PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

Szachowy kabaret

We wrześniu na łamach strony OTSz Ostrów Wlkp. pisałem o podejrzeniu ustawionego meczu II ligi szachowej Drużynowych Mistrzostw Polski pomiędzy klubami KSz Warsaw Sharks vs TS Wisław Kraków. Dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny zremisowały ze sobą po 30 minutach gry. Drużyny grały razem w 4 rundzie, wszystkie 6 partie zakończyły się szybkimi remisami. Swoja drogą, zawodnicy pokazali całą gamę „pięknych” i znanych remisów przez powtórzenie pozycji. Na tym turnieju był limit posunięć, po którym można było zgadzać się remis. W myśl przepisów gry, trzykrotne powtórzenie pozycji kończy partie remisem. W szachach oczywiście remisować można, ale nie w takim stylu, bez podjęcia walki i wcześniejszym dogadaniu przebiegu partii.  W rozwinięciu newsa zamieściłem przebieg tych gier.

Oczywiści mecz był ustawiony, a występujący w nim zawodnicy zakpili z całego środowiska szachowego, organizatorów, sędziów i wszystkich świadków tego nędznego teatrzyku.  Takie zachowanie trzeba tępić, a zawodników w taki sposób postępujących wytykać palcami. W końcu doczekaliśmy się reakcji ze strony Polskiego Związku Szachowego… (czytaj więcej)

Reakcja PZSzach

Podczas II ligi seniorów br. w 4 rundzie doszło do spotkania pomiędzy Wisłą Kraków a Warsaw Sharks, które wzbudziło sporo kontrowersji.

Podczas ostatniego zebrania (27 października) zarząd przedyskutował kwestię tego spotkania.
W meczu padły szybkie wyniki remisowe na wszystkich szachownicach poprzez znane remisowe warianty, a partie skończyły się po upływie krótkiego czasu, w kilkanaście ruchów, przed regulaminowym 40 posunięciem, co rodzi uzasadnione podejrzenie ustalenia z góry przebiegu i wyniku meczu. Ponadto wedle opinii osób zaznajomionych ze sprawą atmosfera panująca w obydwu drużynach, w jakiej rozgrywany był mecz, odbiegała od sportowych standardów zachowania przy partii.

Po analizie sytuacji, zarząd uznał, że sędzia rozgrywek popełnił błąd. Zdaniem zarządu, na podstawie przepisów FiDE i po konsultacji z Przewodniczącym Kolegium Sędziów, sędzia powinien zmienić wynik na 0:0.

W związku z tym Zarząd zwraca się do Kolegium Sędziów z prośbą o opracowanie wytycznych dla sędziów, zawierających wskazówki postępowania w podobnych sytuacjach w przyszłości.

Ze względu na to, że Komisja Wyróżnień i Dyscypliny nie widzi możliwości rozpatrzenia sprawy podejrzenia ustawienia meczu, zarząd przejął sprawę w trybie nadzoru jako druga instancja.

Zarząd PZSzach po dyskusji zdecydował o nieprzyjęciu wniosku o ukaranie drużyn TS Wisła Kraków i KSz Warsaw Sharks poprzez przesunięcie drużyn na końcowe miejsca w tabeli oraz dyskwalifikację zawodników biorących udział w meczu TS Wisła Kraków – KSz Warsaw Sharks w IV rundzie rozgrywek II Ligi 2012 roku. Za degradacją drużyn na ostatnie miejsca w tabeli głosowało dwóch członków zarządu. Trzech głosowało przeciw, czterech członków zarządu wstrzymało się od głosu.

Zarząd jednogłośnie przyjął wniosek o wyjątkowe złagodzenie kary i przyjął Uchwałę, jak niżej:

UCHWAŁA NR 106/10/2012
z dn. 27.10.2012
o udzieleniu nagany zawodnikom i kapitanom KSz Warsaw Sharks i TS Wisła Kraków

Zarząd PZSzach zdecydował o udzieleniu nagany zawodnikom i kapitanom Warsaw Sharks:
Zbigniewowi Paklezie, Radosławowi Jedynakowi, Jakubowi Czakonowi, Dariuszowi Szoenowi, Tomaszowi Głuszko i Małgorzacie Nowak oraz zawodnikom i kapitanom TS Wisła Kraków: Marcinowi Tazbirowi, Dariuszowi Mikrutowi, Maciejowi Brzeskiemu, Radosławowi Barskiemu, Grzegorzowi Słabkowi i Marii Gościniak za zachowanie podczas IV rundy rozgrywek II Ligi 2012.

Głosowało dziewięciu członków zarządu, wszyscy za. Nie głosował Waldemar Taboła (nieobecny na zebraniu).

Zarząd zdecydował, że w przyszłości w podobnych sytuacjach orzekana będzie dyskwalifikacja zawodników i kapitanów obydwu drużyn.”

 

Krnąbrni zawodnicy KSz Warsaw Sharks wystawili sobie sami opinie publikując poniższy wpis na Facebooku. Szczyt chamstwa i cwaniactwa.

Maciej Sroczyński
Listopad 13, 2012, 22:25

2 odpowiedzi na “Szachowy kabaret”

  1. Anonimous pisze:

    Rozzuchwaliła ich tylko śmieszna kara ze strony PZSZach. Z tej nagany to się śmieją teraz podbijając stawkę w kolejnej partyjce pokera. Za rok mogą sobie pofolgować w I Lidze. Żenujący poziom wypowiedzi z Facea.

  2. Jacek.D pisze:

    Wpis z Facebooka mało elegancki. Wydaje mi się jednak, że pisanie o „nędznym teatrzyku” to przesada. Jeśli gracze wykonaliby po 30 zachowawczych posunięć i podpisali remisy, wynik nie zmieniłby się w stosunku do tego jaki padł w w/w meczu. W rozgrywkach drużynowych względy taktyczne odgrywają znacznie większą rolę niż w indywidualnych.
    Dla mnie ,zadeklarowanego przeciwnika tzw. punktów meczowych, jest to kolejny argument za przywróceniem „starej” punktacji.

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy