Patryk Ziąbek zwycięża w IV Kalisz OPEN FIDE!

Ogólnopolski turniej szachowy IV Kalisz OPEN FIDE, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Na długo przed startem zawodów lista startowa była zamknięta. Do Kalisza przyjechali goście z: Gniezna, Wschowy, Łodzi, Wielunia, Jarocina, Chylic, Pleszewa, Poznania, Sieradza, Wielunia, Warszawy, Inowrocławia, Legnicy, Kościelca, Opola i Wrocławia. Sala była wypełniona po brzegi.

Tym razem kaliszanie na szachownicy byli mniej gościnni. W zawodach zwyciężył Patryk Ziąbek (KTS Kalisz) będący ostatnio w świetnej formie. O końcowym triumfie zadecydowała ostatnia partia z Mirosławem Sobczakiem. W końcówce K+W+G+P vs K+W+2P więcej zimnej krwi zachował reprezentant KTS Kalisz. Mirosław Sobczak z LKS Chrobry Gniezno zajął III miejsce. Drugi w zawodach był Filip Janiszewski z KTS Kalisz. Co ciekawe zarówno Patryk jak i Filip wygrali wszystkie 5 pojedynków i nie zdążyli się ze sobą spotkać. To nietypowa turniejowa sytuacja gdy wygranie wszystkich pojedynków nie zapewnia wygrania turnieju.

Świetny turniej rozegrał 11 letni Szymon Skurniak (KTS Kalisz), który był najlepszym juniorem do lat 12 i jednocześnie zanotował najlepszy przyrost rankingowy RChg (+2.42), co dało mu zysk 97 punktów ELO. Szymon w końcowej klasyfikacji zajął IV miejsce. Najlepszą juniorką była Bogumiła Walkowiak z AZS Poznań.

Rewelacją turnieju był Jarosław Balinka z Kalisza, dla którego był to pierwszy turniej szachowy w życiu. Zawodnik bez kategorii szachowej zajął V miejsce w klasyfikacji generalnej, uzyskując częściową normę na II kategorię szachową oraz wejście na ranking ELO z wynikiem 1604. Podobnym sukcesem pochwalić się może Piotr Król z Łodzi, który nie posiadał wcześniej żadnej kategorii szachowej. Po raz kolejny sprawdza się szachowe porzekadło, że nie rankingi a ludzie grają.