8 rad dla trenerów i rodziców od Susan Polgar

Susan Polgar – Zsuzsa Polgár (po zmianie obywatelstwa Susan Polgar) (ur. 19 kwietnia 1969 w Budapeszcie) – amerykańska szachistka pochodzenia węgierskiego, mistrzyni świata w szachach w latach 1996–1999. W lipcu 2005 r. Zsuzsa Polgár ustanowiła w Palm Beach na Florydzie rekord świata w grze symultanicznej. W ciągu 16 godzin i 30 minut rozegrała 326 partii (zwyciężając w 309, remisując 14, a tylko 3 przegrywając), pokonując w tym czasie dystans ponad 15 kilometrów. Osiągnięcie to zostało wpisane do księgi rekordów Guinnessa. Rekord ten został pobity 21 lutego 2009 r. przez bułgarskiego arcymistrza Kiryła Georgijewa, który w ciągu 14 godzin rozegrał jednocześnie 360 partii, 284 wygrywając, 70 remisując, a 6 przegrywając. źródło – wikipedia.pl

RADY SUSAN POLGAR

1. Panuj nad sobą

Zdaję sobie sprawę, że rodzice i trenerzy są rozczarowani, gdy ich dzieci nie wygrywają. Ale wtedy potrzebują one cię najbardziej. Krzyki, wrzaski i bicie nie pomoże i może zemścić się. Dzieci czują się być zmuszane i mogą nie być w stanie grać z pełną siłą. Na dodatek, mogą zacząć nienawidzieć szachy lub turnieje.

2. Bądź silny, popieraj i zachęcaj

Gdy twoje dzieci wygrywają, jest wspaniale. Pogratuluj im. Ale, gdy przegrają, poprzyj je jeszcze bardziej i zachęć. Wtedy potrzebują cię najbardziej. Wtedy ich psychika jest najsłabsza i potrzebują upewnienia się, że ciągle je kochasz i pomagasz im.

3. Motywuj i uczyń szachy zabawą

Małe dzieci zwykle mają problemy ze skupieniem się i koncentracją przez dłuższy okres czasu. A więc powinieneś rozpatrywać jednorazowo jedną partię i unikać dyskusji o przyszłych partiach czy przeciwnikach Ucz je skupiania się i koncentracji nad każdym posunięciem i każdą partią, a gdy partia jest zakończona, skupienia się i koncentracji nad następną partią.

4. Ranking nie ma znaczenie

Zbyt wielu rodziców i trenerów zajętych jest rankingiem. To jest tylko liczba. Rankingi są nieważne w tak młodym wieku i w zależności od tego, gdzie dzieci mieszkają, są przekłamane. Dodatkowo, wiele dzieci gra w szachy na internecie i mogą poczynić postępy między turniejami, a więc ich ranking może tego nie odzwierciedlać. Ucz dzieci grać przeciwko pozycji, a nie przeciwnikowi. Nie pozwól dzieciom przeceniać lub nie doceniać przeciwników.

5. Przestrzegaj zasad szachów

Ucz dzieci przestrzegać podstawowych zasad szachów:
I. Kontroluj centrum! – Centrum składa się z pól e4, d4, e5 i d5. Gdy rozpoczynasz partię, umieść swoje piony w centrum, żeby je zająć i kontrolować, na ile to jest możliwe.
II. Rozwiń figury jak najszybciej! – Wyprowadź skoczki i gońce. To powinno być zrobione, zanim próbujesz matować swego przeciwnika.
III. Roszuj jak najszybciej! – Roszada jest najlepszą szansą na zabezpieczenie swego króla. Pamiętaj, nie możesz wygrać, jeśli twój król nie jest bezpieczny i pierwszy zostaniesz zamatowany. Tak więc, nie zapomnij zroszować! Następnie, po roszadzie, połącz wieże poprzez rozwój hetmana.
IV. Broń swoich figur! – Nie zostawiaj swoich figur nie bronionych. Każda bierka, którą posiadasz, jest wartościowa, więc nie strać jej.
V. Baw się dobrze! Wygraj z gracją i przegraj z szacunkiem! – Pierwsze i najważniejsze – szachy powinny być zabawne. Czasami wygrywasz, czasami przegrywasz, to wszystko jest częścią gry. Gdy wygrywasz, nie mów źle o swoim przeciwniku. Gdy przegrasz, nie bądź smutnym przegranym. Uściśnij rękę i pogratuluj przeciwnikowi. To przysporzy ci przyjaciół.

6. Nie rozpaczaj nad przeszłością

Każde dziecko będzie miało złe partie tu i tam. Możesz szybko zobaczyć partię, żeby uczyć się na błędach. Ale nie zajmuj się zbyt długo przegraną. Gracze potrzebują skoncentrować się na następnej partii. Pomóż swoim dzieciom zrelaksować się i skoncentrować na następnych rundach. Gniew nic tu nie pomoże. W przeciwnym wypadku porażka może mieć wpływ na kilka następnych partii.

7. Nie graj zbyt szybko

Ucz dzieci prawidłowego wykorzystania czasu we wszystkich fazach gry. Zbyt wiele dzieci gra z szybkością swoich przeciwników. Nie rób tego! Graj w swoim tempie. Nawet jeśli one mają wygraną pozycję, powinni wykorzystać swój czas i być ostrożne względem pułapek i kontrataków. Jak mówi przysłowie – dopóty nie końca ma, dopóki jest koniec. Każde posunięcie w każdej pozycji jest ważne.

8. Zachowaj energię

Rozumiem, że jest to trudne do wykonania. Ale spróbuj pomóc dzieciom zachować energię. Wiele dzieci chce biegać i aktywnie się bawić. To jest w porządku, ale nie 15-30 minut przed rundą. Powinny spacerować, być na świeżym powietrzu, skoncentrować się i nastawić się psychicznie na następną walkę.

Tłumaczenie pochodzi ze strony http://szachy.blogspot.com/