Historia DGCS OPEN 2008-2015 – Mistrzostw Polski Przedsiębiorców w szachach
30 września rozegrana zostanie ósma edycja DGCS Open Mistrzostw Polski Przedsiębiorców w szachach 2016. We wszystkich dotychczasowych turniejach zagrało kilkuset zawodników. Na zdjęciu drugi mistrz świata w szachach Emanuel Lasker, autor projektu Konrad Moszyński w ramach kampanii DGCS „Oni nas inspirują”. Warto przybliżyć sobie historie szachowych potyczek w tym znanym i prestiżowym turnieju …
Wszystkie edycje 2008-2014 turnieju przedsiębiorców rozgrywane były w Ostrowie Wielkopolskim. Miasto jest bardzo przychylne szachistom. Przyczynili się do tego Prezydenci Ostrowa Wielkopolskiego: Radosław Torzyński i Jarosław Urbaniak. Za każdym razem mogliśmy odczuć, że na turnieju w Ostrowie Wielkopolskim zależy nie tylko sponsorom i organizatorem, ale lokalnym samorządowcom i mediom. Warto wspomnieć również o pośle Andrzeju Derze, Prezesie Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego, który również włączył się w nagłaśnianie i promowanie mistrzostw przedsiębiorców w Ostrowie wielkopolskim.
Edycja 2015 rozegrana została we Warszawie, w odmienionej formule. Zapraszamy do zapoznania się z historią turniejów DGCS OPEN …
———————————————————————————–
Pierwszy turniej dGCS Open rozegraliśmy w 2008 roku w sali sesyjnej Urzędu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Od samego początku naszym założeniem było jak najbardziej uatrakcyjnić szachowe zmagania. Dlatego w zawodach oprócz zadeklarowanych przedsiębiorców mogli wziąć udział również pełnoletni zawodnicy. Atrakcyjne nagrody finansowe powodowały, że na starcie stawało zawsze liczne grono zawodowych szachistów. W pierwszej edycji do miasta nad Ołobokiem zjechało 111 zawodników.
W ten dzień rozstrzygnęła się również klasyfikacja przedsiębiorców. Mistrzem okazał się Jacek Bielczyk z Katowic, były trener reprezentacji Polski w szachach. Sklasyfikowano 29 przedsiębiorców.
Najlepsi przedsiębiorcy dGCS Open 2008
dGCS Open 2008 – klasyfikacja przedsiębiorców
1. Bielczyk Jacek, KATOWICE
2. Cylwik Zbigniew, BIAŁYSTOK
3. Szadkowski Krzysztof, KONIN
4. Minko Janusz, WARSZAWA
5. Ograbek Grzegorz, WARSZAWA
6. Pazurkiewicz Janusz, GDAŃSK
7. Bobrowski Piotr, RYBNIK
8. Zakrocki Sebastian, NOWE SKALMIERZYCE
9. Kossobudzki Robert, WROCŁAW
10. Czyż Andrzej, WSCHOWA
Najlepszych 16 zawodników przechodziło do finału i rozgrywało najpierw turniej w grupach, następnie turniej systemem pucharowym. Miejsca z eliminacji miało duże znaczenie, ponieważ na jej podstawie zawodnicy byli dobierani do odpowiednich grup. Raz jedyny do Ostrowa Wielkopolskiego zawitał obecnie najlepszy polski szachista – Radosław Wojtaszek. Nie udało mu się jednak tego turnieju wygrać. W edycji 2008 jak zagrał wielokrotny Mistrz Polski – Mateusz Bartel. Jednak i on nie osiągnął w Ostrowie Wielkopolskim nawet podium. Świadczy to, że turniej Przedsiębiorców ma arcymistrzowski poziom. W 2008 roku zwycięzcą został niespodziewanie mistrz międzynarodowy Michał Olszewski z Warszawy. Krążą plotki, że Michał przed turniejem założył się, że jeżeli wygra turniej to okazały puchar odda swojej koleżance szachistce … musiał wrócić z turnieju z główną nagrodą, ale bez okazałego pucharu.
Michał Olszewski zwycięzca dGCS Open 2008
Jacek Bielczyk zwycięzca klasyfikacji przedsiębiorców dGCS Open 2008
Najlepsi w klasyfikacji generalnej GM Tomasz Markowski, IM Michał Olszewski oraz IM Wojciech Moranda
- Wyniki eliminacji dGCS Open 2008
- Klasyfikacja końcowa:
1 miejsce – IM Olszewski Michał (POL)
2 miejsce – IM Moranda Wojciech (POL)
3 miejsce – GM Markowski Tomasz POL)
4 miejsce – GM Dziuba Marcin (POL)
5 miejsce – GM Gajewski Grzegorz (POL)
6 miejsce – GM Cyborowski Łukasz (POL)
7 miejsce – GM Gritsak Orest (UKR)
8 miejsce – MF Tomczak Rafał (POL)
9 miejsce – GM Wojtaszek Radosław (POL)
10 miejsce – GM Grabarczyk Mirosław (POL)
11 miejsce – IM Urban Klaudiusz (POL)
12 miejsce – GM Schmidt Włodzimierz (POL)
13 miejsce – GM Bartel Mateusz (POL)
14 miejsce – IM Szeląg Marcin (POL)
15 miejsce – IM Staniszewski Piotr (POL)
16 miejsce – m Sopur Lech (POL)
Drugiego dnia rozegrano równolegle turniej szachowy juniorów dGCS Open Junior, startowało ponad 100 zawodników z całej Polski.
Arcymistrzowie: Mateusz Bartel i Radosław Wojtaszek
———————————————————————————–
22 maja 2009 roku w Sejmie rozegrano mecz Politycy vs Przedsiębiorcy. Do Warszawy przyjechali najlepsi przedsiębiorcy z pierwszej edycji turnieju dGCS Open 2008.
Drużyna polityków grała w składzie: Tadeusz Cymański (PiS), Dariusz Lipiński (PO), Andrzej Dera (PiS), Tadeusz Iwiński (Lewica), Małgorzata Adamczak (PO), Grzegorz Schreiber, Marek Suski, Tomasz Latos (PiS), pomagali również Jan Kusina (Prezes PZSzach), Zbigniew Tyszkiewicz (Prezes MZSzach). Największe zainteresowanie wzbudziła osoba Tadeusza Cymańskiego, któremu udało się pokonać w 2003 roku w symultanie samego mistrza świata Anatolija Karpova. Politycy podkreślali, że kilka miesięcy wcześniej założyli parlamentarne koło szachowe, które będzie promowało inicjatywy związane z szachami.
Mecz sędziowany był przez jednego z najznakomitszych sędziów szachowych – Andrzeja Filipowicza. Powitano też w sposób szczególny mistrzów Polski w szachach klasycznych Monikę i Bartosza Soćko. Zawody cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony mediów, udzielano wielu wywiadów do prasy, radio i telewizji.
Drużyna przedsiębiorców składała się w głównej mierze najwyżej sklasyfikowanych zawodników rozegranego w 2008 roku turnieju dGCS Open – Międzynarodowego Pucharu Polski Przedsiębiorców. Grali: Jacek Bielczyk z Katowic (zwycięzca kat. przedsiębiorców dGCS Open), Zbigniew Cylwik (Białystok), Piotr Bobrowski (Rybnik), Janusz Pazurkiewicz (Gdańsk), Janusz Minko (Warszawa), Tomasz Sielicki (Warszawa). Było też sporo przedsiębiorców z Wielkopolski: Krzysztof Szadkowski (Konin), Grzegorz Ograbek (Wschowa), Sebastian Zakrocki (Nowe Skalmierzyce), oraz Maciej Sroczyński (Kalisz).
Pierwsza partia grana była tempem 15 minut na zawodnika. Po niesamowitej walce z obu stron, lepsza okazała się reprezentacja przedsiębiorców wygrywając 6,5 do 3,5. Druga partia grana tempem błyskawicznym (5 minut na zawodnika) przyniosła dokładnie taki sam rezultat. W pierwszy meczu POLITYKÓW z PRZEDSIĘBIORCAMI,
lepszymi okazali się przedsiębiorcy wygrywając 13 do 7.
———————————————————————————–
Druga edycja dGCS Open 2009 zgromadziła 103 zawodników, ale w tym grało 34 przedsiębiorców. Można też określić, że w 2009 roku mieliśmy najmocniejszy turniej w historii zawodów. Zagrało aż 20 arcymistrzów. Średni ranking pierwszych 10 zawodników z listy startowej wynosił 2585 ELO. Zagrali zawodnicy z trzech federacji: Białorusi, Ukrainy i Polski.
Turniej rozegraliśmy w sali Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Ostrowie Wielkopolskim. Zawody miały podobną formułę do edycji 2008. Turniej był dwudniowy, do finału awansowało najlepszych 16 zawodników. Najlepszym przedsiębiorcą był tym razem arcymistrz Jurij Zezulkin – właściciel szachowego sklepu CAISSA.
Jurij Zezulkin z Kożuchowa – zwycięzca klasyfikacji przedsiębiorców dGCS Open 2009
Najlepsi przedsiębiorcy dGCS Open 2009
1. Zezulkin Jurij, KOZUCHÓW
2. Bielczyk Jacek, KATOWICE
3. Kraiński Aleksander, GRUDZIĄDZ
4. Wiśniewski Emil, GNIEZNO
5. Dors Ryszard, RUDA ŚLĄSKA
6. Flis Paweł, ŁÓDŹ
7. Kossobudzki Robert, WROCŁAW
8. Rymaszewski Dariusz, ŚWIERADÓW ZDRÓJ
9. Ograbek Grzegorz, WARSZAWA
10. Więcław, Michał, POZNAŃ
11. Stachowiak Sławomir, POZNAŃ
12. Hemmerling Jarosław, POZNAŃ
13. Bobrowski Piotr, RYBNIK
14. Czyż Andrzej, WSCHOWA
15. Meller Piotr, LUBOMIERZ
Drugiego dnia zawodów w finale zawodów spotkali się ze sobą najlepsi zawodnicy z eliminacji. Zagrało 14 arcymistrzów i 2 mistrzów międzynarodowych. Wygrał Robert Kempiński z Warszawy, pokonując w finale Vladimira Malaniuka z Ukrainy. Jurij Zezulkin wprawdzie wygrał klasyfikacje przedsiębiorców, ale nie dostał się do finału zawodów. Zrekompensował to sobie kolejnego dnia wygrywając Ogólnopolski Turniej o Puchar Prezesa dGCS S.A oraz dGCS Open Junior 2009. Dla zawodników, którzy dzień wcześniej nie awansowali do finału był to tzw. „turniej pocieszenia”.
od lewej: Andrzej Dera, Robert Kempiński, Maciej Sroczyński, Bartłomiej Macieja, Waldemar Kopydłowski, Andrei Maksimenko
Najlepsi zawodnicy turnieju dGCS Open 2009
dGCS Open 2009 – wyniki eliminacji
Klasyfikacja końcowa:
- 1 miejsce – GM Kempiński Robert (POL)
- 2 miejsce – GM Malaniuk Vladimir (UKR)
- 3 miejsce – GM Macieja Bartłomiej (POL)
- 4 miejsce – GM Gritsak Orest (UKR)
- 5 miejsce – GM Miśta Aleksander (POL)
- 6 miejsce – GM Jaracz Paweł (POL)
- 7 miejsce – GM Maksimenko Andrei (UKR)
- 8 miejsce – GM Olszewski Michał (POL)
- 9 miejsce – IM Orzech Dominik (POL)
- 10 miejsce – IM Urban Klaudiusz (POL)
- 11 miejsce – GM Heberla Bartłomiej (POL)
- 12 miejsce – GM Markowski Tomasz (POL)
- 13 miejsce – GM Bartel Mateusz (POL)
- 14 miejsce – GM Jakubowski Krzysztof (POL)
- 15 miejsce – GM Świercz Dariusz (POL)
- 16 miejsce – GM Dziuba Marcin (POL)
———————————————————————————–
W 2010 roku ponownie zagraliśmy w sali sesyjnej Urzędu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Wystartowało 91 zawodników z: Litwy, Ukrainy i Polski. Tego roku ostatni raz rozgrywaliśmy turniej dwudniowy w formule eliminacji i finału najlepszych 16 zawodników. Po raz pierwszy zdarzyło się, że do finału zawodów awansowali przedsiębiorcy (aż 2). Zwycięzca pierwszej edycji Jacek Bielczyk zajął tym razem drugie miejsce w klasyfikacji przedsiębiorców. Lepszą dodatkową punktacją wygrał Patryk Łagowski z Warszawy. Zmieniliśmy również punktacje, za zwycięską partie zawodnik otrzymywał trzy punkty za remis tylko jeden. Chcieliśmy tym samym zaostrzyć rywalizacje na czołowych szachownicach. Eliminacje wygrał Dariusz Świercz, nadzieja polskich szachów – późniejszy Mistrz Świata do lat 20. W finale najlepszym okazał się jednak doświadczony Vladimir Malaniuk, który pokonał arcymistrza Marcina Dziubę.
Vladimir Malaniuk – zwycięzca dGCS Open 2010
Najlepsi przedsiębiorcy dGCS Open 2010
dGCS Open 2010 – klasyfikacja przedsiębiorców
1. Łagowski Patryk, WARSZAWA
2. Bielczyk Jacek, KATOWICE
3. Fudalej Grzegorz, RUDA ŚLĄSKA
4. Fudalej Michał, RUDA ŚLĄSKA
5. Meller Piotr, LUBOMIERZ
6. Stachowiak Sławomir, POZNAŃ
7. Flis Paweł, ŁÓDŹ
8. Hemmerling Jarosław, POZNAŃ
9. Piotrowski Arkadiusz, NOWY DWÓR MAZOWIECKI
10. Zielewicz Piotr, MOSINA
11. Zakrocki, Sebastian, NOWE SKALMIERZYCE
12. Czyż Andrzej, WSCHOWA
13. Chojnacki Sławomir, KATOWICE
14. Sujkowski Paweł, NOWY DWÓR MAZOWIECKI
15. Ograbek Grzegorz, Warszawa
Najlepsi zawodnicy dGCS Open 2010
Klasyfikacja końcowa
1 miejsce – GM MALANIUK Vladimir
2 miejsce – GM DZIUBA Marcin
3 miejsce – GM MARKOWSKI Tomasz
4 miejsce – GM GAJEWSKI Grzegorz
5 miejsce – GM GRITSAK Orest
6 miejsce – GM CYBOROWSKI Łukasz
7 miejsce – GM ŚWIERCZ Dariusz
8 miejsce – KUDZMA Laimonas
9 miejsce – IM URBAN Klaudiusz
10 miejsce – IM SZELĄG Marcin
11 miejsce – IM BIELCZYK Jacek
12 miejsce – IM LUCH Michał
13 miejsce – IM ŁAGOWSKI Patryk
14 miejsce – IM KUŹMICZ Krystian
15 miejsce – DUDZIŃSKI Paweł
16 miejsce – FUDALEJ Grzegorz
W turnieju o Puchar Prezesa dGCS.NET oraz dGCS Open Junior 2010 zagrało ponad 91 zawodników. Najlepszym okazał się Litwin Vaidas Sakalauskas.
———————————————————————————–
W IV edycji dGCS & SPNT Open 2011 zagrało rekordowa liczba 127 zawodników z 4 państw (Ukraina, Rosja, Meksyk, Polska). Z tego aż 47 zawodników startowało w klasyfikacji przedsiębiorców. Zmieniliśmy formułę turnieju, przechodząc na turniej szwajcarski 9 rundowy. Zachowaliśmy punktacje 3 punkty za wygraną partię. Najpewniej od samego początku poczynał sobie arcymistrz Grzegorz Gajewski i to on wygrał turniej bez żadnej porażki. W klasyfikacji przedsiębiorców faworytem był znakomity arcymistrz Michał Krasenkow. Wyprzedził go jednak Jakub Żeberski z Wrocławia.
Grzegorz Gajewski i Jakub Żeberski – najlepszy zawodnik i przedsiębiorca dGCS & SPNT Open 2011
Zwycięzcy w kategorii przedsiębiorców
dGCS & SPNT Open 2011 – klasyfikacja przedsiębiorców
1. Żeberski Jakub, WROCŁAW
2. Krasenkow Michał, GORZÓW WLKP.
3. Pędzich Dominik, STĘSZEW
4. Dudziński Paweł, OSTRÓW WLKP.
5. Przybylski Bartosz, KÓRNIK
6. Kałużny Łukasz, POZNAŃ
7. Przybylski Wojciech, KÓRNIK
8. Chojnacki Sławomir, KATOWICE
9. Bugaj Mikołaj, OSTRÓW WLKP.
10. Sujkowski Paweł, NOWY DWÓR MAZOWIECKI
11. Czyż Artur WROCŁAW
12. Czyż Andrzej, WSCHOWA
13. Piotrowski Arkadiusz, NOWY DWÓR MAZOWIECKI
14. Matviychuk Andriy,NOWOJAWORIVSK
15. Zakrocki Sebastian, NOWE SKALMIERZYCE
Zwycięzcy w klasyfikacji końcowej dGCS & SPNT Open 2011
dGCS & SPNT Open 2011 – klasyfikacja końcowa
1 miejsce – (GM) Gajewski Grzegorz
2 miejsce – (GM) Kravtsiv Martyn
3 miejsce – (GM) Jaracz Paweł
4 miejsce – (IM) Szeląg Marcin
5 miejsce – (FM) Bartel Michał
6 miejsce – (GM) Vovk Juri
7 miejsce – (GM) Bartel Mateusz
8 miejsce – (GM) Macieja Bartłomiej
9 miejsce – (GM) Cyborowski Łukasz
10 miejsce – (WGM) Zawadzka Jolanta
———————————————————————————–
Po przerwie w 2012 roku turniej wrócił do życia w 2013 roku. Sponsorami tytularnymi były firmy dGCS S.A oraz JKF z Warszawy. Po raz pierwszy zdarzyło się, że klasyfikację generalną oraz przedsiębiorców wygrał jeden zawodnik, którym był mistrz międzynarodowy Zbigniew Pakleza z Gliwic. Wystartowało 106 zawodników.
Klasyfikacja ogólna:
1. Zbigniew Pakleza – Gliwice
2. Jacek Tomczak – Poznań
3. Kacper Drozdowski – Grudziądz
4. Jan Musiałkiewicz – Poznań
5. Kamil Mitoń – Niepołomice
6. Wojciech Moranda – Gorzów Wlkp.
7. Barłomiej Heberla – Żnin
8. Zbigniew Jaśnikowski – Wrocław
9. Paweł Dudziński – Ostrów Wlkp.
10. Marcin Sieciechowicz – Legnica
Klasyfikacja przedsiębiorców:
1. Zbigniew Pakleza – Gliwice
2. Kamil Mitoń – Niepołomice
3. Paweł Dudziński – Ostrów Wlkp.
4. Marek Matlak – Zielona Góra
5. Dominik Pędzich – Stęszew
6. Rafał Tomczak – Poznań
7. Jarosław Hemmerling – Poznań
8. Paweł Kołosowski – Piaseczno
9. Rafał Tymrakiewicz – Rybnik
10. Waldemar Męczyński – Poznań
Klasyfikacja drużynowa przedsiębiorstw:
1. Akademia Sukcesu Nowy Dwór Mazowiecki
2. FH Oliwex Poznań
3. dGCS S.A Kalisz
————————————————–
29 listopada w Ostrowie Wielkopolskim rozegrane zostały VI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Przedsiębiorców w szachach. Głównym sponsorem jak i pomysłodawcą mistrzostw była spółka akcyjna DGCS z Kalisza. W turnieju udział wzięło 101 zawodników z Ukrainy, Hiszpanii i Polski.
