Nowy numer MATa

mat Nowy numer MATa jest już do nabycia w dobrych sklepach. Paweł Dudziński w dalszym części newsa o dokonaniach czasopisma MAT w 2015 roku…

Czasopismo „Mat” – trochę tegorocznych faktów, danych i informacji podsumowujących rok 2015:

Co do treści, oprawy graficznej i promocji:
– zbudowaliśmy solidny dział „Szachy w szkole” – w każdym numerze liczył od 5 do 8 stron, prezentując materiały dydaktyczne, refleksje szachowych pedagogów, czy postępy programu w innych krajach (w Wielkiej Brytanii, Rosji, Armenii, USA, Francji itd.).
– często relacjonowaliśmy branżowe MP. W ostatnim numerze znalazły się np. relacje z MP Administracji, MP Rady Przyjaciół Szachów, MP Pracowników Samorządowych i Radnych. Wcześniej ukazały się z kolei notki np. z MP Przedsiębiorców, MP Wojska Polskiego, czy MP Amatorów.
– nowym elementem wprowadzonym m.in. z myślą o czytelnikach posiadających mniejsze kwalifikacje szachowe stały się obszerne wywiady i różne artykuły publicystyczne (czego wcześniej w zasadzie w polskiej prasie szachowej nie było zbyt wiele).
– relacjonowaliśmy turnieje krajowe i zagraniczne, z naciskiem na te, w których startowali Polacy (nierzadko z sukcesami).
– dzięki działowi „Kronika, komunikaty, korespondencje” ożywiły się lokalne ośrodki szachowe w mniejszych miastach, czy nawet wsiach – każdy nasz korespondent mógł zamieścić w tym dziale relację ze swego turnieju.
– wprowadziliśmy profesjonalne, artystyczne grafiki (w trzech ostatnich numerach) i plakaty (w dwóch ostatnich numerach).
– wprowadziliśmy nowy cykl artykułów z zadaniami z kompozycji szachowej we współpracy z mistrzami świata w solvingu („Rozwiązuj z mistrzami świata!”) i dział zadań dla początkujących („Maty w szkole”).
– zorganizowaliśmy konkurs „Mata” na zdjęcie roku z okazji 90-lecia PZSzach (konkurs wciąż jeszcze trwa! Jego rozstrzygnięcie przewidziano podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski 2016).
– ożywiliśmy Facebooka „Mata” (obecnie już ponad 1000 polubień).
– cały „Mat” od drugiego tegorocznego numeru – przy zachowanej starej cenie – stał się kolorowy!
– stworzyliśmy nowoczesne i uaktualnione logo „Mata” wraz z podpisem (w wersji polskiej i angielskiej).

Co do współpracy z autorami – arcymistrzami, mistrzami i szachowymi pasjonatami – amatorami:
– w tym roku na współpracę z nami zgodzili się następujący arcymistrzowie i mistrzowie międzynarodowi z krajowej czołówki: Radosław Wojtaszek (wywiady, komentarze), Grzegorz Gajewski (komentarz do partii), Jan-Krzysztof Duda (wywiad, komentarze do partii), brązowy medalista MP Jacek Tomczak (cykliczne artykuły teoretyczne, relacje z turniejów i komentarze), drużyna mistrzów świata w solvingu (Piotr Murdzia, Kacper Piorun, Aleksander Miśta i Piotr Górski), Kamil Mitoń (relacja z peregrynacji Jana Krzysztofa-Dudy), Michał Krasenkow („Szachy w szkole na Wschodzie”, wywiad „Dżentelmenom nie wierzy się na słowo”, „Szachowe klejnoty” – cz. 1 i 2), mistrzyni Polski Jolanta Zawadzka (relacje z turniejów we Wrocławiu, komentarze do partii), Karina Szczepkowska-Horowska – komentarze do partii, wywiad (jeszcze niepublikowany), Monika Soćko (komentarz do partii), trener kadry am. Bartosz Soćko (wywiad, relacje z turniejów, komentarze do partii), wicemistrz Polski Maciej Klekowski (komentarz do partii), Daniel Sadzikowski (cykliczne artykuły o fazie debiutu, relacje z turniejów, analizy partii), Marcel Kanarek (komentarze po swoich udanych występach i normach arcymistrzowskich), Stanisław Zawadzki (dział „Szachy i komputery”), Tomasz Warakomski, Kacper Drozdowski (Szachy w szkole w USA) itd.

