Kamil Plichta i Michał Kowalczyk Mistrzami Polski Przedsiębiorców w szachach. DGCS Open 2023 Nowe Skalmierzyce

20 października w Hotelu Lazur w Nowych Skalmierzycach rozegrano DGCS OPEN – XV Mistrzostwa Polski Przedsiębiorców w szachach. Na starcie stanęło 31 zawodników w dwóch grupach: Diamentowej ranking PZSzach 1800+ oraz Bursztynowej ranking 1000-1800. Sponsorem zawodów była kaliska firma DGCS S.A i grupa DGCS, którzy w tym roku po raz 15 zorganizowała szachowe mistrzostwa da przedsiębiorców. Zawody otworzył Prezes DGCS Dariusz Puchalski. Stronę organizacyjną przygotowała Monika Płokarz z DGCS S.A. Mistrzostwa Polski sędziował Michał Wejsig, za stronę szachową odpowiadała Szkoła szachowa SzachMistrz za sprawą Adama Wojcieszaka i Macieja Sroczyńskiego. Przedsiębiorcy mogli również korzystać z wykładów w ramach DGCS FORUM.

W grupie Diamentowej rywalizacja była bardzo zacięta i wyrównana. Już w pierwszej rundzie doszło do niespodzianki, faworyt turnieju Kamil Plichta (Kołobrzeg) przegrał z Krzysztofem Szadkowskim (Honoratka / Konin). Rewelacyjnie wystartował Emil Osiński (Bechatów), który po 4 rundach prowadził w turnieju. W czołówce cały czas znajdował się ubiegłoroczny mistrz Polski Wojciech Przybylski (Runowo). W decydujących starciach górą okazał się Kamil Plichta, który został Mistrzem Polski Przedsiębiorców z wynikiem 7,5/9. Srebrny medal przypadł Wojciechowki Przybylskiemu, a brąz Emilowi Osińskiemu.

W grupie Bursztynowej bezkonkurencyjny był Michał Kowalczyk (Dobra), który prowadził od samego początku i wywalczył złoto z wynikiem 8,5/9. Srebrny medal wywalczył Marcin Ruszkiewicz (Gdańsk), a brąz Krzysztof Nawrocki (Modliszewko).

Dodatkową atrakcją był pokazowy turniej szachów Fischera o puchar Prezesa DGCS dla dwóch najlepszych zawodników z grupy Diamentowej i Bursztynowej. Zwyciężył w nim Kamil Plichta, przed Wojciechem Przybylskim, Michałem Kowalczykiem i Marcinem Ruszkiewiczem.

Zwieńczeniem zawodów była wspólna kolacja dla wszystkich uczestników DGCS Mistrzostw Polski Przedsiębiorców.

Tomasz Sielicki były Prezes PZSZACH

Krzyzstof Szadkowski vs Kamil Plichra

Dariusz Puchalski Prezes DGCS w wywiadzie dla Manueli Michalak

Emil Osiński

Michał Wejsig (sędzia zawodów) i Adam Wojcieszak

Kamil Plichta podwójny zwycięzca Mistrzostw Polski w szachach

medaliści Mistrzostw Polski grupa bursztynowa: Michał Kowalczyk, Marcin Ruszkiewicz i Krzysztof Nawrocki

medaliści Mistrzostw Polski grupa diamentowa: Wojciech Przybylski, Kamil Plichta i Emil Osiński