Otwarte Mistrzostwa Powiatu Gnieźnieńskiego

W miniony weekend miałem przyjemność sędziowania Otwartych Mistrzostw Powiatu Gnieźnieńskiego. Organizatorem turnieju był miejscowy LKS Chrobry Gniezno. Turniej podzielony na trzy grupy: A – do ELO, B 1400-1600 oraz C do 1400. Mistrzostwa rozegrane zostały w komfortowej sali Miejskiego Ośrodka Kultury.

Grupę A zdeklasował – Kamil Kozioł (MKSz Rybnik) – tegoroczny Mistrz Polski w szachach błyskawicznych, szybkich i klasycznych. Wynik 8/9, norma kandydacka oraz ponad 50 punktów do ELO robi wrażenie. Kamil grał odważnie, dobrze liczył warianty i nie bał się ryzyka. Najlepsza partia turnieju to według mnie Adam Dźwikowski (białe) vs Kamil Kozioł (czarne). Białe zostały po debiucie z parą gońców. Następnie poszły na komplikacje, oddały dwie jakości biorąc za to pionki. Na szachownicy pozostał układ H+2G+ 6P vs H+2W+3p. Kamil dzięki taktyce odrobił pionka i kiedy końcówka pewnie zmierzała do remisu (układ G+1P vs W+1P), białe dorobiły hetmana. Obu zawodnikom pozostały sekundy i kiedy czarne miały już gołego króla, a białe hetmana i gońca, nieoczekiwanie powstał pat!. Duże szczęście Kamila, które nie opuściło go już do końca zawodów.

Grupę B wygrał Marek Romański (LKS Chrobry Gniezno), z kolei grupę C – Artur Ullrich (Poznań). W sumie startowało ponad 60 zawodników. Zdjęcia  z turnieju ukażą się wkrótce na stronie LKS Chrobry Gniezno.