Filip Ochędzan 12 miejsce na Mistrzostwach Europy!

W dniach 1-11 sierpnia w Bratysławie rozegrano Mistrzostwa Europy Juniorów w szachach. W zawodach udział wzięło ponad 1300 zawodników z 48 federacji. Polska reprezentacja liczyła 76 szachistów i była czwartą najliczniejszą reprezentacją na mistrzostwach. Szachistów z Rosji było 128, Czechów i Słowaków po 101 zawodników. W gronie reprezentantów Polski było czterech szachistów KTS Kalisz: Filip Ochędzan (C9), Ewa Barwińska (D14), Tymon Ochędzan (C14) oraz Oskar Dixa (C16).

Najwyższe miejsce wśród Kaliszan zajął Filip Ochędzan – 12 miejsce w grupie do lat 8. Rozstawiony z numerem 24 – Filip pokonał w przedostatniej rundzie numer jeden listy startowej Besou Hussaina (Niemcy). W ostatniej 9 rundzie była szansa na pozostanie w pierwszej dziesiątce mistrzostw, jednak mocniejszy okazał się Ahmad Khagan (Azerbejdżan).

Na Mistrzostwach Europy debiutowali: Ewa Barwińska oraz Oskar Dixa. Oboje potwierdzili swoje rankingi oraz numery startowe: Ewa zajęła 44 miejsce, Oskar 90 miejsce. Tymon Ochędzan z jeden z najliczniejszych grup do lat 14 zajął 70 miejsce.

Zawody były bezcenną lekcją dla naszych szachistów, a zebrane doświadczenie z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Szachiści KTS Kalisz rozegrali bezpośrednie pojedynki z wieloma mistrzami krajów oraz medalistami mistrzostw Europy z innych federacji: Włoch, Rosji, Litwy, Polski, Czech, Hiszpanii, Niemiec, Grecji, Azerbejdżanu, Norwegii, Szwecji, Francji, Czech, Słowacji, Cypru, Islandii, Armenii, Białorusi, Węgier.

Udział szachistów w Mistrzostwach Europy Juniorów 2019 dofinansowany został ze środków budżetowych miasta Kalisza na 2019 rok.