1. Krystian Kuźmicz (Warszawa)
2. Łukasz Butkiewicz (Wisznia Mała)
3. Sylwester Bednarek (Łódź)
4. Sławomir Chojnacki (Katowice)
5. Michał Luch (Wrocław)
6. Wojciech Przybylski (Kórnik)
7. Piotr Dobrowolski (Wrocław)
8. Piotr Tworzydło (Tarnów)
9. Jurij Zezulkin (Kożuchów)
10. Paweł Dudziński (Ostrów Wlkp.)
1. Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice)
2. Vitali Koziak (UKRAINA)
3. Vladimir Malaniuk (UKRAINA)
4. Aleksander Kumala (WKS Kopernik Wrocław)
5. Krystian Kuźmicz (Warszawa)
6. Vladimir Sergeev (UKRAINA)
7. Jacek Gdański (KSz Hetman Katowice)
8. Łukasz Butkiewicz (Wisznia Mała)
9. Kamil Stachowiak (KSz Polonia Wrocław)
10. Piotr Dudziński (OTSz Ostrów Wlkp.)
Klasyfikacja kobiet
1. Grażyna Szmacińska (Łódź)
2. Agnieszka Dmochowska (MUKS MDK Śródmieście Wrocław)
3. Aleksandra Stróżyk (UMKS Na Pięterku Poznań)
Klasyfikacja drużynowa przedsiębiorstw
1. BIZZIT S.A
2. ARTECH Bierutów
3. Szkoła szachowa SzachMistrz Kalisz
———————————————————————————–
Relacje z DGCS OPEN – VII Mistrzostwa Polski Przedsiębiorców w szachach będę tym razem pisał z perspektywy organizatora i zawodnika. Tegoroczne edycja była już siódmym turniejem przedsiębiorców, sześć poprzednich zawodów rozegraliśmy w Ostrowie Wielkopolskim. Tegoroczny DGCS OPEN zorganizowaliśmy w Hotelu BOSS *** we Warszawie, w zupełnie innej formule niż dotychczas. Zagrali sami przedsiębiorcy, nie było wysokich nagród finansowych, graliśmy o prestiż, a turniej miał wyjątkowo integracyjno-biznesowy charakter …
Na starcie zawodów stanęło 40 szachistów. W tym gronie mieliśmy zwycięzcę pierwszej edycji DGCS OPEN 2008 – mistrza międzynarodowego Jacka Bielczyka. Zagrali politycy i wielcy sympatycy królewskiej gry – Andrzej Dera (Rada Przyjaciół Szachów) oraz Tadeusz Cymański (europoseł). Mieliśmy też trzech przedsiębiorców, którzy wystąpili we wszystkich sześciu dotychczasowych edycjach mistrzostw – Paweł Dudziński (Ostrów Wlkp.), Paweł Flis (Łódź) oraz Andrzej Czyż (Wschowa).
Zawody otworzył Dariusz Puchalski (Prezes DGCS S.A) wraz z Andrzejem Derą i prezesem PZSZACH Tomaszem Delegą. Wielkopolski Związek Szachowy reprezentował Adam Wojcieszak. Zaproszeni goście podkreślali i gratulowali firmie DGCS S.A zaangażowania jakie wkłada w rozwój branżowych Mistrzostw Polski Przedsiębiorców w szachach. Obsługę sędziowską sprawowali: sędzia główny Magdalena Judek (Warszawa) oraz Krzysztof Derecki (Leszno), sędzia rundowy który rozstrzygał wszystkie do tej pory rozegrane turnieje DGCS OPEN. Organizacją zawodów od strony szachowej zajęła się Szkoła szachowa SzachMistrz oraz klub szachowy KTS Kalisz.
Po raz siódmy wcieliłem się w rolę dyrektora zawodów DGCS OPEN. Nigdy jeszcze nie miałem okazji zagrać w tych zawodach, w tym roku zadebiutowałem. Każdy kto organizuje zawody szachowe wie jak trudno łączyć funkcje organizacyjne i gracza w turnieju.
Faworytem zawodów byli mistrzowie Michał Luch, Dominik Pędzich, Mirosław Sarwiński, Grzegorz Protaziuk oraz Jacek Bielczyk. Z Grzegorzem Protaziukiem zagrałem w trzeciej rundzie i w emocjonującej końcówce wygrałem na czas. W kolejnej rundzie spotkałem się z Mirosławem Sarwińskim.
