Niedosyt SP 13 Kalisz na Finale Wojewódzkim

Zakończyły się Finały Wielkopolskich Szkolnych Mistrzostw Dzieci (klasy 1-6) i Młodzieży (klasy 7-8). Spory niedosyt może czuć SP 13 Kalisz, która zajęła 5 miejsce w klasach 1-6.

Gratulacje dla SSP1 Poznań, PolAng PSP Poznań i SP 1 Nowy Tomyśl, które okazały się najlepsze w klasach 1-6. W klasach 7-8
najlepsi okazali się szachiści SP Włoszakowice, PSPGES Poznań oraz SP Lusowo.

„Pamiętajmy jednak, że niektóre drużyny jadą naprawdę daleko i grają tylko dla sztuki.” tak napisał sędzia wielkopolskich Igrzysk Szkolnych uzasadniając dlaczego lepiej zagrać 7 rund, a nie 9. Widząc w wytycznych odniesienie do turnieju Licealiady z przed roku w Kaliszu, zmuszony jestem odpowiedzieć. https://docs.google.com/…/1KQNBB2BQf…/edit (sędzia Jacek Haja – wytyczne)

Nie wiem, kto zarządza tymi zawodami (one były zawsze trudne do organizacji), ale zdecydowanie bardziej sprawiedliwe jest rozgrywanie 9 rund, a nie 7, co było forsowane na wszystkich tegorocznych szkolnych finałach przez sędziego. Nie dopuszcza się wtedy do sytuacji, że wszyscy medaliści nie zagrają ze sobą, a drużyna która grała na niższych szachownicach wskakuje w ostatnich rundach na pozycje medalowe. Tak było zarówno w klasach 1-6 jak i 7-8, gdzie brązowy medalista nie zagrał, ani ze złotym, ani ze srebrnym.
http://chessarbiter.com/tur…/2022/tdr_6918/results.html…

http://www.chessarbiter.com/…/tdr_6918/results.html…

Dyskusja na fb