PREMIERA 2019! "Trzeci krok do szachowego mistrzostwa"

Trzecia część z serii książek. W książce znajduje się kilkanaście najpopularniejszych motywów taktycznych (np.: widełki, podwójne uderzenie, atak z odsłony) oraz maty w trzech ruchach. Poziom książki 1300-2100. Będziesz grał lepiej w szachy!

Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia

Prowadzimy zajęcia szachowe w przedszkolach, szkołach na terenie Kalisza oraz okolic. W Akademii SzachMistrza trenujemy też grupy poziomowane od początkujących po zaawansowanych. Dobra zabawa, nauka, doświadczona kadra trenerska. Uczymy dzieci i młodzież logicznego myślenia! Nowa siedziba SP nr 10 Kalisz.

Witaj w Szkole Szachowej SzachMistrz

Jesteśmy szkołą logicznego myślenia. Uczymy gry w szachy dzieci i młodzież. W ramach Akademii SzachMistrza prowadzimy naukę gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych. Rozbudzamy pasję w dzieciach, przedstawiając szachy w sposób bajkowy i łatwy do zrozumienia. "Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" Paul Morphy

Sprawdź się na turnieju szachowym

Wzbudzamy również emocje sportowe organizując ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe. Start w zawodach to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Najprzyjemniejsza dla zawodników jest ceremonia zakończenia, kiedy najlepsi zawodnicy mogą otrzymać szachowe laury: puchary, medale, nagrody oraz podwyższyć swoje kategorie szachowe.

Klub szachowy KTS Kalisz

Jeżeli lubisz grać w szachy zapraszamy do zapisania się do klubu szachowego KTS Kalisz. Nasi uczniowie to medaliści Mistrzostw Wielkopolski, Polski oraz Europy. Kaliskie Towarzystwo Szachowe działa jako stowarzyszenie. W naszych działaniach wspiera nas miasto Kalisz. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy szachowi. Zapraszamy do KTS Kalisz!

Wygrywamy ważny mecz z drużyną SC Kreuzberg z Berlina

dav

W tegorocznej II Bundeslidze Nord nie ma słabych drużyn. Przekonaliśmy się o tym w ten weekend. Nasz niemiecki team Gluck auf Rudersdorf podejmował ostatnią w tabeli drużynę SC Kreuzberg Berlin. Zadziwiający jest fakt, że pomimo obecności w drużynie z Berlina arcymistrza, mistrzów międzynarodowych i mistrzów FIDE, drużyna ta przegrała w tym sezonie wszystkie mecze.
Niedzielne spotkanie to był prawdziwy thriller …

tabela

Kreuzberg

Mecz rozpoczął się od dwóch szybkich remisów Rafała Szyszyło i Kamila Szadkowskiego. Dawid Janszak musiał uznać wyższość arcymistrza Kalinitschewa. Na pierwszej szachownicy wygrywa Wojtek Moranda (w tym sezonie 4/4 i to wszystkie czarnym kolorem brawo!).

Zostały cztery emocjonujące pojedynki.Grałem z mistrzem międzynarodowym Matthiasem Thessingiem. Zawodnikiem z ciekawą historią szachową. Rozgrywał pojedynki w Bundeslidze. Remis z Nisipeanu czy wygrana z Sadlerem to wyniki godne uwagi.

Sam osobiście miałem ogromny dylemat. Pozycje do 13 ruchu miałem przygotowaną w domu, nie sądziłem jednak, że akurat ten wariant trafi mi się w partii. Czarne wzięły pionka kosztem gorszego rozwoju figur. Wydaje się, że po 13…S:c3 14.b:c3 z dalszym Ge7 i 0-0 czarne stoją wyśmienicie.

Thessing

Wszystko się zgadza, ale jeżeli po 13…S:c3 białe zagrają lepszy ruch to moja pozycja się posypie. Jaki to ruch?

thesing_matthias_buli2014

thessing2

niezwykle zaskakujące posunięcie 14.Hh5! i po 14…Se4 15.S:e6 Hd7 16.Sc7+ H:c7 17.H:d5 pozycja jest na granicy przegranej

Mój przeciwnik już nad poprzednim ruchem zastanawiał się kilkanaście minut. Nie chciałem jednak ryzykować i sprawdzać czy zna ten wariant. Zagrałem 13…Ge7 i oddałem pionka, żeby dokończyć rozwój. Po partii spytałem go co by zagrał w tej pozycji i jednak … nie znał ruchu Hh5 :)

Moja partia zakończyła się ostatecznie remisem w wieżówce.

Thessing3

Końcówka jest remisowa, ale muszę się dokładnie bronić. Jednym z planów białym mogło być dociągnięcie piona do linii a6 i króla na skrzydło hetmańskie. Z mojej strony powinienem szachować z linii pierwszej lub jak nadarzy się okazja wziąć pionki „g” oraz „f”. Przeciwnik ułatwił zadanie.

44.g4?! h:g4 45.f:g4 Wf1+ 46.Kg3 Wg1+ 47.Kf3 Wh1. Grożę cały czas szachami  „jedynki” i żeby kontynuować dalszą grę białe muszą oddać pionka „h”. Zgodziliśmy się na remis.

 

dav

FM Piotr Dudziński 0-1 IM Attilla Gajo Figura

Piotr Dudziński nie ustał bardzo ciekawej końcówki z różnobarwnymi gońcami i zrobiło się w meczu 2,5-3,5. Dwie ostatnie szachownice wyglądały dla nas przyjemniej. Na szczęście Marcin Steczek wygrał z Robertem Glantzem wyrównując stan meczu na 3,5-3,5.

dav

FM Marcin Steczek 1-0 FM Robert Glantz

dav

FM Oskar Włodarczyk 1-0 Aron Moritz

Ostatnią partią był pojedynek Oskara Włodarczyka z Aronem Moritzem. Zawodnicy spotkali się w już poprzednich sezonach. Górą był wówczas Oskar.

Partia miała bardzo zmienny charakter. Najpierw Oskar oddał piona w debiucie za inicjatywę. W grze środkowej odzyskał dwa piony. Partia przeszła do końcówki ciężkofigurowej, a następnie do końcówki hetman vs dwie wieże. Oskar dwa razy proponował remis i przeciwnik miał kilka szans na uzyskanie wiecznego szacha. Mimo to Oskar wygrał i zakończył to w efektowny sposób.

OskarWlodarczyk

1.Wg8 (z groźbą mata Wh8) He5 2.Wh8! H:h8 3.Wh3+ Kg4 4.W:h8 e3 5.Kg1 1-0

dav

Team spirit Dawid Janaszak

Zostały trzy mecze do końca sezonu. Przed nami trudne pojedynki z trzema drużynami z Berlina SK Zehlendorf, SK Konig Tegel, Schachfreunde II Berlin.

Maciej Sroczyński
Luty 5, 2018, 10:22

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy