Szymon Skurniak Mistrzem Świata, a Tymon Ochędzan brązowym medalistą Mistrzostw Świata w Grecji!

IMG_6031

Wspaniałe wiadomości napłynęły do nas z Grecji. Szymon Skurniak (klub szachowy KTS Kalisz) został Mistrzem Świata w szachach (organizacja ACO) w kategorii rankingowej 1601-1800, a Tymon Ochędzan (KTS Kalisz) brązowym medalistą Mistrzostw Świata w szachach, grupa rankingowa 1401-1600… (czytaj więcej)

IMG_6005

Mistrzostwa Świata rozegrano na wyspie Kos w Grecji. W zawodach wzięło udział ponad 200 zawodników z blisko 30 krajów świata. W mistrzostwach wystąpiło troje szachistów z klubu szachowego KTS Kalisz. Szymon Skurniak zagrał w grupie 1601-1800, Tymon Ochędzan 1401-1600, a Julia Skurniak w 1000-1200. Nasi zawodnicy zagrali z reprezentantami: Szwajcarii, Chile, Wenezueli, Indii, Niemiec, Francji, Polski, Grecji, Irlandii, Norwegii oraz Rosji.

Już rok temu Tymon i Szymon sięgnęli po medale na imprezie tej rangi. Tegoroczny sukces ma według mnie jeszcze większy wydźwięk. Na mistrzostwa w Grecji Szymon i Tymon polecieli po siedmiu wyczerpujących dniach Mistrzostw Polski w Olecku. W sumie 16 dni grania w szachy lub w podróży!. Morale po krajowym czempionacie nie były za wysokie, bowiem tegoroczne Mistrzostwa Polski były po prostu nieudane. Na dodatek Mistrzostwa Świata w Grecji kolidowały z Mistrzostwami Polski w Olecku i żeby w ogóle w nich zagrać trzeba było oddać pierwszą rundę pauzą. Nasi zawodnicy otrzymali umówioną z organizatorem pauzę w pierwszej rundzie, za które przyznawane  było tylko 1/2 punktu.

Należy dodać do tego jeszcze kilka faktów. Tymon Ochędzan w drugiej rundzie zagrał w przyszłym Mistrzem Świata grupy 1401-1600 – Michałem Redziszem z Polski, tak więc turniej rozpoczął od wyniku 0,5/2. Każdy szachista wie, że należy wygrywać pojedynki na początku turnieju, bowiem wpływa to w znaczący sposób na dodatkowe punktacje Bucholtza. Z kolei Szymon zagrał dwie grupy wyżej niż w 2015 roku i miał dopiero 71 numer startowy na 74 zawodników! Całość dopełnia jeden ważny szczegół nasi 11 i 12 latkowie grali w grupach z dorosłymi, a kryterium przydziału do grup był ranking, a nie wiek. Dlatego tegoroczny wynik oceniam jako rewelacyjny! Brawo i ogromne gratulacje!

Szymon Skurniak w 9 rundach uzyskał 7,5 punktu (7 wygranych i 3 remisy) i wywalczył I miejsce. Tymon Ochędzan zdobył 6,5 punktów (5 wygranych, 3 remisy i 1 przegrana) i zajął III miejsce. Julia Skurniak w grupie 1000-1200 zdobyła 3,5 punktu na 9 partii zajęła 20 miejsce.

Tymon Ochędzan oraz Szymon Skurniak to członkowie Kaliskiej Kadry Młodzika i Juniora klubu szachowego KTS Kalisz.