Z wizytą na Litwie u Adama Mickiewicza oraz na Łotwie u Michaiła Tala

michaił_tal

Majówka za nami. Stolica Litwy – Wilno i stolica Łotwy – Ryga to bardzo dobre opcje dla weekendowych wypadów. Litwa oraz Łowa należą do Unii Europejskiej i co ważne oba kraje przyjęły euro, co w pewnym stopniu upraszcza wiele logistycznych operacji.

Na miejscu wiele zaskoczeń. Efekt wprowadzenia waluty euro zrobił swoje, wszystko na Litwie i Łotwie jest znacznie droższe niż w Polsce. Taką podstawową barierą dla produktów jest 1 euro (około 4,3zł), raczej nic sensownego nie ma poniżej tej ceny (np.: pieczywo, lody, słodycze, lokalne piwo). Na Litwie bez problemu można dogadać się po Polsku, z kolei na Łotwie słyszeliśmy w większości język rosyjski. Zaskoczenie in plus, kierowcy jeżdżą bardzo przepisowo, a jakość głównych dróg i autostrad jest bardzo dobra (na dodatek bezpłatna!). Obok nowoczesnych budynków, mogą stać rozlatujące się chałupki z drewna, w niektórych miejscach czas się mocno zatrzymał. Ludzie bardzo mili, było bezpiecznie, dziesiątki wycieczek turystów z Polski, którzy chcieli wykorzystać wolne majowe dni.

Nie zabrakło oczywiście wątków szachowych …

troki

Wszyscy podróżujący do Wilna zaczynają swoją litewską przygodę od zamku w Trokach.

troki1

coś dla fanów serii filmów „Piła” … Let’s play a game

szachy_litwa

Litewskie szachy znalezione w Trokach (XVI-XVII wiek)

szachy_litwa_stare

szachy_troki

Do wyrobów jubilerskich i ozdobnych używano również kości jako tworzywa (rogi, kły). Szeroko rozpowszechnione były również wyroby z pancerza żółwia.

szachy_troki1

szachy_bursztyn

Kraje bałtyckie słyną z przepięknych wyrobów jubilerskich. Niedaleko Ostrej Bramy w Wilnie udało mi się upatrzyć taki piękny szachowy okaz. Szachownica i bierki wyrzeźbione z bursztynu.

statek_bursztyn

W Wilnie co chwilę na można było natrafić na ślady naszego narodowego wieszcza Adama Mickiewicza.

adam_mickiewicz_wilno

 

adam_mickiewicz

 

We Wilnie znajdziemy też bardzo ciekawą ulicę Literatów (Literatu gatve), gdzie współcześnie artyści oddali hołd i pamięć poetom (m.in.: Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Konstanty Ildefons Gałczyński, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Józef Ignacy Kraszewski).

DSC06263DSC06241

DSC06252

Nie brakowało też bardzo nowatorskich przykładów sztuki.

bitwa_pod_grunwaldem

Śladów historii Polski można szukać również w Litewskim Muzeum Narodowym.

Warto odwiedzić muzeum z uwagi na gigantyczną makietę bitwy pod Grunwaldem 1410 r.

grafika_szachy_kot

Na co jeszcze zwróciłem uwagę? We Wilnie niepodzielnie panują koty. Widnieją wszędzie: na pamiątkach, we witrynach, jako stojaki na ubrania. Powyżej jeden z takich przykładów, kot przy szachownicy. Uchwycony przy wystawie jednego z wileńskich rysowników.

cat_cafe

Jakby komuś jeszcze było mało kotów. To w stolicy Litwy funkcjonuje kawiarnia o nazwie Cat Cafe, w której mieszka 15 różnokolorowych kotów.

————————-

muzeum_wojny muzeum_wojny1

Przenosiny do Rygi również zaowocowały kilkoma eksponatami szachowymi. W Muzeum Wojny w sekcji II Wojna Światowa przestawione zostały szachy należącą do poległych w wojnie.

muzeum_wojny_ryga muzeum_wojny_ryga1

michaił-tal1

Ósmych mistrzem świata w szachach był Michaił Tal, który urodził się w stolicy Łotwy. Z uwagi na niesamowity zmysł taktyczny, błyskotliwość kombinacji i niezwykły dar do ostrej gry Tal zwany był „Czarodziejem z Rygi”. Tytuł mistrza świata wywalczył mając jedynie 23 lata. Zmarł w Moskwie mająć 56 lat.

Mikhailtalgrave

W Rydze można znaleźć również grób Michaiła Tala. Zdjęcie pochodzi z www.wikipedia.pl

lsf_article_big_20170501104113664954

W czasie naszego pobytu trwały akurat Mistrzostwa Łotwy w szachach. Startują bardzo dobrze znani z turniejów szachowych w Polsce IM Toms Kantans (mąż Anny Katnane), GM Arturs Neiksans, GM Ilmars Starotsis. Po 7 runach sytuacja jest jednak bardzo ciekawa po prowadzą zawodnicy z 10 i 17 numerem startowym. Zdjęcia pochodzą ze strony Łotewskiej Federacji Szachowej.

lsf_article_big_20170501122537753331

Warto również przypomnieć, że nie tak dawno, bo w połowie kwietnia w Rydze odbyły się Mistrzostwa Europy kobiet w szachach. Podsumowanie ME Ryga 2017 ze strony PZSzach.

chess_ryga_socko

Najwyżej z Polek – Monika Soćko VI miejsce fot. https://www.sahafederacija.lv

chess_ryga1

Anna Kantane i Toms Kantans  fot. https://www.sahafederacija.lv

chess_ryga

fot. https://www.sahafederacija.lv

Riga-Tallinn
fot. http://retn.net

Powrót samochodem z przerwami krótszymi dłuższymi trwał 13 godzin. Jeszcze bardziej wytrwali przemierzają trasę czterech stolic: Wilno (Litwa) – Ryga (Łotwa) – Tallin (Estonia) – Helsinki (Finlandia).