PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

W Poznaniu nie ma entuzjastów szachów ?!

Poznań była gospodarzem szachowego meczu lidera polskich szachów arcymistrza Radosława Wojtaszka z gruzińskim super arcymistrzem Baadurem Jobavą. Polak przegrał po walce, zarówno w szachach szybkich klasycznych jak i szybkich. Organizatorem meczu był Polski Związek Szachowy oraz Wielkopolski Związek Szachowy. Mecze tak klasowych zawodników są rzadkością na terenie naszego kraju.

Tym bardziej można było liczyć na szachową ucztę, jaką urządzą nam obaj zawodnicy. Tak było, partie były ciekawe, nie brakowało interesujących ofiar, grano bezkompromisowo. Najbardziej zdziwiły mnie jednak kulisy tego meczu, które zobaczyłem na dwóch poniższych nagraniach. Pojedynek rozgrywany na auli Politechniki Poznańskiej zgromadził nieliczną widownie. Kibiców można było policzyć na palcach dwóch rąk. Wprowadziło to nawet w zakłopotanie samego Wojtaszka, którego Jobava pytał gdzie są kibice?. Radek dyplomatycznie odpowiedział, że mecz można śledzić na Internecie i pewnie z wygody kibice nie przyjechali. Szkoda, że kibice nie dopisali, puste trybuny splendoru zawodom nie dodały.

Kilka tygodni później Poznań przygotowywał się do wakacyjnego Festiwalu Szachowy. Z uwagi na niską frekwencję imprezę odwołano. Taką informacje podano na stronie WZSzachu. XXI Międzynarodowy Poznański Festiwal Szachowy, jak i wszystkie imprezy towarzyszące nie doszły w tym roku do skutku. Konkurencją było na pewno lipcowe „Szachowe Lato” rozgrywane również Poznaniu. We wakacje grać można na wielu międzynarodowych festiwali szachowych w różnych atrakcyjnych miejscowościach: Memoriał Najdorfa we Warszawie, Festiwal Rubinsteina w Polanicy, Konik Morski Rewala, Memoriał Kochana w Koszalinie, Turniej Szachowy Polonii we Wrocławiu.

Poznański Festiwal zachęcał bardzo wysoką pierwszą nagrodą (4400zł). To startu w turnieju głównym zgłosiło się tylko kilkanaście osób. Sam grałem w poznańskim Festiwalu kilka lat temu. Wówczas w grupie A zagrało blisko 30 zawodników, w B prawie 100. W tym roku w sumie w grupach A, B i C nie było nawet 50 zawodników.

Nie wierzę jednak, że w tak dużym ośrodku, jakim jest Poznań, ma entuzjastów do gry w szachy!

Szkoda poznańskiego turnieju, tak mało jest w naszym regionie zawodów do FIDE. Czy zawiódł termin?, marketing zawodów? czy może coś jeszcze?. Na te pytanie organizatorzy muszą odpowiedzieć sobie we własnym gronie. Poznań jednak nie mówi pas:

„Jednocześnie informujemy, że Organizatorzy nie rezygnują z przeprowadzenia XXI MFS w Poznaniu w 2012 r. i planują zorganizować Festiwal w IV kw. b.r. Szczegóły podane zostaną na stronie WZSzach” (wzszach.poznan.pl)

Maciej Sroczyński
Sierpień 12, 2012, 10:00

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy