PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

Szachowa era Magnusa Carlsena

Stało się! można powiedzieć. Wkraczamy w nową szachową erę – Magnusa Carlsena. Młody 23 letni Norweg, przez niektórych nazywany „Mozartem szachów”. Przełamał barierę rankingową 2851 punktów międzynarodowego rankingu ELO, ustanowioną przez samego Garrego Kasparova. Dzięki ostatnim zwycięstwom w Londynie osiągnął 2861, co jest najwyższym rankingiem wszechczasów!

Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób Norweg piął się w górę po drabince szachowej hierarchii …

Widać wyraźnie, że największego postępu dokonał między 12 i 13 rokiem życia, kiedy to przyrost rankingowy wyniósł +200. W wieku 13 lat, 4 miesięcy i 27 dni był już arcymistrzem.  Młodszy był tylko Sergey Karjakin, który ten tytuł uzyskał w wieku 12 lat i 7 miesięcy.Warto zapoznać się również z listą najmłodszych szachowych geniuszy – http://en.wikipedia.org/wiki/Chess_prodigy

W wieku 16 lat Magnus Carlsen był już liczącym się arcymistrzem, legitymującym się rankingiem blisko 2700. Między 17 a 23 rokiem życia, nastąpiło mozolne wspinanie się na sam szczyt. 22 rok życia blisko rekordów wszech czasów – 2848. 1 stycznia 2013 roku cel osiągnięty, wynik 2861 jest teraz szachowym szczytem. Takim samym jak dla himalaistów Mount Everest (8850 m.p.m).

 

Liv Tyler, Magnus Carlsen i Garry Kasparov

Magnus Carlsen stał się szachowym celebrytą, chętnie zapraszanym do mediów. Podpisał również lukratywny kontrakt z koncernem odzieżowym G-Raw, wraz z Liv Tyler stał się twarzą marki. W 2010 roku za doszło do ciekawego meczu Magnus Carlsen vs Reszta Świata, organizowanego w ramach The World RAW World Chess Challenge. Magnus Carlsen przebywający wówczas w Nowym Jorku, wygrał z Internautami po 44 ruchach.

Carlsen w ciekawy sposób promuje szachy. W poniższym nagraniu rozegrał partię na 605 metrowym klifie Preikestolen z Kristofferem Madlandem – młodzieżowym Mistrzem Norwegii.

Interesująca była też sesja zdjęciowa Magnusa z Judit Polgar w Londynie. Zobacz więcej

W latach 2009–2010 Magnus Carlsen współpracował z byłym wieloletnim mistrzem świata Garrim Kasparowem, który karierę zakończył w 2005 roku. W 2012 r. Kasparow wyraził opinię, iż jego zdaniem Carlsen mógłby stosunkowo szybko osiągnąć poziom 2900 punktów rankingowych, gdyby tylko „zaczął pracować na poważnie” :)

Uważam, że 2861 ELO długo nie zostanie jeszcze przez nikogo osiągnięte. Tylko sam Carlsen, może poprawiać swój rekordowy wynik. 2900? to już baaardzo wysoko. Faktycznie zgadzam się z Kasparowem. Nikt inni niż Carlsen nie ma szans na przełamanie tej  magicznej bariery.

Maciej Sroczyński
Styczeń 5, 2013, 14:23

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy