Ewa Barwińska 15 miejsce na Mistrzostwach Świata w szachach – Włochy 2023r.

W miejscowości Montesilvano we Włoszech rozegrano Mistrzostwa Świata Juniorów do lat 14-16-18 w szachach. Startowało blisko 800 zawodników z 80 krajów. Awans do Mistrzostw Świata nie był prosty, trzeba było zająć wysokie miejsce w krajowych mistrzostwach. W skład reprezentacji Polski weszła 17-letnia Ewa Barwińska z klubu szachowego KTS Kalisz. Dobra passa kaliskiej zawodniczki trwa, bowiem osiągnęła bardzo dobry wynik zarówno we Włoszech, jak i tydzień wcześniej zdobywając tytuł Mistrzyni Polski do lat 20 w szachach.
Ewa grała w grupie do lat 18 i miała według rankingu 27 numer startowy. Turniej zaczął się jednak od falstartu i wyniku 1 punktu z 3 partii. Szczególnie bolesna była porażka z niżej notowaną Filipinką Largo, która jak się później okazało była rewelacją turnieju. Środek turnieju to trzy zwycięstwa, w tym z Francuzką Cornileau. Jak zawsze mocne były zawodniczki z bloku wschodniego, o czym przekonała się nasza reprezentantka ponosząc dwie porażki z szachistkami z Kazachstanu. Szczególnie ważna była 9 runda i derbowy pojedynek z wielokrotną medalistką mistrzostw Polski – Martyną Starostą, tym razem górą kaliszanka! Do szczęścia brakło wypunktowania Słowenki Mihelic w przedostatniej 10 rundzie. Ostatnia 11 runda to zwycięstwo nad Australijką O’Carrol.  Ewa była bezkompromisowa na tych zawodach, 7 zwycięstw, 4 porażki i żadnego remisu. Końcowy wynik Ewy, czyli 15 miejsce to najwyższe w historii wynik reprezentantów Kalisza na Mistrzostwach Świata. Ogromna radość i nagroda za ciężką pracę w ostatnich miesiącach.
Sukces tym większy, iż kaliska zawodniczka startowała jako młodsza z rocznika. Podziękowanie dla arcymistrza Marcina Tazbira za pomoc w przygotowaniu podczas MŚ. Polacy wrócili z 3 medalami z Mistrzostw Świata. Wielkie gratulacje za złote medale dla Jakuba Seemana, Pawła Sowińskiego oraz dla Wielkopolanina Jana Klimkowskiego (UKS Smecz Konin) za srebrny medal.
Wyniki Ewy Barwińskiej 7 punktów / 11 partii
1. MONTEIRO Helen Ramazzotte (BRAZYLIA) 1-0
2. BALABAYEVA Xeniya (KAZACHSTAN) 0-1
3. LARGO Franchesca (FILIPINY) 0-1
4. GONZALEZ ROMO Greshya Jocelyn (MEKSYK) 1-0
5. TIKVESLI Ceylin (TURCJA) 1-0
6. CORNILEAU Juliette (FRANCJA) 1-0
7. KURMANGALIYEVA Liya (KAZACHSTAN) 0-1
8. LINDSTAD Livia (NORWEGIA) 1-0
9. STAROSTA Martyna (POLSKA) 1-0
10. MIHELIC Vesna (SŁOWENIA) 0-1
11. O’CARROLL Om (AUSTRALIA) 1-0

Wyjazd Ewy Barwińskiej na Mistrzostwa Świata wsparli:

  • Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski
  • Klub szachowy KTS Kalisz
  • Wielkopolski Związek Szachowy