Wygrana i drugie miejsce w Słowenii

Maciej Sroczyński (klub szachowy KTS Kalisz) wziął udział w dwóch turniejach szachowych na terenach malowniczej Słowenii. Relacja zawodnika …

10 lipca grałem w międzynarodowych zawodach Super Domen 2002 w miejscowości Lucija niedaleko Portorożu na wybrzeżu Adriatyku. Zająłem drugie miejsce, wygrał młody zawodnik z Włoch – Giovanni Marchesich.
W Słowenii było bardzo ciepło, ciężko się w takich warunkach myśli. W jedynej przegranej w pozycji mając przewagę +4 jednym ruchem zrobiłem – 3, i  poddałem się w pozycji w której mogłem jeszcze grać. Upał robi swoje. Dobra organizacja, poczęstunek i przyjazne nastawienie.
Następnie 20 lipca świętowałem Międzynarodowy Dzień Szachów wygrywając turniej Hitropotezni Zelenicar w Lublanie z wynikiem 13/13. Graliśmy blitza 5+0.
Zawody miały kilka smaczków. Po raz pierwszy widziałem, aby zawodnik (ranking ok. 2200) dawał fory w turnieju. Z każdym zawodnikiem zmniejszał sobie czas z 5 minut na 1 minutę, mając tym samym strasznie trudne zadanie, aby wygrać taką partie. Mnie wycenił na 2 minuty, faktycznie grał bardzo szybko, ale w pośpiechu podstawił mata na związaniu.:) Po partii zapytałem go w jakim celu tak robi? Odpowiedział „adrenalina”.
Stolica Słowenii znana jest również jako miasto smoków, na każdej ulicy można spotkać rysunkowe lub ozdobne poczwary wykute z kamienia, żelaza czy drewna. Najbardziej charakterystycznym mostem Lublany jest właśnie most smoczy, którego strzegą cztery zielony smoki.
Korzystając z tej okazji musiałem zagrać wariant smoczy w obronie sycylijskiej z jednym z zawodników. Tu nastąpiła kolejna ciekawa sytuacja, zawodnik dotknął figury po czym po 2 sekundach odłożył ją, powiedział „pardon” i ruszył się inna podstawiając materiał. Nie protestowałem 🙂
Zawody odbyły się w bardzo ładnej sali Słoweńskiej Federacji Szachowej, gdzie można było podziwiać wygrane trofea czy też cenne historyczne pamiątki. Między innymi szachy jakimi grali zawodnicy turniej kandydatów w Portorożu w 1957 roku (w nadmorskiej słoweńskiej miejscowości wygrał wówczas Michaił Tal).