PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

Wielkopolska Kadra Juniorów i Młodzików


Zakończyły się finały Mistrzostw Polski do lat 10 w Poroninie oraz do lat 16-18 w Solinie. Niestety w odwrocie byli na tym turnieju szachiści z Wielkopolski. Miejsca w drugiej dziesiątce nie są szczytem ambicji zawodników. Czasy kiedy to Jacek Tomczak czy Marcin Sieciechowicz zdobywali medale dla naszego województwa bezpowrotnie minęły. Widać po wynikach, że Wielkopolska stała się typowym średniakiem. Mamy wielu zdolnych juniorów i juniorek, ale tak na prawdę nie mają oni zbytnio konkurencji w swoich grupach wiekowych naszego województwa. Dlatego, kiedy później dochodzi do konfrontacji z silnymi mazowieckimi czy dolnośląskimi ośrodkami szachowymi, wyniki nie są już tak satysfakcjonujące.

Oczywiście tajemnicą nie jest, że aby odnosić sukces należy dużo trenować, ale i też trening musi być nastawiony na wzmocnienie słabych stron juniorów. Trzeba działać na kilku płaszczyznach: trening codzienny w domu, trening w klubie szachowy (wykłady + gra praktyczna) oraz konsultacje (wykłady) z wybitnymi trenerami czy zawodnikami. Brak działań na tych trzech płaszczyznach często powoduje, że na etapie Mistrzostw Polski, brakuje zawodnikowi wiedzy, która decyduje o losie partii.

 • Kadra Wielkopolski 2012
 • Informacje dotyczące Kadry Wojewódzkiej Juniorów i Młodzików

  Dobrym symptomem jest informacja, którą otrzymałem od zarządu WZSzachu. Wielkopolski Związek Szachowy w Poznaniu informuje, że tak jak w latach ubiegłych część środków zostanie przeznaczona na konsultacje szkoleniowe, konsultacje startowe, zgrupowania, obóz szkoleniowy oraz Akademię Szachową. Akademia Szachowa WZSzach Poznań jest nowością w działaniach szkoleniowych w 2012 roku. Mogą w niej brać udział nie tylko zawodnicy powołani do Wojewódzkiej Kadry ale również zawodnicy z poza WKJ i WKM.

  Zawodnicy kadry A, proszeni są również do 6 kwietnia o przesłanie informacji dotyczących:

 • w jakich turniejach chcieliby uczestniczyć w br. (nazwa, miejsce i data turnieju)
 • kiedy najkorzystniej jest zorganizować obóz szkoleniowy (proponowane miesiące lipiec-sierpień w tym ilość dni oraz miejsce)
 • z jakim trenerami najchętniej by współpracowali
 • prosimy również o podanie swoich propozycji w zakresie organizacji szkolenia WKJ i WKM na 2012 rok.

  Oczywiście sama Akademia Szachowa wszelkich problemów nie rozwiąże. Nie zaczną tak nagle na konto Wielkopolan wpadać medale Mistrzostw Polski. Dużo zależy też od podejścia samych zawodników. Niestety w ostatnim czasie zauważyłem (chociażby na MP 16-18), że trening szachowy wśród juniorów odchodzi na drugi plan, a liczą się inne „wypełniacze czasu”. Nie mniej jednak godna pochwały jest inicjatywa WZSzachu, która daje szansę rozwoju ambitnym i utalentowanym młodym szachistom.

 • Maciej Sroczyński
  Marzec 30, 2012, 13:49

  Dodaj komentarz

  Nasi partnerzy