– działacze szachowi: prezes PZSzach Tomasz Delega (obszerny wywiad – 2 części), wiceprezes Adam Dzwonkowski (fotografie, krótka relacja z MŚ do lat 20), wiceprezes Andrzej Modzelan (wywiad i relacja z Igrzysk Młodzieży Szkolnej), przewodniczący Komisji Szachów w Szkole Krzysztof Góra, przewodniczący Komisji Historycznej Tomasz Lissowski (relacja ze spotkania z prezesem Niemieckiego Związku Szachowego, udostępnianie fotografii), przewodnicząca Komisji Promocji Magdalena Judek (krótkie sprawozdanie z finału projektu EpSzwSz), dyrektor Młodzieżowej Akademii Szachowej Agnieszka Fornal-Urban i trener-koordynator Akademii, a zarazem trener kadry Polek Marek Matlak (artykuł z okazji 20-lecia Akademii w ostatnim numerze, fotografie z DME).

– autorzy zagraniczni: Alina Kaszlinska, Jeremiasz De Nowina Konopka, Alina l’Ami (autorka zdjęć z Wijk aan Zee), Harald Fietz (zdjęcia arcymistrzów), wywiady z prezydentem ECU Zurabem Azmajparaszwilim, am. Johnem Nunnem, am. Jonathanem Mestelem i Tadashim Wakashimą.

– pedagodzy i psycholodzy szachowi: dr Jan Przewoźnik i dr Robert Porzak z zespołem (wyniki swych badań, „Maty w szkole”), Leszek Zega, Leszek Badurowicz (psycholog sportu), Joanna Zbroniec – specjalistka od „szachoterapii”, Czesław Spisak, Ewa Przeździecka, Andrzej Czochra, Adrianna i Urszula Staniszewskie z Komisji Szachów w Szkole.

– inni autorzy: np. Adam Bukojemski (dział kombinacji i „Szachy w szkole w Wielkiej Brytanii”), były redaktor prowadzący „Mata” Piotr Kaim – np. szachowa krzyżówka (w kwestiach językowych i przy tworzeniu diagramów pomagał nam nieustannie inny były redaktor prowadzący „Mata” dr Michał Rudolf), Maciej Sroczyński – prezes KTS Kalisz i redaktor strony internetowej Szachmistrza, pracownicy biura PZSzach – Anna Harazińska i Rafał Rębilas, nowy członek Zarządu PZSzach Łukasz Turlej itd.

– korespondenci działu Kronika i autorzy zdjęć (np. Marek Skrzypczak, Wojciech Zawadzki, Sylwia Rudolf, Alina l’Ami itd.).

– nasze korektorki – Barbara Góra, Kinga Dudzińska, a także – na początku roku – Anna Harazińska.

WSZYSTKIM AUTOROM I NASZYM WSPÓŁPRACOWNIKOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA POMOC I PRZYCHYLNE NASTAWIENIE!

Terminy oddawania „Mata” do drukarni w przyszłym roku (należy uwzględnić kilku lub kilkunastodniowy czas na realizację druku):
31 I
15 III
30 IV
15 VI
31 VII
15 IX
31 X
15 XII

Miło nam zakomunikować, że w tym roku zmieściliśmy się we wszystkich założonych terminach!

W przyszłym roku można się spodziewać kontynuacji obranej drogi upowszechniania naszego czasopisma wśród graczy mniej zaawansowanych, ale z zachowaniem treści przeznaczonych dla wysoko kwalifikowanych szachistów.
Staramy się zachować równowagę między treściami typowo „do poczytania”, artykułami analitycznymi i materiałami przeznaczonymi dla nauczycieli oraz szkół. Do tego obiecujemy sukcesywnie włączać do „Mata” pojedyncze artykuły z innych działów, jak: Szachy i komputery, Historia (z uwzględnieniem obchodów 90-lecia PZSzach), Psychologia, Publicystyka, Kronika, komunikaty i korespondencje oraz Plakat „Mata”.

Zachęcamy do zaprenumerowania Oficjalnego Czasopisma Polskiego Związku Szachowego. Informacje: http://pzszach.org.pl/index.php?idm=1&idm2=284&id=1354

REDAKCJA „MATA” ŻYCZY WSZYSTKIM SZACHISTOM I SZACHISTKOM, NASZYM CZYTELNIKOM SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2016!