PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

Półfinały Mistrzostw Wielkopolski Kalisz 2015 – wyniki


Maciej Sroczyński
Maj 24, 2015, 14:04

4 odpowiedzi na “Półfinały Mistrzostw Wielkopolski Kalisz 2015 – wyniki”

 1. Fani KTS Kalisz pisze:

  I znowu podobna historia, jak w przypadku zeszłorocznego awansu do Mistrzostw Polski zawodnika z 6.miejsca… Pytanie wręcz ciśnie się na usta, czy rzeczywiście zawodnicy, którzy grają wszystkie rundy do końca mają przegrywać z tymi, którzy awansują z pauzy? Czy naprawdę punkt z pauzy może decydować o awansie? Coś tu nie do końca jest w porządku z tymi przepisami…Zwłaszcza na dalszych etapach eliminacji, na których niestety punkty z pauzy też się liczą…o czym doskonale wiemy z wrześniowego Żerkowa…

  • Maciej Sroczyński pisze:

   Generalnie pauzowanie zawodnikowi nic nie daje, przede wszystkim nie liczy się do kategorii i po drugie zawodnik nic się nie uczy pauzując.

   Kiedy w grę wchodzi walka o awanse, sytuacja diametralnie się zmienia.

   Kiedyś pauza była czymś bardzo złym dla zawodnika tzn. powodowała, że dodatkowe punkty bucholtza była w znaczny sposób zaniżone. Miało to duże znaczenie kiedy zawodnicy mieli tyle samo punktów. Aktualnie pauza w turniejach jest darmowym punktem i nie powoduje znaczącego zaniżenia punktów pomocniczych.

   W takich turniejach gdzie gra kilkunastu zawodników w ostatniej rundzie pauze może dostać zawodnik, który liczy się w walce o awanse…

   W przypadku dużych turniejów (np na 50-100 osób) nie ma takich sytuacji, bo pauze dostaje z reguły zawodnik z końca tabeli.

   Rozwiązaniem takiej sytuacji mógłby być pomysł, aby dawać za pauzę 0,5 pkt, a nie 1 pkt. Od kiedy pamiętam jednak zawsze obowiązywała punktacja 1 pkt za pauzę.

 2. Paweł Dudziński pisze:

  Co innego w turniejach drużynowych – przed kilkunastu laty na II Lidze do samego końca walczyliśmy o utrzymanie i w ostatniej rundzie dostaliśmy… pauzę, ale tylko za jeden duży punkt i to odebrało nam szanse w sportowej walce uzyskać utrzymanie. Na szczęście, ostatecznie okazało się, że regulamin zawierał błędy i utrzymywała się w naszej grupie jedna drużyna więcej – akurat my… Pokazuje to jednak, że pauza za połowę punktów nie jest też do końca sprawiedliwa, bo dlaczego ktoś ma tracić tylko dlatego, że w turnieju nie ma parzystej liczby uczestników? Moim zdaniem problem tych półfinałów polega jednak na czymś innym – skoro nie ma eliminacji do turnieju międzywojewódzkiego, który może dać awans do Mistrzostw Polski, to dlaczego w dalszym ciągu organizuje się półfinały do Mistrzostw Wielkopolski, które już awansu nigdzie nie dają!? Frekwencja półfinałów zresztą była słabiutka, co oznacza, że Mistrzostwa Wielkopolski Juniorów trzeba po prostu otworzyć dla wszystkich chętnych, tym bardziej, że nie stanowią one już eliminacji do czegokolwiek i każdy inny turniej może stanowić dla nich realną konkurencję, chyba że komuś zależy akurat na tytule mistrza województwa.

  • Maciej Sroczyński pisze:

   Paweł, myślę że to dobre pytanie ale do Wielkopolskiego Związku Szachowego. Uważam, że w takiej formule jaką mamy aktualnie Mistrzostwa Wielkopolski Juniorów, powinny być otwarte i eliminacje nie są potrzebne. Zresztą tegoroczne Mistrzostwa Wielkopolski w Żerkowie pokażą jakie będzie zainteresowanie imprezą która nie daje awansu do kolejnego etapu.

   Kiedyś bardzo dobrze to funkcjonowało 1 etap Półfinały 2 etap Mistrzostwa Wielkopolski 3 etap Mistrzostwa Międzywojewódzkie 4 etap Mistrzostwa Polski. Aktualnie w Mistrzostwach Międzywojewódzkich może zagrać każdy.

   Problem pauzy w turniejach kilkunastoosobowych (np 15 zawodników) zawsze będzie ten sam w ostatniej rundzie z dużym prawdopodobieństwem może zdarzyć się, że pauzę otrzyma zawodnik liczący się do awansu.

   No właśnie to też jest ciekawostka, że w rozgrywkach drużynowych otrzymuje się połowę punktów, a w indywidualnych cały.

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy