PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

Szachowe rekordy w 2Bundeslidze. Do 11 razy sztuka?!


SAMSUNG

Nowy sezon szachowej Bundesligi z pewnością dostarczy kibicom wielu emocji. Naszpikowana gwiazdami drużyna OSG Baden-Baden będzie walczyć o tytuł mistrzowski z obrońcą tytułu SG Solingen.

Piętro niżej w 2Bundeslidze toczą się też interesujące wydarzenia, które z pewnością zaciekawią szachistów z Wielkopolski…

„Najbardziej polska” drużyna SV Glück auf Rudersdorf  (z 13 Polakami w składzie) prowadzi po trzech rundach 2Bundesligi Nord z kompletem zwycięstw. Czołówka tabeli nie grała jednak ze sobą. Po trzy zwycięstwa mają również SK Norderstedt (w składzie z arcymistrzem Michałem Olszewskim) oraz Turm Kiel (z arcymistrzami Zbigniewem Paklezą oraz Jackiem Stopą).

W pierwszym meczu dość pewnie wygraliśmy z SchachFreunde II Berlin 6-2. Dużo większe emocje towarzyszyły spotkaniu z Rotation Pankow (również z Berlina). Przy stanie 4-2 dla Rudersdorf swoje partie grali jeszcze Piotr Dudziński z Joergiem Seilsem (FM 2318 ELO) oraz Oskar Włodarczyk z Berndem Steinhagenem (FM 2267 ELO). Nasi zawodnicy bardzo długo bronili gorszych pozycji. W szóstej godzinie gry sytuacja u Oskara się odwróciła i to przeciwnik musiał dążyć do remisu. Piotr zremisował, co zapewniło nam zwycięstwo w meczu.

Partia Oskara była rekordowa, jedna gra trwała 6 godzin i 35 minut. Zakończyła się przy blisko stu posunięciach i końcówką wieża + skoczek vs wieża. Czekała nas bardzo późny powrót do Polski. Dodam, że w Niemczech na tym poziomie rozgrywek gra się bardzo długim tempem gry 100 minut na 40 posunięć + 50 minut po kontroli + 30 sekund za każdy ruch. A ile trwała Twoja najdłuższa partia? 

SAMSUNG SAMSUNG

W trzeciej rundzie wyrównaliśmy zeszłoroczny rekord jeżeli chodzi o liczbę Polaków w jednym spotkaniu. W meczu SK Zehlendorf BerlinSV Glück auf Rudersdorf zagrało 11 Polaków z 16 zawodników całego pojedynku. Zagrano trzy derbowe pojedynki FM Oskar Włodarczyk – IM Piotr Brodowski, IM Michał Luch – FM Maciej Sroczyński oraz Rafał Szyszyło – IM Kamil Stachowiak. Oprócz tego Rudersdorf reprezentowało GM Wojciech Moranda, GM Marcel Kanarek, FM Piotr Dudziński, FM Marcin Steczek, FM Paweł Dudziński. Do nowego rekordu zabrakło IM Piotra Murdzi, który wpisany jest do drużyny Zehlendorf.

U mnie bez zmian … na czarno :) Z rundy na rundę biję kolejne rekordy, swoją dziesiątą partie z rzędu w 2Bundeslidze rozegrałem czarnym kolorem. Moja seria została zapoczątkowana w  sezonie 2015/2016 w trzeciej rundzie i trwa do teraz. Wynik nie jest najgorszy (2 zwycięstwa, 7 remisów i jedna porażka).

W ostatniej rundzie uzyskałem swój indywidualny rekord, udało mi się wygrać z IM Michałem Luchem (2433 ELO). Jeżeli mnie pamięć nie myli to najwyższy ranking z jakim wygrałem w partii klasycznej.

IM Michał Luch – FM Maciej Sroczyński

1

Rozegraliśmy Gambit Budapesztański, białe otrzymały lepszą pozycje z parą gońców. W powyższej pozycji zamyśliłem się na 50 minut. Nie doceniłem siły ruchu 18.Wab1. Nie mogę teraz grać 18…G:c4, bo 19.Gd5+ G:d5 20. W:b8+

Po długim namyśle zdecydowałem się na

18…W:a2 19.Wfe1 (po partii analiza wykazała, że białe zachowywały dobre szanse po 19.c5 Wd8 20.Wa1!?, ruch w partii też jest dobry)

czas do namysłu się dramatycznie skurczył, na ruch 19.Wfe1 partii miałem grać Kf7? które oczywiście przegrywa w wariancie 20.W:e6 K:e6 21. Gd5+ S:d5 22.c:d5+ K:d5 23.W:b8+ 1-0

zdecydowałem, że poświęcę jakość bijąc gońcem na c4, co wydawało mi się najbardziej praktyczną szansą na remis (różnobarwne gońce, wolny pion „a” oraz aktywne moje figury).

19…G:c4 20. We7??

2

Prezent od przeciwnika. Figura do zdobycia w cztery ruchy …

21…W:b7! 22.W:b7 Wa1+ 23.Kg2 Gd5+ 26.Kh3 G:b7 27.W:c7 Gf3 28.G:d6 Wa6 29.Gc5? Se8! 0-1 (grozi mat na h6 oraz zbicie wieży)

3

Oczywiście patrząc na partie obiektywnie to powinna zakończyć moją walką o remis. Gdyby przeciwnik przyjął jakość w 20 ruchu  pozycja wyglądałaby następująco:

4

Z pewnością na partie miała wpływ długa podróż z Warszawy sympatycznego Michała, który wraz z kolegami drużyny przyjechał na partie bezpośrednio z Polski. Życzę powodzenia w kolejnych rundach.

A co do czarnego koloru to zawodnicy z mojej drużyny sugerują, żeby seria trwała dalej :)

 

Maciej Sroczyński
Grudzień 6, 2016, 20:29

2 odpowiedzi na “Szachowe rekordy w 2Bundeslidze. Do 11 razy sztuka?!”

  1. Kamil pisze:

    Aż strach co to będzie, jak przyjdzie biały kolor ;)
    A co do analizy, to nie lepsze po po 18…Kf7 19.W:e6 K:e6 20.Gd5 S:d5 wtrącić 22.cd5? Tak na szybko wygląda zdecydowanie lepiej ;)

  2. Maciej Sroczyński pisze:

    białymi będzie się jakoś dziwnie grało :) p.s Kamil oczywiście lepsze, dzięki

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy