PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

Solina 1 i 2 dzień MP 16-18


Podróż do Soliny na Mistrzostwa Polski w szachach do lat 16-18 trwała 9 godzin. Na ponad 500 kilometrowej trasie spotkał nas spory ruch samochodów. Od kielecczyzny zaczęły się też większe wzniesienia i sporo krętych, krótkich odcinków, gdzie raczej trudno było nadrobić czas spędzony w miejskich korkach. Do Soliny dojechaliśmy około 18.30, pół godziny zajęło nam znalezienie wojskowego ośrodka JAWOR (słabe oznaczenie i szukaliśmy już po zmroku), który oddalony jest od centrum miasteczka o 9 kilometrów. Ekipy z całej Polski zjeżdżały się jeszcze w późniejszych godzinach, nawet około 24.00.

Po przyjeździe szybki przegląd pokojów i na kolację. Posiłek ciepły, smaczny, porcjowany, tylko trochę mało (bo dobre) ;) Odprawa techniczna rozpoczęła się punktualnie o 20.30. Dyrektor turnieju Pan Kazimierz Kozubal, w sposób szczegółowy przedstawił wszystkie ważne informacje dla opiekunów i uczestników turnieju. Swoje „dwa grosze” dodał również sędzia główny mistrzostw Zenon Chojnicki. Między innymi:

 • Zakaz proponowania remisu do 40 ruchu. W przypadku takiej sytuacji wpisywane jest porażka.
 • Zero tolerancji dla spóźnialskich. Osoba, która nie będzie przy stoliku w momencie rozpoczęcia rundy, przegrywa partie.
 • Planowany jest turniej piłki nożnej i tenisa stołowego
 • Planowane są wykłady dla trenerów i opiekunów
 • W niedzielę o godz. 15.30 ma być uroczyste rozpoczęcie mistrzostw

  Na razie bez większych zgrzytów wszystko przebiega bardzo sprawnie. Sam ośrodek JAWOR jest potężnym kompleksem budynków. Szachiści podczas MP 16-18 (około 300 osób) to jedyna grupa gości. Myślę, że ośrodek jest w stanie przyjąć nawet i trzy takie imprezy w jednym czasie. Niektóre budynki stoją w pobliżu niewykorzystane. W pokojach telewizor, czajnik, wygodne łóżka, na korytarzu Internet. Wszystko trochę stare, ale myślę że standard jest w porządku. Niektórzy narzekają, ale mi się osobiście tu bardzo podoba, mamy piękną pogodę i …

  … niesamowite widoki (z okna) na jezioro solińskie oraz wszędzie otaczającą zieleń. Górki i pagórki zachęcają do aktywnego zwiedzania z czego na pewno będę korzystać, kiedy chłopcy będą grać rundę. Jest tu pięknie. Aż dziw, że tak mało tu turystów. Możliwe, że w innych porach roku jest tu większe obłożenie. Jutro ma być trochę luźniejszy dzień, dlatego zaplanowałem pieszą wycieczkę naszej ekipy do samego centrum Soliny, w tym oczywiście na znaną wszystkim solińską zaporę.

  Przyjechali wszyscy liczący się zawodnicy Kamil Dragun, Jan Krzysztof Duda, Grzegorz Nasuta, Anna Iwanow, Aleksandra Lach, Angelika Dziodzio, Kinga Pastuszko. Nie mogło zabraknąć wielu uznanych trenerów: Marek Matlak, Andrei Maksimenko, Ryszard Bernard, Dominik Pędzich, Piotr Mickiewicz, Mirosław Perdek, Aleksander Czerwoński, Karina Szczepkowska-Horowska, Piotr Dobrowolski, Czesław Spisak i pewnie jeszcze wielu innych, których jeszcze nie dostrzegłem na salach turniejowych.

  Moi podopieczni Jędrzej Adamczewski, Kacper Tomaszewski i Wiktor Kwiatkowski wszyscy trafili na czarne kolory w pierwszej rundzie. Kacper i Wiktor są rozstawieni. Z kolei Jędrzej trafił na Szymona Kulasia z pierwszej dziesiątki listy startowej. Za nami 2,5 godziny gry, wszyscy jeszcze walczą na swoich szachownicach.

  Z szachowym pozdrowieniem z pięknej i słonecznej Soliny
  Maciej Sroczyński

 • Maciej Sroczyński
  Marzec 17, 2012, 13:56

  Dodaj komentarz

  Nasi partnerzy