Mistrzostwa Polski Młodzików zakończone

W Szczyrku zakończyły się Mistrzostwa Polski Młodzików. W tym roku grupa młodzików miała oddzielne mistrzostwa, a nie jak kiedyś to bywało razem z 12 latkami. Kolejnym krokiem PZSzachu podkreślającym większe znaczenie grupy do lat 10 są zmiany jakie dokonano w sporcie młodzieżowym. Od 2013 roku z makroregionów do Finału Mistrzostw Polski awansuje 6 zawodników, a nie jak do tej pory bywało tylko 5.  Logiczna decyzja, bowiem najwięcej szachowych zapaleńców jest właśnie w najmłodszych grupach. Czy podniesie to poziom sportowy zawodów?, to już temat na osobną dyskusję.

Wracając do Szczyrku to zawodnicy KTS-W Kalisz plasowali się w środku tabel. Dorian Grala zajął 30  miejsce (4,5/9), Szymon Skurniak – 31 miejsce (4,5/9), Aleksandra Kubasik – 35 miejsce (4/9). Turniej pokazał jak ciężko się jest przebić w krajowych mistrzostwach. Szkoda straconych szans i nie wykorzystanych sytuacji. Z  perspektywy widza śledzącego turniej przez Internet, mogę stwierdzić, że Ci co nie podstawiali figur i pionków zajmowali wysokie miejsca.

Udział w mistrzostwach to ważne wydarzenie dla zawodników. Pamiętam jak sam pierwszy raz grałem w Finałach Mistrzostw Polski Juniorów  i często strach paraliżował przed wykonywaniem odważnych ruchów. Dlatego tak często mówi się, że „zwycięstwo zaczyna się w głowie” i bardzo ciężko jest się przełamać kiedy w turnieju nie idzie. Uważam jednak, że każda mała porażka jest zalążkiem wielkiego sukcesu. Od wielu lat jedna kwestia jest jednak niezmienna, zwycięstwa nie przychodzą tak po prostu, trzeba na nie zapracować. „Trening czyni mistrza’, może to przysłowiowy frazes, ale za to w praktyce bardzo skuteczny.

Mistrzem Polski został Paweł Teclaf (KKS Ormund Kartuzy – 9/9!  turniejowe zwycięstwo z kompletem punktów). Wśród dziewczynek triumfowała Magdalena Harazaińska (KMKSz Victoria Kielce)

Wielkopolanie nie błysnęli i zajęli odległe miejsca. Żaden spośród 9 startujących, nie zajął miejsca w pierwszej dwudziestce.