HISTORYCZNE ZŁOTO! Ewa Barwińska mistrzynią Polski do lat 20 w szachach!

Historia pisze się na naszych oczach. 17-letnia Ewa Barwińska reprezentantka klubu szachowego KTS Kalisz wywalczyła tytuł mistrzyni Polski do lat 20 w szachach! 🙂

Ewa tym samym ponownie stanęła na podium mistrzostw Polski do lat 20, w 2022 roku cieszyliśmy się ze srebrnego medalu, tegoroczny triumf jest jednak jeszcze bardziej cenny.

Dzięki zwycięstwu w zawodach Ewa będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata do lat 20 w szachach. Dodatkowo mistrzyni Polski ma prawo gry w finale Mistrzostw Polski Kobiet w 2024 roku. Tym samym będziemy mieli niezwykłą możliwość śledzenia pojedynków naszej juniorki w starcie z elitą polskich arcymistrzyń: Moniką Soćko, Klaudią Kulon, Aliną Kaszlińską czy Kariną Cyfką. Po raz pierwszy w historii zawodniczka z Kalisza dostąpi tego zaszczytu!

Mistrzostwa Polski w Chotowej miały dramatyczny przebieg. Ewa nie należała do głównych faworytek, miała dopiero 9 numer startowy. Rozpoczęła dobrze od pewnego zwycięstwa w 1 rundzie. Już w drugiej rundzie doszło do potknięcia, z rewelacją turnieju Julią Kudlak (KSGU Tęcza Krosno Odrz.), którą na tych zawodach zajęła wysokie 4 miejsce. Środek turnieju to trzy ważne zwycięstwa, w tym z reprezentantkami Polski na mistrzostwach Europy i Świata – Ireną Hetlein i Liwią Jarocką (obie KSz HETMAN Katowice). W 6 rundzie szlagierowy pojedynek z Barbarą Goraj (KS Gwiazda Bydgoszcz) multimedalistką mistrzostw Polski, mimo bardzo dobrej gry jeden moment niedokładnej gry spowodował, że to rywalka cieszyła się ze zwycięstwa. Po tej porażce marzenia o medalu bardzo się oddaliły, o złocie nawet nikt nie myślał.

Jak to w turnieju systemie szwajcarskim bywa, ostatnie 3 rundy są najważniejsze. Warto tu podkreślić, że Ewa wykazała się niebywałą odpornością psychiczną i wszystkie 3 rundy wygrała. Nie sprzyjał układ kolorów, dwie partie grała czarnym kolorem (którym gra się gorzej). Dodatkowo na drodze po raz kolejny stanęły multimedalistki mistrzostw Polski i Europy: Martyna Starosta (KSz Polonia Wrocław), Maria Siekańska (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) i Weronika Zabrzańska (Hetman Koronny Trzebinia). W ostatniej rundzie, w przypadku remisu Ewa miała zapewnione srebro, przeciwniczka Zabrzańska, aby marzyć o medalu musiała wygrać. Po bardzo dramatycznym pojedynku to Kaliszanka wyszła zwycięsko z tego o starcia. Wiedzieliśmy, że szachistka KTS Kalisz ma co najmniej srebro. Tyle samo punktów (7pkt/9) miała jednak Barbara Goraj (również 7/9), decydowały dodatkowe punktacje Bucholtza, Ewa wygrała o zaledwie 0,5! Nieopisana euforia i grad gratulacji posypał się z całej Polski. Niesłychana historia, od 6-letniej dziewczynki, która dekadę temu uczyła się ruchów przedszkolu, do złotej medalistki mistrzostw Polski, która aspiruje do walki i start na olimpiadzie szachowej w barwach biało-czerwonych.

Klub szachowy jest niezmiernie dumny i składa Ewie Barwińskiej i jej rodzicom ogromne gratulacje!

„Do sukcesu nie ma żadnej windy, trzeba iść po schodach” E.Oesch

W Chotowej szachiści KTS Kalisz mieli o wiele więcej powodów do zadowolenia

Kacper Ugorek na Mistrzostwach Polski do lat 20  uzyskał normę na kandydata na mistrza (I++) oraz poprawił ranking ELO aż o 95+. Kacper w bardzo silnej stawce zajął 11 miejsce. Mistrzem Polski został Michał Koziorowicz (KSz Stilon Gorzów Wlkp.). Trzeci nasz zawodnik Aleksander Walaszczyk (KTS Kalisz) poprawił ranking o 49 ELO (+2,47) urywając punkty znacznie wyżej rozstawionym zawodnikom. Gratulujemy wszystkim naszym zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów!

od lewej Kacper Ugorek, Ewa Barwińska i Aleksander Walaszczyk (wszyscy KTS Kalisz)

Mistrzyni Polski do lat 20 – Ewa Barwińska (KTS Kalisz)

Mistrz i mistrzyni Polski do lat 20 – Michał Koziorowicz (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) i Ewa Barwińska (KTS Kalisz).

Mistrzostwa rozegrano w Chotowej (województwo podkarpackie), fot. organizatorzy – Podkarpacki Związek Szachowy