tego, według potrzeb mogliśmy skorzystać z klimatyzacji. Szeroko rozstawione stoły powodowały, że każdy z zawodników miał swoje stanowisko dowodzenia. Myślę, że w tej sali mogłoby spokojnie grać nawet i 100 szachistów. Na XX jubileuszowe mistrzostwa przyjechało 62 zawodników z 14 regionalnych dyrekcji lasów Państwowych. Oprawa była międzynarodowa, gdyż po raz kolejny z zaproszenia skorzystali leśnicy z Węgier, którzy zajęli czołowe miejsca w turnieju głównym, błyskawicznym oraz w klasyfikacji drużynowej.

  Zawodnicy podczas rundy mieli do dyspozycji kawę i herbatę, było pyszne lokalne ciasto oraz słodkie przekąski. Część osób zakwaterowana była w ośrodku, w którym graliśmy, pozostali w oddalonym o 100 metrów Domu Pracy Twórczej. W DPT zlokalizowana była też restauracja, gdzie serwowano pyszne posiłki, można było najeść się do syta. Wszystko było praktycznie na miejscu, nie było potrzeby, aby opuszczać terenu ośrodka.

  Organizatorzy zapewnili również 4 godzinne zwiedzanie całego ośrodka. Uczestnicy mistrzostw mogli naocznie przekonać się o walorach turystycznych i historycznych Gołuchowa, o których mowa w poniższym nagraniu.

  Mistrzostwa Polski Leśników były również początkiem wystawy „Szachy w średniowieczu, średniowiecze w szachach”. Około godzinną prelekcje na ten temat wygłosiła przedstawicielka Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Każdy z obecnych mógł zaznajomić się z historią szachów i z informacjami, jak zmieniał się wygląd figur szachowym na przestrzeni wieków. Interesująca również była historia samych szachów. Za kolebkę szachów uznawane są Indie, pierwsze wzmianki o czaturandze, (tak nazywano pierwotnie tą grę) pojawiły się w VI wieku naszej ery.

  Z szachownicą związana jest również legenda o podwajaniu ziaren, w której hinduski władca Scheram (ew. Shehram), chcąc wynagrodzić mędrca Sessę (ew. Sissę) za wynalezienie przez niego gry w szachy, zgadza się na spełnienie jego życzenia. Życzenie to, z pozoru błahe i niepoważne, a polegające na podwajaniu liczby ziaren na każdym kolejnym polu szachownicy, okazuje się nie do spełnienia, gdyż liczba ta, będąca sumą szeregu złożonego z liczby 2 z kolejnymi potęgami od 0 do 63 (tj. 1, 21, 22, 23, 24, … ,263), wynosi 18 446 744 073 709 551 615 (czyli ponad 18 trylionów) i odpowiada ok. ośmiokrotnej ilości zboża zebranego z powierzchni całej kuli ziemskiej. Legenda, choć nie ma bezpośredniego związku z grą w szachy, ukazuje tkwiące w nich matematyczne możliwości i jest doskonałym przykładem na ich złożoność. (http://pl.wikipedia.org/wiki/Szachownica)

  Wystawa pozostanie w Gołuchowie, aż do maja 2012. Na czas mistrzostw można było ją oglądać nieodpłatnie. Po zakończeniu wykładu, (pełnoletni ;) uczestnicy uraczeni byli ponownie pysznym ciastem oraz … lampką wina.

  Ceremonia zakończenia mistrzostw była również niesamowicie obfita. Każdy z uczestników otrzymał medal uczestnictwa oraz niezliczoną liczbę suwenirów (tj.: foldery, pamiątkowe koszulki z mistrzostw, płyty CD, mapy). Najlepsi wygrali ogromne puchary oraz cenne nagrody rzeczowe. Ceremonia wręczenia nagród trwała około godziny i co ważne nikt podczas niej nie wychodził z sali, co często zdarza się na innych turniejach. Trofea wręczali przedstawiciele OKL Gołuchów i Związku Leśników Polskich.

  Sam turniej miał też swoją dramaturgię, dlatego, że przed ostatnią rundą mieliśmy, aż 5 liderów. Wygrał Dariusz Rymaszewski z Lwówka Śląskiego, który jak sam określił miał bardzo dużo szczęścia. Zarówno w turnieju głównym, jak i błyskawicznym w ostatnich rundach nadrabiał cały dystans, który stracił na początku zawodów. Na ceremonii zakończenia mistrzostw, Cezary Beker z Poznaniu przedstawił klasyfikację wszechczasów, w której znajduje się zestawienie wyników wszystkich dwudziestu do tej pory rozegranych mistrzostw. Warto dodać, że Cezary Beker i Marek Dziurzyński, to jedyni zawodnicy, którzy jako jedyni zagrali we wszystkich 20 edycjach.

  My też mieliśmy swoje sukcesy. Do mistrzostw dopuszczeni zostali Maciej i Jędrzej Adamczewscy (jako synowie pracownika OKL Gołuchów). Chłopcy mocno namieszali w końcowej klasyfikacji, pomimo tego że byli najmłodszymi uczestnikami mistrzostw. Maciek miał nawet szansę wygrać całe zawody, bowiem w ostatniej rundzie w końcówce wieżowej miał 2 piony więcej, ale brakło czasu na realizacje pozycji. Tym samym musieli zadowolić się srebrnym (Jędrek) i brązowym (Maciek) medalami w tych mistrzostwach Ostatecznie reprezentanci KTS-W Kalisz, a w tym turnieju również OKL Gołuchów, zdobyli 4 puchary (2 w klasyfikacji indywidualnej mistrzostw, 1 Jędrek za blitza oraz przede wszystkim za wygranie klasyfikacji drużynowej!).

  Mistrzostwa Polski Leśników były też dla mnie nowym doświadczeniem. To już drugi turniej z cyklu branżowych Mistrzostw Polski (wcześniej dGCS Open – Międzynarodowy Puchar Polski Przedsiębiorców), w którym Szkoła szachowa włączyła się do organizacji. Samych reklamacji nie było dużo. Miałem wiele pytań technicznych ze strony uczestników, bowiem większość z nich to zawodnicy, którzy na co dzień nie uczestniczą w szachowym turniejach. Wiemy już, że kolejna edycja Mistrzostw Polski w 2013 roku odbędzie się w Łagowie.

  Sędziowałem i organizowałem wiele turniejów szachowych w całej Polsce, ale z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że Mistrzostwa Polski Leśników 2012, pod względem organizacyjnym były jednym z tych, które można nazwać perfekcyjne. Zadbano o każdy szczegół imprezy, dlatego jestem zdania że tak powinny wyglądać każde Mistrzostwa Polski w szachach. Ogromna w tym zasługa Pana Jerzego Adamczewskiego, który dwoił się i troił, aby niczego uczestnikom nie brakowało.

  Szkoda tylko, że niektórzy uczestnicy turnieju nie dostosowali się do tego mistrzowskiego poziomu zawodów i swoim zachowaniem nie dawali odpowiedniego przykładu do naśladowania.

  Z szachowym pozdrowieniem
  Maciej Sroczyński
  sędzia główny
  XX Mistrzostw Polski Leśników


  Na wystawie „Szachy w średniowieczu, średniowiecze w szachach”, obecny był również Prezes KTS-W i v-ce Prezes WZSzach – Adam Wojcieszak

Maciej Sroczyński
Marzec 7, 2012, 13:45

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy