PZSZach znowu zmienia przepisy dotyczące Mistrzostw Międzywojewódzkich

Rok temu prowadziliśmy dyskusje na temat awansów z rankingu do Mistrzostw Polski Juniorów. W newsie „Rankingi nie grają, bez rankingu jednak nie zagrasz” zabrali też twórcy tego pomysłu z Polskiego Związku Szachowego.

Czas podsumować ten wątek.  Półfinały Mistrzostw Polski nie poprawiły sytuacji liczebności w grupach do lat 16 i 18 . Juniorzy, którzy mieli zapewniony awans z rankingu mogli spokojnie zapaść w zimowy sen i czekać na Finały Mistrzostw Polski. Pozostali mieli prawo gry w Półfinałach Mistrzostw Polski, a z całej Polski uzbierało się 18 zawodniczek D15, 10 zawodniczek D17, 33 zawodników C15, 41 zawodników C17. W aktualnym regulaminie do lat 16-18 widać cały czas, że 20 najlepszych zawodników ma awans z rankingu. W kuluarach mówi się już jednak, że ma się to wkrótce zmienić.

Proces zmiany przyśpieszyło FIDE, które wprowadziło przelicznik zmiany rankingowej K40 (wcześniej obowiązywało K15) dla juniorów do lat 18 i okazało się, że skoki rankingowe zawodników były zbyt wysokie (wręcz absurdalne!). Ranking zmieniały „setkami oczek” raz w jedną stronę raz w drugą stronę. Znany jest przypadek reprezentanta Azejberdżanu Parviza Gasimova, który w przeciągu 3 miesięcy przeskoczył z rankingu 1949 na 2517, ogrywając zawodników na poziomie 1900-2200.

Rozmawiałem również z zawodnikami, którzy byli na pograniczu awansu do Mistrzostw Polski z rankingu. Mówili otwarcie „pojechaliśmy tam dla rankingu!”. W innych zawodach nie chcę grać bo stracą na rankingu. Do tego doprowadził aktualny system eliminacji do Mistrzostw Polski. Gramy dla rankingu, czy dlatego żeby być lepszym?

 

Nowy 2015 Rok przynosi kolejne zmiany, tym razem dotyczące Mistrzostw Międzywojewódzkich w młodszych kategoriach wiekowych do lat 10,12 i 14. Tradycyjnie zapraszam do dyskusji wszystkich trenerów, rodziców, kluby szachowe szachowe … (patrz dalsza część newsa)

Zgodnie z regulaminami 2015:

do Mistrzostw Międzywojewódzkich PZSzach chce dopuścić wszystkie dzieci bez eliminacji z grup do lat 10, 12 i 14.

Poniżej zmieniony punkt:
„1.7.1 Prawo startu w eliminacjach strefowych mają obywatele polscy oraz obywatele państw UE zamieszkujący w Polsce.”

http://www.pzszach.pl/pub/6/300/Wytyczne_w_sprawie_organizacji_i_przebiegu_w_roku_2015.pdf

 

Tak to było w poprzednim roku:

„1.7 Uczestnictwo

1.7.1 Prawo startu w eliminacjach strefowych mają obywatele polscy (oraz obywatele państw UE zamieszkujący w Polsce) zgłoszeni przez WZSzach. na podstawie mistrzostw wojewódzkich, lub innych systemów kwalifikacji.

1.7.2 Dodatkowe miejsca w rozgrywkach mają zawodnicy, którzy w bieżącym roku w finałach uzyskali co najmniej 50% punktów (starszy rocznik) lub 40% punktów (młodszy rocznik).”

 

Co to oznacza dla zawodników?

