Olimpiada szachowa w Stambule – grają Polacy

Przez wielu dni raczeni byliśmy pięknym sportowym widowiskiem sportowym, jakim były letnie igrzyska olimpijskie Londyn 2012. Z podziwem i z wielką dumą oglądałem sportowy wieczór, kiedy to Tomasz Majewski oraz Adrian Zieliński wywalczyli złoto.

Szachiście też mają swoją olimpiadę. Odbywa się ona co dwa lata. Historia męskich zmagań olimpijskich przy szachownicy sięga 1924 roku, kiedy to w Paryżu zwyciężyła reprezentacja Czech. Panie grają od 1957 roku, najlepszą drużyną kobiecą okazał się wówczas Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Słynna radziecka szkoła szachowa zdominowała te rozgrywki przez długi okres czasu. W latach 1952-1990 wygrywali, aż 18 razy. Głównie za sprawą takich wybitnych szachistów jak: Vassily Smyslov, Mikhail Botvinnik, Mikhail Tal, Tigran Petrosian, Boris Spassky, Anatoly Karpov, Garry Kasparov. Przekonujące zwycięstwa ZSRR nikogo nie dziwiły, bowiem wszyscy wymienieni zawodnicy zasiadali na szachowym tronie jako indywidualni Mistrzowie Świata.

Po rozpadzie związku radzieckiego hegemonia wschodu Europy trwała nadal. Lata 1992-2002 to zwycięstwa Rosjan. Później wygrywali po dwa razy Ormianie oraz Ukraińcy. Ostatnia olimpiada w 2010 roku odbyła się na gorącym rosyjskim terenie w Chanty-Mansyjsku. Gospodarze, główni faworyci mistrzostw, musieli po raz kolejny uznać wyższość Ukraińców.

Reprezentanki ZSRR też przez wiele lat nie miały sobie równych, wygrywały prawie wszystkie olimpiady od 1957 do do 1986 roku (w 1976 roku najlepszy był Izrael). Lata 90 to zwycięstwa Węgier oraz Gruzji. Od 1998 do 2004 roku wygrywały niesamowite Chinki. Trzy ostatnie olimpiady to triumfy Ukrainy, Gruzji i Rosji.

Polacy też mieli swoją złotą erę, niestety trwała ona bardzo dawno temu. Wygraliśmy olimpiadę w Monachium w 1930 roku, grając w składzie: Akiba Rubinstein, Ksawery Tartakower, Dawid Przepiórka, Kazimierz Makarczyk oraz Paulin Frydman. W latach 1928-1939 sześć razy stawaliśmy na podium olimpijskim. Akiba Rubinstein, największy polski szachista wszechczasów. W 1912 roku miał swój najlepszy okres w karierze. Wygrał pięć wielkich międzynarodowych turniejów: w San  Sebastian, Pieszczanach, Wrocławiu, Warszawie i Wilnie. Europejska Unia Szachowa  postanowiła uczcić stulecie tego niebywałego pasma sukcesów i nazwała 2012 r. rokiem Akiby Rubinsteina. Warto również dodać, że raz w historii, olimpiadę rozgrywano w Polsce. Miejscem szachowych spotkań w 1935 roku była Warszawa.

Od dwudziestu lat ciężko nam jest się przebić do pierwszej dziesiątki mistrzostw. W 2010 roku w Chanty-Mansyjsku zajęliśmy 11 miejsce (w stawce 149 grających krajów). Reprezentowali nas Radosław Wojtaszek, Bartosz Soćko, Bartłomiej Macieja, Kamil Mitoń i Mateusz Bartel.

W ostatnich latach zdecydowanie lepiej radzą sobie Polki, które regularnie zdobywają miejsca w pierwszej dziesiątce. Na ostatniej olimpiadzie zajęły 6 lokatę. W 2002 roku w Bled wywalczyły brąz grając w zestawieniu: Iweta Radziewicz, Joanna Dworakowska, Monika Soćko i Beata Kądziołka. Wyniki oraz archiwalne partie można zobaczyć na stronie http://www.olimpbase.org/ (strona angielsko- języczna).

Kolejna szachowa olimpiada właśnie się rozpoczęła. Gra rekordowa liczba 158 krajów. W dniu wczorajszym zarówno Polki, jak i Polacy znakomicie rozpoczęli zmagania wygrywając po 4-0. Panowie pokonali Monako, Panie ograły Dominikanę. Niezbyt wymagające drużyny, ale po tak przekonującym początku morale drużyny są wysokie. Śmiem twierdzić, że w tym roku wystawiliśmy najmocniejszy możliwy skład w obu ekipach. Według mnie pojawienie się w reprezentacji 18 letniego Dariusza Świercza to znakomite posunięcie, będzie on bardzo mocnym punktem naszej drużyny. Liczymy na dobrą formę Radosława Wojtaszka i Mateusza Bartla. Jestem przekonany, że Panie wzmocnione Iwetą Rajlich powalczą o medal. Trzymam kciuki!

 

Nominacje olimpijskie: Monika Soćko, Iweta Rajlich, Jolanta Zawadzka, Karina Szczepkowska-Horowska, Joanna Worek

Nominacje olimpijskie: Radosław Wojtaszek, Mateusz Bartel, Bartosz Soćko, Dariusz Świercz, Bartłomiej Macieja

Debiutant Dariusz Świercz

Artykuł o olimpiadzie można było znaleźć również w 99 wydaniu Ekspressu Kaliskiego (strona 13).

Zdjęcia: pzszach.org.pl