Cały czas w czołówce zawodów byli Paweł Dudziński i Jacek Bielczyk. Po niespodziewanej porażce w 2 rundzie, do czołówki musiał dobijać Michał Luch. Ku mojemu zdziwieniu wyszedłem na samodzielne prowadzenie, a wygrane w 6 i 7 rundzie umocniły mnie na fotelu lidera. W szerokiej czołówce po 7 rundach byli: Grzegorz Protaziuk, Mirosław Sarwiński, Paweł Dudziński, Michał Luch i Piotr Gasik. W przedostatniej rundzie spotkałem się z pierwszym numerem startowym Michałem Luchem. Przeciwnik przeoczył kombinacje, w której zdobyłem piona, partia zeszła na tory końcówki wieżowej, w której zgodziliśmy się na remis. Dzięki korzystnym wynikom, okazało się że już na rundę przed końcem na 99% zapewniłem sobie zwycięstwo w całym turnieju.
Nie mogłem temu uwierzyć, planowałem perfekcyjnie przygotować zawody, ale że uda się je przy okazji wygrać. W życiu bym o tym nie pomyślał!. Na sali turniejowej żartowano, że turniej ustawiony przez dyrektora zawodów oraz że dwa puchary za pierwsze miejsce zaplanowałem dla siebie 🙂 Jak to wyszło? Myślę, że adrenalinę, która z reguły idzie w organizacje zawodów przelałem na szachownice, przy okazji nie robiłem grubszym błędów, widziałem taktyczne okazje i do tego grałem szybko, zagrałem dobre zawody, oto była moja recepta na sukces 🙂
Najciekawsze jest jednak to , że z uwagi na funkcje organizacyjne do samego końca zastanawiałem się czy zagram w tych zawodach.
Zostałem Mistrzem Polski Przedsiębiorców w szachach na 2015 rok. Srebrny medal wywalczył Grzegorz Protaziuk z Warszawy, a brązem może pochwalić się Mirosław Sarwiński z Sochaczewa.
DGCS OPEN – VII Mistrzostwa Polski Przedsiębiorców w szachach – wyniki
1. Maciej Sroczyński (SZKOŁA SZACHOWA SZACHMISTRZ KALISZ)
2. Grzegorz Protaziuk (PRO-INF WARSZAWA)
3. Mirosław Sarwiński (BAMISA SOCHACZEW)
4. Michał Luch (CHESS SCHOOL OF IM MICHAL LUCH WARSZAWA)
5. Andrzej Pulu (KUBERA KANCELARIA PRAWA KATOWICE)
6. Paweł Dudziński (CENTRUM SZACHOWE SKOCZEK OSTRÓW WLKP.)
7. Dominik Pędzich (SYLDOM STĘSZEW)
8. Tomasz Delega (DELEGA ITM WARSZAWA)
9. Piotr Gasik (USŁUGI TURYSTYCZNE WARSZAWA)
10. Grzegorz Ograbek (PIG FARMER Warszawa)
Startowało 40 zawodników
Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz statuetki. Dla najlepszej dziesiątki przypadły puchary oraz dodatkowo dla zwycięzcy puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego. Po turnieju wszyscy grający zostali zaproszeni na bankiet z okazji organizacji DGCS OPEN – VII Mistrzostwa Polski Przedsiębiorców. Po tylu latach rozgrywania turniejów przedsiębiorców, zawiązały się nowe znajomości, dlatego była to dobra okazja do rozmów nie tylko szachowych.
Bankiet otworzyli Dariusz Puchalski (DGCS S.A.), Tomasz Delega (Prezes PZSzach) oraz Adam Dzwonkowski (PZSzach). Zaprezentowano nową publikacje szachowo-biznesową „Strategia 64 pół w biznesie”. Autorzy książki Puchalski i Delega opowiedzieli dlaczego powstała i skąd się wziął pomysł na taką pozycje. Zdążyłem już wcześniej przeczytać i zrecenzować tą książkę, widzę w niej sporo podobieństw do książki Garriego Kasprowa „Jak życie naśladuje szachy”, ale mogą ją z czystym sumieniem polecić każdemu szachiście, bowiem znajduje się w niej wiele praktycznych porad, które można wykorzystać w biznesie.
Dariusz Puchalski zaprosił już na kolejną edycję DGCS OPEN, która odbędzie się w 2016 roku. Do zobaczenia!
———————————————————————————–
Z szachowym pozdrowieniem
Maciej Sroczyński
Dyrektor turnieju DGCS OPEN