Sprawdzian gry na ślepo. Szymon grał 44 pół-ruchy. A Ty ile ruchów zapamiętasz?

Pierwszym śmiałkiem, który przystąpił do sprawdzianu gry na ślepo był 12 letni Szymon Skurniak (KTS Kalisz). Nie było taryfy ulgowej, starałem się maksymalnie skomplikować pozycje na szachownicy, żebyśmy nie grali schematami. Szymon dotarł do 44 pół-ruchu, „widząc” po drodze kilka moich zagrożeń. Sprawdzian odbył się w ramach eliminacji do DGCS Open 2016 (szczegóły poniżej).

 

Co ciekawe, umiejętność gry na ślepo przychodzi szachiście sama. Nie będzie to raczej możliwe w pierwszym czy drugim roku nauki.Gry na ślepo nie uczymy się zajęciach, nie jest to również żadna pamięciówka. Grając wiele turniejów szachowych czy rozwiązując zadania szachowe, naturalnie w naszych głowach tworzą się połączenia neuronowe. Zaczynamy samoistnie zapamiętywać pola, kojarzyć linie, przekątne oraz wplatać w nasz tok rozumowania schematy szachowe.

Gra na ślepo robi wrażenie!, szczególnie na osobach, które w szachy nie grają. Jednak nawet na mnie wielki podziw budzi gra symultaniczna na kilku lub kilkunastu szachownicach! Pokaz symultaniczny Magnusa Carlsena na ślepo na 10 szachownicach.

Zachęcam kolejnych szachistów z KTS Kalisz lub Szkoły szachowej SzachMistrz do sprawdzenia swoich sił w teście gry na ślepo. Do wygrania wejściówka na DGCS Open – Mistrzostwa Polski Przedsiębiorców oraz udział wraz z opiekunem na bankiecie z okazji mistrzostw.

Jeżeli chcesz zgłosić się do testu gry na ślepo zadzwoń do mnie. (Maciej Sroczyński 793-733-396) Szczegóły dotyczące sprawdzianu