Informacje dla grających w II Festiwalu Szkoły Szachowej SzachMistrz

Mistrzostwa Kalisza Przedszkolaków w ramach II Festiwalu Szkoły szachowej SzachMistrz coraz bliżej. Dzieci w przedszkolach z niecierpliwością pytają ile dni pozostało jeszcze do zawodów. Rozpoczęliśmy wsteczne odliczanie.

Zainteresowanie szachowymi Mistrzostwami Kalisza Przedszkolaków przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Na tą chwilę mamy zapisanych 120 dzieci w wieku 5,6 i 7 lat. W sumie w Festiwalu zgłoszonych zostało blisko 170 zawodników. Przypominamy również, że  w Festiwalu nie zagra grupa OPEN.  To poważne wyzwanie organizacyjne dla nas, dlatego liczymy na współpracę ze strony rodziców.  Proszę zapoznać się z informacjami w dalszej części newsa… 

Gdzie gramy?
Hala Sportowa Olimpia ul. Rzemieślnicza 6 w Kaliszu

1. Pierwsza kwestia – parking. Przy tak dużej ilości zgłoszonych zawodników będzie duży problem, żeby zaparkować auto przy samej sali gry. Mamy zapewnienie od zarządzających Halą Olimpią (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2), że zostanie nam udostępniony parking na terenie szkoły (wjazd bramą od ulicy Handlowej). Zmieści się na nim około 20-30 samochodów. Od ulicy Legionów na parking nie będzie można wjechać.

Przyjadą dzieci, rodzice oraz w wielu przypadkach całe rodziny, aby dopingować swoich faworytów. Dla wszystkich, miejsc parkingowych przy szkole, z pewnością nie starczy Można szukać miejsc parkingowych przy ulicy: Lipowej, Przemysłowej, Handlowej, Nowy Świat. Prosimy tak rozplanować sobie czas dojazdu, aby być na sali gry do godziny 9:30. Wszyscy Ci, którzy mają blisko do Hali Olimpii najlepiej zrobią jak na miejsce gry dotrą pieszo. Mogą tym samym uniknąć szukania miejsc parkingowych. Proszę również nie korzystać z parkingu sklepu Netto, ponieważ pobyt auta dłuższy niż godzinę grozi odholowaniem.

 

2. Opłata startowa. Za każdego uczestnika grającego w Mistrzostwach Kalisza w szachach pobierana jest opłata startowa w wysokości 15zł. Opłata w całości przeznaczona jest na fundusz nagród oraz koszty organizacyjne turnieju. Bardzo prosimy mieć odliczoną kwotę 15zł przy uiszczaniu wpisowego.

 

3. Potwierdzenie udziału. Dokonali Państwo wstępnego zgłoszenia do zawodów drogą internetową i telefoniczną. Różne przypadki sprawiają, że nawet zgłoszeni zawodnicy nie docierają na turniej. Dlatego w dniu 21 kwietnia do godziny 9:30, należy wejść na teren hali sportowej Olimpia i odszukać stolik organizacyjnym przy którym będzie można opłacić startowe w wysokości 15zł, co będzie ostatecznym potwierdzeniem wzięcia udziału w zawodach.

 

4. Ważne infomacje

    • Potwierdzenie należy dokonać do godziny 9:30
    • Następnie zajmują Państwo miejsce na trybunach i czekają na oficjalne rozpoczęcie mistrzostw
    • Spóźnialscy rozpoczną turniej od 2 rundy (pierwsza runda przegrana walkowerem), co zmniejsza szanse na końcowy sukces i upragnione przez dzieci puchary,
    • około godziny 10.00-10.15 nastąpi rozpoczęcie zawodów,
    • będziemy ogłaszać start kolejnej rundy, dlatego należy być w pobliżu sali gry,
    •  każde z dzieci rozegra 7 partii (do lat 12 – 8 partii), bez względu na wynik poprzednich gier (nikt nie odpada),
    • gramy runda za rundą, co oznacza że trzeba być w pobliżu sali gry kiedy będziemy startować z kolejną partią, (w przypadku spóźnienia włączany jest zegar zawodnikowi i w najgorszym wypadku może przegrać poprzez upłynięcie czasu),
    • zawodnicy grają przy użyciu zegarów szachowych i mają 15 minut na rozegranie każdej partii szachowej, (maksymalny czas gry obu zawodników na rundę to 30 minut),
    • opiekę nad dziećmi podczas turnieju sprawują rodzice lub opiekunowie,
    • rodzice mogą obserwować pojedynki zawodników z trybun lub z wydzielonej strefy do oglądania,
    •  rodzice nie mogą podpowiadać ruchów, ani sygnalizować żeby dziecko przełączyło zegar; każda ingerencja rodzica w partie jest zabroniona,
    • rodzice powinni przypilnować, aby dzieci skorzystały z toalety przed rozpoczęciem rundy,
    • prosimy również rodziców, aby wyczulili swoje dzieci, że w przypadku jakiegokolwiek problemu dziecko podnosiło rękę do góry,
    • zabronione jest bieganie po sali, staramy się być jak najciszej, aby nie przeszkadzać grającym (obowiązkowo należy wyciszyć telefon),
    • turniej wygrywa ten zawodnik, który będzie miał najwięcej zwycięstw (remis to połowa zwycięstwa),
    • dzieci po zakończeniu partii powinni zgłosić wynik partii sędziemu rundowemu (można podnieść rękę, wówczas sędzia rundowy podejdzie)
    • partię turniejową można wygrać, na trzy sposoby, wygrywa ten zawodnik, który:1/ ustawi na szachownicy sytuacje szacha-mata lub przeciwnik się podda,
      2/ który zareklamuje trzy nieprawidłowe posunięcia swojego przeciwnika, a sędzia je zaakceptuje,
      3/ opadnie czas przeciwnikowi,w partii turniejowej nie gramy na punkty zbijanych figur! za to nie wygra się partii,

5. Przybliżony harmonogram zawodów (Mistrzostwa mogą skończyć się wcześniej, ale mogą też się przedłużyć wszystko zależy od grających)

  • 10.15-10.45 – 1 runda
  • 10.50-11.20 – 2 runda
  • 11.25-11.55 – 3 runda
  • 12.00-12.30 – 4 runda
  • 12.35-13.05 – 5 runda
  • 13.10-13.40 – 6 runda
  • 13.45-14.15 – 7 runda (do lat 12 zawodnicy rozegrają jeszcze 8 rundę)
  • 14.30/15.15 zakończenie mistrzostw

6. W przypadku rezygnacji z udziału w mistrzostwach bardzo proszę o wcześniejszą informacje (maciej@szachmistrz.pl, tel.793-733-396) ułatwi nam to organizacje zawodów, ponieważ musimy przygotować odpowiednią ilość medali i dyplomów oraz stolików, krzeseł i sprzętu szachowego.

 

7. Na koniec dwa słowa do rodziców. Proszę nie wywierać na dzieciach, żadnej presji, że muszą wygrać itd. Nic nie muszą! Mają się dobrze bawić i wiele nauczyć z udziału w mistrzostwach. Szachy to nauka wygrywania i przegrywania. Jeżeli Państwa dziecko rozegra 7 pełnych partii i z uśmiechem na twarzy odbierze swój medal i dyplom, to uważam że walor edukacyjny zostanie w pełni osiągnięty. Będą chwile zwątpienia i łzy, muszą wówczas Państwo wesprzeć dziecko, dodać otuchy. Zawsze powtarzam nie ważne kto wygra, liczy się dobra zabawa.

Dla przedszkolaków to ważne wydarzenie. Każdy idzie z nastawieniem zwycięstwa, jednak zwycięzcami będą wszyscy Ci, którzy w turnieju będą brać  udział i nie zrezygnują gdzieś w połowie mistrzostw. Dzięki szachom nauczą się logicznie myśleć, planować, rozbudzić swoją pamięć, wyobraźnie i kreatywność. Pierwsze miejsce w tych mistrzostwach nie oznacza, że dziecko będzie arcymistrzem szachowym, a ostatnie miejsce wcale nie mówi, że dziecko nic nie potrafi.

 Bardzo pozytywne jest również praca rodziców z dziećmi. Miesiąc temu rozdałem zaproszenia na turniej i zauważyłem, że spora grupa dzieci przepracowała ten okres bardzo solidnie, grając wiele partii ze swoimi rodzicami. Osiągnęli ogromne postępy w grze. Po zakończeniu mistrzostw warto taką pracę kontynuować. Wspólna pasja scala jeszcze bardziej i buduje trwalsze więzi. Szachiści mają swoje motto: „GENS UNA SUMUS”, co oznacza „Jesteśmy jedną rodziną”.

 

Życzę samych sukcesów i do zobaczenia na turnieju 21 kwietnia.

Z szachowym pozdrowieniem

Maciej Sroczyński