Do tej pory było tak:

  • 1 etap Półfinały Mistrzostw Województwa (1-2 dni)
  • 2 etap Mistrzostwa Województwa (5 dni)
  • 3 etap Mistrzostwa Międzywojewódzkie (7 dni)
  • 4 etap Mistrzostwa Polski

Aktualnie będzie wyglądać tak

  • 1 etap Mistrzostwa Międzywojewódzkie
  • 2 etap Mistrzostwa Polski

Młody szachista nie musi przechodzić kolejnych turniejów eliminacyjnych, od razu ma prawo gry w Mistrzostwa Międzywojewódzkich. W praktyce znika cały system przechodzenia do kolejnych etapów. Nie będzie sensu gry w Półfinałach Mistrzostw Województwa (1 etap) czy Mistrzostw Województwa (2 etap) skoro zawodnik bez wysiłku może zagrać wyżej. Być może nawet pierwszy etap eliminacyjny zniknie z rejonu Wielkopolski.

Uważam, że w znaczny sposób spadnie poziom motywacji i pewnego rocznego rytmu zawodników, który obowiązywał do tej pory. Dla młodych zawodników niesamowite ważne są awanse. W sposób naturalny daje im to bodźce do pracy i pewną ciągłość treningów (Eliminacje Strefowe – kwiecień, Półfinały Województwa – czerwiec, Finały Mistrzostw Polski – marzec).

Zawodnik, który dostaje awans do MM za darmo, z pewnością nie będzie szanował tego w takim stopniu jak gracz, który pokonał wcześniej etapy eliminacyjne.

Ważnym aspektem będzie również fakt, że grupy będą bardzo liczne, a liczba miejsc awansujących nie zmieni się. Dla przykładu grupa C10 z pewnością liczyć będzie około 100 zawodników, a nadal obowiązywać będzie 6 miejsce awansujących. Przypadkowość awansów będzie znacznie większa. Zawodnik grający z dołu może wskoczyć do pierwszej szóstki, wcale nie grając z czołówką tabeli. Tak jak to w licznych turniejach systemem szwajcarskich często się zdarza – wygrywaj ostatnie rundy będziesz wysoko.

 

Co to oznacza dla organizatorów Mistrzostw Województw?

Co roku w Mistrzostwach Wielkopolski brało udział ponad 200 zawodników. Podejrzewam, że w obecnej sytuacji liczba uczestników drastycznie spadnie (o połowę?!). Jestem zdania, że dla województw z dużą ilością zawodników to z pewnością duży cios. Mniejsze województwa nie odczują tego aż tak bardzo.

Co to oznacza dla organizatorów Mistrzostw Międzywojewódzkich?

Dobrym przykładem jest tu nasz makroregion Wielkopolska + Zachodnio-Pomorskie. Do tej pory w jednym roku Mistrzostwa Międzywojewódzkie organizowała Wielkopolska, a kolejnego roku województwo Zachodnio-Pomorskie. Później mistrzostwa znów wracały do Wielkopolski. Nie ważne czy graliśmy w naszym województwie czy nad morzem proporcja była następująca grało około 30% zawodników z Zachodnio-Pomorskiego i 70% z Wielkopolski. Przy czym Wielkopolska grała wcześniej jeszcze dwa etapy eliminacyjne, a u naszych sąsiadów z północy grał kto chciał. W naszym województwie gra znacznie więcej zawodników i zarejestrowane jest większa liczba klubów.

W takim razie w makroregionie 2015 przy obecnym systemie awansów nad morze może pojechać kilkaset zawodników z Wielkopolski. Przede wszystkim czy związki przygotowane są na organizacje tak ogromnych turniejów? W zasadzie to nawet nie wiadomo jak wielką bazę noclegową trzeba zapewnić. Należy liczyć się, że w grupach do lat 10 i 12 praktycznie większość zawodników jeździe na turnieje z rodzicami.

Moim zdaniem system który obowiązywał do tej pory był bardzo dobry. Dążenie do otwartości i centralizacji turniejów szachowych nie jest korzystne dla zawodników szachowych. Jakie jest Wasze zdanie?

Maciej Sroczyński
KTS Kalisz
Szkoła szachowa SzachMistrz