Mistrzostwa Polski Programów Szachowych

W dniach 1-2 grudnia w Łodzi odbędą się Mistrzostwa Polski Programów Szachowych. Będzie to już jedenasta edycja tego turnieju. Na obecną chwilę swój udział potwierdziło 7 zawodników, w tym 1 z Ukrainy (od roku 2007 turniej ma charakter międzynarodowy i dopuszcza udział programów zagranicznych). Weźmie w nich udział także mistrz Polski z 2009 roku, kaliszanin Piotr Cichy ze swoim programem nanoSzachy. Zapisy trwają do 28 listopada, więc lista startowa może się jeszcze zmienić. Sędzią zawodów będzie Krzysztof Derecki z Kalisza.

Strona turnieju: http://mpps.org.pl/
Więcej ciekawostek szachowo-programistycznych w „czytaj więcej”

Turnieje pomiędzy programami szachowymi mają już dosyć długą historię. Pierwsze mistrzostwa świata pomiędzy programami szachowymi odbyły się w 1974 roku w Sztokholmie (wygrał je radziecki program Kaissa). Sama historia programów szachowych jest jednak jeszcze dłuższa, za jej początki można uznać pracę Claude Shannona z 1949 roku p.t. „Programming a Computer for Playing Chess”.Początkowo programy szachowe grały na bardzo niskim poziomie, nawet szachista-amator był w stanie z nimi bez problemu wygrać. Jednak rozwój sprzętu komputerowego oraz przede wszystkim algorytmów sztucznej inteligencji sprawił, iż grały one coraz lepiej.
W 1997 roku skonstruowany przez IBM superkomputer Deep Blue pokonał ówczesnego mistrza świata Gary’ego Kasparova. Obecnie najsilniejsze programy grają znacznie lepiej nawet od mistrza świata a do jego pokonania nie potrzeba już superkomputera, wystarczy przeciętny laptop.Ostatnie lata to bardzo dynamiczny rozwój programów szachowych. O tym jak wielki postęp dokonał się w tej dziedzinie niech świadczy fakt, że niedawno rozegrano składający się ze 100 partii mecz pomiędzy najsilniejszym obecnie programem (Houdini 3) a najsilniejszym programem sprzed 10 lat (Shredder 7). Oba programy grały na takim samym komputerze. Wynik meczu to 99.5 : 0.5 pkt !!!

Porównując rankingi różnych programów można szacować, że siła programów szachowych rośnie około 50 ELO rocznie, przy czym jest to przyrost związany wyłącznie z ulepszeniem zawartych w nich algorytmów. Jeśli do tego dodamy ciągły wzrost mocy obliczeniowej komputerów, dostaniemy kolejne 25 ELO.