PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

Szkolne Mistrzostwa Kalisza w szachach

Nieoficjalnie dowiedziałem się, że 15 grudnia w SP17 w Kaliszu rozegrany zostaną Szkolne Mistrzostwa Kalisza w szachach. Organizatorem zawodów jest Szkolny Związek Sportowy. W tym roku została zmieniona specyfika zawodów. Nie będzie mistrzostw indywidualnych tylko drużynowe, jest to zasadnicza zmiana w stosunku do 2011 roku. Szkoda, bo szachy są dyscypliną typowo indywidualną i to zestawienie indywidualności stanowi w zasadzie drużynę. Może dojść do takiej sytuacji, że w danej szkole jest jeden wybitny zawodnik, a w szachy w szkole nikt poza nim nie gra. Warto startować w szkolnych mistrzostwach. Korzyścią ze startu w takich zawodach jest reprezentowanie szkoły, a to może wiązać się z podniesieniem oceny na przykład z WF-u. Zawsze miałem ocenę „6” z WF właśnie za szachy ;)

 • Turniej drużynowy,
 • Szkoła może wystawić dwie reprezentacje,
 • Jedna drużyna składa się z 4 zawodników,
 • Skład drużyny to 3 chłopców i dziewczynka,
 • Na szachownicy I, II, III grają chłopcy na IV dziewczynka
 • Wynik w meczu 2,5-1,5 , 3-1, 3,5 – 0,5 lub 4-0 oznacza zwycięstwo, za co drużyna otrzymuje dwa punkty meczowe
 • Wynik w meczu 2-2 oznacza remis, za co drużyna otrzymuje 1 punkt meczowy
 • Do końcowego bilansu w pierwszej kolejności liczą się punkty meczowe,

Określona liczba osób w drużynie powoduje, że trzeba będzie wyłonić składy tych drużyn. Komplikuje to trochę sprawę, bo jeżeli chodzi o biegi to nauczyciel od WF-u łatwo może zmierzyć kto jest szybszym uczniem. Z reguły będzie to ten starszy uczeń. W szachach już tego nie sprawdzi. Smaczku dodaje fakt, że grać będzie się w kategoriach Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i Szkoły Ponadgimnazjalne. Szczególnie w tej pierwszej może dochodzić do ciekawych sytuacji, gdzie niewielkiej postury pierwszoklasista bez większych problemów pokona szóstoklasistę, ponieważ uczęszcza na zajęcia szachowe do klubu szachowego.

Szkoła szachowa SzachMistrz w nowym roku szkolnym uczy gry w szachy w czterech kaliskich szkołach:

 • SP Nazaret Kalisz
 • SP 17 Kalisz
 • SP 14 Kalisz
 • SP 22 Kalisz

Zaplanowałem w tych szkołach wewnętrzne turnieje szachowe, które wyłonią reprezentacje szkół. 6 najlepszych chłopców i 2 najlepsze dziewczynki będą w kolejnych etapie reprezentować szkołę. Nie znam jeszcze terminu turniejów. Jak tylko ustalę to z dyrekcją opublikuje informacje na stronie oraz bezpośrednio w szkołach.

Gorzej ma się sytuacja w szkołach gdzie nie uczymy. Apeluję do rodziców, aby zainteresowali się Szkolnymi Mistrzostwami Kalisza w szachach – 15 grudnia. Należy popytać wychowawców lub nauczycieli wychowania fizycznego, czy szkoła planuje wziąć udział w takich zawodach. Myślę, że w każdej szkole znajdzie się 4 grających (3 chłopców i dziewczynka). Szkoła Podstawowa będzie mogła wziąć udział w zawodach jeżeli zgłosi taką deklaracje do Szkolnego Związku Sportowego w Kaliszu. Powinna też zapewnić opiekuna dla dzieci podczas trwania zawodów.

Niestety nie wszyscy w szkołach uważają, że szachy to sport i często nasza dyscyplina traktowana jest jako ta gorsza. No co innego piłka nożna … Na ostatnim zebraniu w klubie jedna z osób opowiadała nawet anegdotkę:

 • Pani w szkole kazała przynieść do szkoły dyplomy, żeby pochwalić się swoimi osiągnięciami. Uczniowie przyniosły różne dyplomy, za I, II, III miejsca, za śpiew, ortografię, tańce w różnych lokalnych konkursach dziecięcych. Jedna z najlepszych  szachistek w Polsce w swojej kategorii wiekowej, przyniosła dyplom za VII miejsce w Mistrzostwach Europy w szachach.
 • Po czym Pani zapytała, dlaczego mi taki dyplom przynosisz?
 • Dziewczynki odpowiedziała, że to w końcu Mistrzostwa Europy.
 • Nauczycielka nie mogła sobie tego jakoś zobrazować.

Trzeba nauczycieli prowadzących uświadamiać, że dziecko gra w szachy, bo często nawet nie wiedzą, że ich uczeń jest tak dobry i osiąga w tej dyscyplinie sukcesy.

Maciej Sroczyński
Listopad 4, 2012, 18:11

Jedna odpowiedź do “Szkolne Mistrzostwa Kalisza w szachach”

 1. J.Adamczewska pisze:

  Szkoda, że 15 grudnia, to termin Mistrzostw Europy w szachach szybkich w Warszawie.

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy