PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

Szachowy model mistrza – składniki sukcesu cz.1


Poniższy tekst pochodzi z 1988 roku i jest fragmentem pracy dyplomowej, będącej uwiecznieniem podyplomowego studium trenerów szachowych, które odbyło się w AWF w Warszawie. Praca została napisana pod kierunkiem pani profesor Zofii Żukowskiej i jest jedynym modelem mistrza w szachach, jaki został opracowany w Polsce. Autor pracy Piotr Kaczorowski. Podobne modele mistrza powstały prawie we wszystkich dyscyplinach sportowych, uprawianych w naszym kraju.

Głównym celem działalności szkoleniowej jest osiągnięcie mistrzostwa sportowego, poprzez maksymalne zbliżenie umiejętności szkolonego zawodnika do modelu mistrza. Model mistrza jest abstrakcyjnym układem, którego zadaniem jest imitowanie wybranych, najważniejszych cech oryginału, to jest dzisiejszego bądź przyszłego mistrza określonej dyscypliny sportu. Teoria sportu podaje czynniki, które mają największy wpływ na wynik sportowy:
1. Stan zdrowia
2. Warunki fizyczne
3. Ogólna sprawność fizyczna
4. Cechy psychiczne
5. Sprawność techniczna
6. Umiejętności taktyczne
7. specyficzna wytrzymałość
8. Intelektualizacja szkolenia
9. Doświadczenie zawodnicze
10. Rozwój poza sportowy zawodnika

Na podstawie wyżej wymienionych czynników można podać ogolno-sportowe cechy modelu mistrza w szachach. Są to:

1. Nienaganny stan zdrowia jest podstawą wszelkiej działalności wyczynowej. Zdrowy organizm nie zaprząta mózgu obsługą chorych narządów; mózg maksymalnie koncentruje się na problemach szachowych. W sporcie szachowym w całej rozciągłości obowiązuje zasada „w zdrowym ciele zdrowy duch” i można podać liczne przykłady zawodników, którym przewlekłe choroby nie pozwalają na uzyskiwanie lepszych rezultatów. Dużo trenują, jeszcze więcej pracują, ale problemy ze zdrowiem negują ich wysiłek. Oczywiście prawidłowe jest prawidłowe odżywianie (unikanie w nadmiarze potraw zatruwających organizm: jak kawa, mocna herbata, potrawy smażone, pieczone, tłuste, ostre przyprawy, słodycze oraz niepalenie papierosów i niepicie alkoholu.

2. Muskularna sylwetka pozwala dobrze znosić duże obciążenia w czasie treningów i zawodów. Mistrzowie Świata Wasyl Smysłow i Robert Fischer uprawiali boks, Borys Spasski i Garri Kasparow podnosili ciężary. Poteżnie zbudowane są Nona Gaprindaszwili i Maja Cziburdanidze. Jedyny wyjątek stanowi Anatol Karpow, który jest niskim i szczupłym mężczyzną. Ale to on właśnie stracił siły w końcówkach meczów o mistrzostwo świata z Wiktorem Korcznoejm w 1974 roku i 1978 roku oraz w meczu z Kasparowem w latach 1984-85. A przed ostatnim meczem w Sewilli Karpow oświadczył, że jest dobrze przygotowany do meczu pracując nad swoją tężyzną fizyczną. Agnieszka Brustman w czasie turnieju międzystrefowego w Żeleznowłodosku w 1985 schudła dziewięć kilogramów.

3. Wytrzymałość długotrwała potrzebna jest w konkurencjach, które trwają powyżej 8 minut. Energia jest prawie wyłącznie dostarczana przez system oddechowy i sercowo-naczyniowy. Szachista spędza przy szachownicy 2-3 godziny dziennie, a w czasie przygotowania do partii drugie tyle. Zawodnik o dużej wytrzymałości, mający większą wydolność tlenową, przetwarza w jednostce czasu więcej tlenu, wskutek czego jego mózg jest lepiej ukrwiony i w warunkach rosnącego zmęczenia popełni mniej błędów niż przeciwnik, który ma mniejszą od niego lub zupełnie małą wytrzymałość. Z kolei duża wydolność beztlenowa zwiększa szanse gracza w czasie rozgrywania obustronnego niedoczasu, to znaczy w sytuacji, kiedy obaj przeciwnicy mają bardzo mało czasu do namysłu i muszą maksymalnie szybko wykonywać posunięcia.

Zapraszam do części 2, która wkrótce ukaże się na www.szachmistrz.eu

Maciej Sroczyński
Lipiec 1, 2010, 22:59

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy